Dēļu terapija – ārstēšana ar spēcīgu iedarbību
Medicīniskā dēle jau sen iekļauta Sarkanajā grāmatā. Apkārtējās vides piesārņojuma dēļ šī suga ir gandrīz izzudusi un šodien medicīniskiem nolūkiem tiek audzēta speciālās labratorijās.
Gremošanas sistēma Hirudo Medicinalis ir veidota no īpašiem audiem, kas izvietoti visa ķermeņa garumā. Tajā atrodas arī labā baktērija hirudientis, kas izstrādā aktīvās vielas ar ārstniecisko efektu. Šo vielu nogādāšana siekalu dziedzeros notiek pa īpašiem kanāliņiem. Košanas laikā kopā ar siekalām medicīniskā dēle ievada asinīs apmēram 200 bioloģiski aktīvu vielu.
Medicīniskās dēles siekalās esošo bioloģiski aktīvo vielu kompleksā iedarbība ir svarīgākais, bet ne vienīgais dēļu terapijas faktors. Svarīgs ir arī efekts, kas rodas, medicīniskajai dēlei ritmiski un daudzpusīgi iedarbojoties uz cilvēka asinsrites sistēmu brīdī, kad notiek asiņu sūkšana. Iedarbojoties uz konkrētu punktu, medicīniskā dēle rada mikroasinsvadu paplašināšanos vietā, kur tiek perforēta āda, tādējādi tālāk esošie asinsvadi tiek sašaurināti un tiek veicināta asinsrite, sākas cirkulācija tur, kur bija "sastāvējušās asinis". Maigām un plastiskām kustībām dēle caur ādas mazajiem asinsvadiem nodod pareizo ritmu, lai veicinātu asinsriti lielajos asinsvados.
Dēļu terapijas unikālā iedarbība ir neirohumorālo mehānismu aktivācija. Kairinājums no dēles kodiena un viņas muskuļu kustībām, kas rodas ne tikai ādā, bet arī zemādas receptoros, taukaudos, muskuļos, saitēs, kā arī tādās vietās, kur ir asinsvadu un nervu gali, sākotnēji tiek izsaukta vietēja reakcija. Tālāk impulss tiek nodots muguras smadzeņu segmentos, pēc tam aizvadīts uz centrālo nervu sistēmu, izsaucot atbildes reakciju. Šajā reakcijā aktivējas sarežģītas neiro-hormonālas norises, kas palielina cilvēka organisma pretestību slimībai, patogēnajam faktoram.
Autors: deles_2
Dēļu dziednieciskā ietekme ietver divus faktorus: