Depresija: pasaules mēroga problēma
Speciālisti no Pasaules Veselības organizācijas atzinuši depresiju par vienu no bīstamākajām saslimšanām uz Zemes. Pētījumos noskaidrots, ka depresija ir otrā izplatītākā slimība pasaulē, kā dēļ cilvēkiem ir ierobežotas darbaspējas - ierindojoties tūlīt pēc muguras slimībām. To atzina eksperti, kas salīdzināja datus, apkojot vairāk nekā 200 slimību un traumu veidus.
Saslimšanu ar depresiju, pēc profesionāļu domām, ir nepieciešams vērtēt kā pasaules mēroga problēmu, kuru nepieciešams izvirzīt kā prioritāti. Tā vēsta BBC.
Pētnieki secinājuši, ka depresijas ietekme uz darba spējām visu iedzīvotāju vidū, atkarībā no reģiona un konkrētās valsts, stipri atšķīras. Piemēram, kopējais depresijas rādītājs visaugstākais ir Afganistānā, savukārt zemākais – Japānā.
Doktore A. Ferrāri (Alize Ferrari), kas pārstāv Kvīnslendas Universitāti, komentēja: "Vissliktākā situācija ir valstīs ar zemiem un vidējiem ieņēmumiem. Labāka - valstīs, kurās ieņēmumi ir vairāk vai mazāk augsti. Līdz pat šai dienai depresijas pacienti saistīti ar stigmatizāciju pasaulē. Un tas, savukārt, neļauj viņus adekvāti ārstēt."
Eksperti no Pasaules Veselības organizācijas sastādīja darbības plānu, vadlīnijas, kuru ietvaros ir paredzēts ārstēt psihiskās slimības visā pasaulē. Jāņem vērā, ka arī depresija ir psihiska saslimšana , kam raksturīga vainas sajūta, nomāktība, dzīvesprieka zudums, intereses trūkums, zems pašvērtējums, apetītes trūkums, traucēts miegs, sliktas koncentrēšanās spējas.
Depresijas simptomi var būt periodiska vai hroniska rakstura. Atsevišķos gadījumos cilvēks nespēj tikt galā ar ikdienišķām dzīves problēmām. Depresijas smagākā formā dažreiz noved līdz pašnāvībai.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Bhumika Bhatia