Delikātā problēma – hemoroīdi
Hemoroīdi – asinsvadu mezglveida paplašinājumi taisnās zarnas lejasdaļā – dzīves laikā skar aptuveni 50% cilvēku, liecina statistika. Šī delikātā problēma rada spēcīgu diskomfortu, taču nav ļaundabīga un to iespējams efektīvi ārstēt.
Kas ir hemoroīdi?
Taisnās zarnas lejas daļā ir novietoti audu spilventiņi, kuros atrodams liels daudzums asinsvadu. Šiem asinsvadiem paplašinoties, rodas mezglveidīgi veidojumi – hemoroīdi. Tie var radīt diskomforta sajūtu, niezi, sāpes, asiņošanu un iekaisumu, taču dažkārt norit bez ievērojamies simptomiem, un tos diagnosticēt var tikai speciālists.
Hemoroīdiem iespējamas vairākas attīstības stadijas, taču tās katram mēdz būt atšķirīgas ne vienmēr atbilst klasifikācijai. Visbiežāk šie mezglveida paplašinājumi sākotnēji veidojas taisnās zarnas iekšpusē, un pats slimnieks par tiem var pat nenojaust. Otrajā stadijā hemoroīdi vēdera izejas vai smagas piepūles laikā izslīd pa tūpļa atveri, taču pēc tam ieslīd atpakaļ. Trešajā stadijā tie tāpat izspiežas uz āru, bet vairs neatslīd atpakaļ paši – tie jāiebīda. Savukārt ceturtajā stadijā hemoroīdi ir ārēji – hemoroīdie mezgli pastāvīgi atrodas ārpus anālās atveres.
Simptomi
• Viena no izplatītākajām hemoroīdu pazīmēm ir neliela asiņošana vēdera izejas laikā. Tā parasti ir nesāpīga
• Nieze vai kairinājums anālajā apvidū
• Sāpes vai diskomforts anālās atveres rajonā
• Pietūkums ap anālo atveri
• Izaugums netālu no tūpļa, kas var būt jutīgs vai sāpīgs
• Gļotaini izdalījumi
• Asinīm nonākot ārējos hemoroīdos, var veidoties trombi, kas var radīt stipras sāpes, pietūkumu un iekaisumu
Tomēr ņem vērā, ka hemoroīdu simptomi raksturīgi arī citām saslimšanām, piemēram, zarnu vēzim. Parādoties šādām izpausmēm, vērsies pie speciālista.
Cēloņi
Hemoroīdu rašanos ietekmē dažādi procesi un pastiprināts spiediens taisnās zarnas lejasdaļā un vēnās ap anālo atveri.
Vēdera izejas traucējumi. Visbiežāk hemoroīdi attīstās pēc ilgstošiem aizcietējumiem – vēdera izejas laikā ķermenis ir saspringts un uz vēnām tiek izdarīts papildu spiediens. Tāpat hemoroīdi var rasties arī pēc tam, kad ilgstoši bijusi šķidra vēdera izeja – tādā gadījumā anālā atvere tiek pastāvīgi kairināta.
Neveselīgs uzturs. Ēdot pārtiku, kas izraisa gremošanas sistēmas traucējumus, var rasties aizcietējumi vai šķidra vēdera izeja, kas ir viens no izplatītākajiem hemoroīdu cēloņiem. Pārliecinies, ka tavā uzturā netrūkst šķiedrvielu un tu izdzer gana daudz šķidruma.
Mazkustīgs dzīvesveids. Arī ilgstoša sēdēšana darba vietā vai citur rada papildu spiedienu uz jutīgajām vēnām tūpļa apvidū.
Iedzimtība. Viens no faktoriem, ko nav iespējams ietekmēt, ir iedzimtība – ja hemoroīdi bijuši kādam no taviem radiniekiem, pastāv varbūtība, ka šī saslimšana dzīves laikā attīstīties arī tev. Tāpat jāņem vērā, ka tā mēdz parādīties vienlaikus ar citām iedzimtām asinsvadu slimībām, piemēram, paplašinātām kāju vēnām.
Lai mazinātu saslimšanas risku, pārliecinies, ka atvēli pietiekami daudz laika fiziskajām aktivitātēm un lieto sabalansētu un veselīgu uzturu.
Grūtniecība. Esot gaidībās, sievietes organismā notiek būtiskas hormonālas svārstības, kuru ietekmē var paplašināties asinsvadi. Tam notiekot taisnajā zarnā, veidojas labvēlīga vide hemoroīdu attīstībai.
Anālais dzimumakts.
Smagumu celšana. Ja esi pakļauts neierastai fiziskajai slodzei, ceļot smagus priekšmetus, rodas spiediens uz taisno zarnu un pastiprināta asiņu pieplūde.
Ķermenim novecojot, novājinās audi, kas balsta taisnās zarnas un anālās atveres vēnas, līdz ar to iespēja saslimt ar hemoroīdiem palielinās. Tomēr arvien biežāk šī saslimšana tiek diagnosticēta arī jauniem cilvēkiem.
Ārstēšana
Visbiežāk hemoroīdi tiek ārstēti, izmantojot dažādus medikamentus, svecītes vai ārēji lietojamus krēmus. Savukārt, ja slimība ir nopietnākā stadijā, hemoroīdu likvidēšanu veic operācijas laikā.
Lai ārstēšana būtu pēc iespējas ātrāka un vieglāka, pie speciālista nepieciešams vērsties jau, parādoties pirmajām saslimšanas pazīmēm. Tāpat jāņem vērā, ka šādi simptomi raksturīgi arī citām nopietnām saslimšanām – laikus apmeklējot ārstu, tu vari novērst nopietnas veselības problēmas.