Deputāti diskutēs par veselības aprūpes finansēšanas likuma ieviešanas gaitu un reformai plānoto finansējumu
Rīga, 22.janv., LETA. Saeimas Publisko izvedumu un revīzijas komisija šodien plkst.12 diskutēs ar veselības aprūpes finansēšanas likuma ieviešanas gaitu un veselības reformas pasākumu īstenošanai plānoto finansējumu.
Komisijas sēdē ir aicināti piedalīties Veselības ministrijas (VM), Finanšu ministrijas, Labklājības ministrijas, Nacionālais veselības dienesta, kā arī Latvijas Ārstu biedrības pārstāvji.
Kā ziņots, Saeima pagājušajā nedēļā galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz līdz 1.jūlijam atlikt veselības pakalpojumu dalīšanu divos grozos.
Likuma iesniedzēji uzsver, ka šogad 1.janvārī veselības aprūpes iestādēm faktiski nebija nodrošinātas iespējas pārliecināties par personu tiesību apjomu uz valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem, jo sistēma nav pilnībā sagatavota veicamajam uzdevumam. Līdz ar to ārstniecības iestādes visām personām, kurām ir tiesības uz valsts apmaksātiem pakalpojumiem, nodrošina pilnu to apjomu nedalot pakalpojumus atbilstoši likumā noteiktajam.
Iepriekš veselības ministre Anda Čakša (ZZS) pieļāva, ka, atliekot veselības pakalpojumu dalīšanu divos grozos, pilnajā grozā paredzētās ambulatorās palīdzības sniegšanai personām, kuras nav samaksājušas sociālo nodokli, vajadzēs papildu vienu līdz divus miljonus eiro.
Savukārt Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija pagājušajā nedēļā atbalstīja veselības aprūpes reformas pasākumu īstenošanai nepieciešamo finansējuma pārdali.
Kā liecina VM informatīvais ziņojums par veselības reformas pasākumu īstenošanu, šogad veselības aprūpes reformas īstenošanai no Eiropas Komisijas Latvijai pieļautās budžeta atkāpes paredzēti papildu 154,2 miljoni eiro.
Pirms nepilniem trim gadiem Eiropas Komisija pieņēma lēmumu atļaut Latvijai palielināt budžeta deficītu veselības reformu īstenošanai, nosakot arī konkrētu pieļaujamās atkāpes apmēru. No VM sniegtās informācijas izriet, ka naudas izteiksmē 2017.gadā šī atkāpe nozares reformām nodrošināja papildu līdzekļus 34,3 miljonu eiro apmērā, pērn - 113,4 miljonus eiro, bet šogad būs pieejami papildu 154,2 miljoni eiro.
2019.gadā no minētās summas veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai tiks atvēlēts 57,1 miljons eiro, onkoloģisko saslimšanu diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošanai - 36,2 miljoni eiro, infekcijas slimību izplatības mazināšanai - 17,7 miljoni eiro, bet primārās veselības aprūpes sistēmas kvalitātes un pieejamības uzlabošanai plānoti 15,8 miljoni eiro no kopējā finansējuma.
Vēl 10,5 miljoni eiro paredzēti kardiovaskulārās saslimstības mazināšana un slimību ārstēšanas efektivitātes uzlabošanai, 7,7 miljoni eiro - ārstniecības iestāžu līmeņu reformai, 5,5 miljoni eiro - psihiskās veselības aprūpes uzlabošana un 3,9 miljoni eiro - rehabilitācijas pakalpojumu stratēģiskajam iepirkumam.