medicine.lv skaitļos

Lietotāji online376
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Deju un kustību terapija: Kam tā ir piemērota un kādos nolūkos to pielieto? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Deju un kustību terapija: Kam tā ir piemērota un kādos nolūkos to pielieto?

Deju un kustību terapija ir viena no četrām mākslas terapijas specializācijām. Tā ir veselības aprūpes joma, kuras pamatā ir senā patiesība par ķermeņa un prāta savstarpējo saistību. Par to, kā mākslu izmanto terapeitiskos nolūkos un kam ir piemērota deju un kustību terapija, stāsta sertificēta deju un kustību terapeite Elīna Cauna.

Kam ir piemērota deju un kustību terapija?

Deju un kustību terapija ir piemērota cilvēkiem, kuriem dažādu iemeslu dēļ ir grūti runāt, bet viņu vietā var runāt ķermenis. Tas varbūt izklausās ļoti metaforiski, taču mēs arī ikdienā izmantojam ļoti daudz ķermenisku metaforu, lai raksturotu savas sajūtas, piemēram, akmens uz sirds vai taureņi vēderā. Tās ikvienam ir saprotamas un nav vairāk jāpaskaidro. Citreiz ir tādas emocijas, ko ir vieglāk izpaust ķermeniski, neverbāli. Dažreiz viena nopūta vai skatiens, vai kāda kustība cilvēkam var palīdzēt izpaust to, par ko viņam ir grūti runāt. Un reizēm, ja cilvēks ir paudis šo emociju ar savu ķermeni, viņam pēc tam ir arī vieglāk par to runāt ar terapeitu.

Šo terapijas veidu izmanto arī cilvēki, kuri dažādu iemeslu, piemēram, attīstības traucējumu dēļ, nerunā. Veids, kādā šie cilvēki iekļaujas pasaulē un komunicē, ir ķermeniski, piemēram, pievēršot sev uzmanību nevis ar vārdiem "te es esmu", bet, paņemot aiz rokas. Deju un kustību terapeiti, kas ir trenēti neverbālajā komunikācijā, spēj runāt ar viņiem vienā valodā – ķermeņa valodā. Kustoties kopā, sadarbojoties un mijiedarbojoties, arī rotaļājoties kopā, sāk darboties neirobioloģiskie mehānismi, kas ir ļoti svarīgi, lai cilvēks justos ērti un droši. Tie cilvēka attīstībai ir ļoti nozīmīgi. Mēs esam sociālas būtnes un mums ir nepieciešams ar citiem komunicēt.

Banner 280x280

Vai varētu teikt, ka deju un kustību terapija ir kā ceļa sākums uz sarunas veidošanu?

Ja cilvēkam ir fizioloģiski attīstīta spēja runāt, bet kaut kādu iemeslu dēļ, piemēram, pēc traumas vai kāda smaga pārdzīvojuma, tā ir zudusi, deju un kustību terapija var būt ceļš uz sarunu. Es esmu praksē pieredzējusi arī tādus gadījumus, kur bērniem, kas ir ļoti noslēgti savā pasaulē un grūti komunicējami, terapeitiskajā vidē veidojas auglīga augsne tam, lai viņi atklātos pasaulei. Tas ne vienmēr nozīmē, ka viņi sāks daudz runāt, taču šie bērni sāk brīvāk un drošāk komunicēt.

Kā notiek deju un kustību terapijas sesijas?

Deju un kustību terapijas sesijas ir ļoti individuālas, tās tiek pielāgotas katra cilvēka individuālajiem mērķiem. Sesijas var notikt dažādos formātos atbilstoši situācijai: individuāli, grupās, pāros, ģimenes lokā. Vispirms, kad cilvēks ir nonācis deju un kustību terapeita kabinetā, notiek iepazīšanās un vienošanās par to, kādi ir terapijas mērķi un vēlamie rezultāti. Deju un kustību terapijas sesiju process ir ļoti atkarīgs no tā, kādus jautājumus cilvēks vēlas risināt un kādas ir viņa vajadzības. Process var būt ļoti dažāds – sākot no brīvas improvizācijas tehnikām, beidzot ar ļoti konkrēti dotiem uzdevumiem par to, ko, kur un kā darīt.

Līdzīgi kā mākslinieki, lai radītu gleznu, izmanto zīmuļus vai otas un papīru, deju un kustības terapeiti kā instrumentu izmanto dažādas ar ķermeni saistītas tehnikas, lai sasniegtu terapijā definētos mērķus. Var tikt izmantoti arī papildu atribūti: bumbas vai lakati, citreiz tiek izmantota mūzika, citreiz netiek. Tas ir atkarīgs no tā, kas nepieciešams izvēlētajai tehnikai un kādas ir klienta vajadzības.

Vai ir kādi ierobežojumi piedalīties deju un kustību terapijas sesijās? Kā tās tiek pielāgotas cilvēkiem ar kustību traucējumiem?

Tas ir ļoti svarīgs jautājums. Teorētiski jā, ir iespējams strādāt ar visām cilvēku grupām: zīdaiņiem, senioriem, grūtniecēm, cilvēkiem ar invaliditāti un citām. Taču ir svarīgi, lai terapeits zinātu par cilvēka slimības vēsturi. Piemēram, ir atsevišķas sirds un asinsvadu slimības, ar kurām ir jābūt ļoti uzmanīgiem. Ja pacientam ir epilepsija, terapeitam būtu vēlams to zināt.  Tas nebūt nenozīmē, ka šie cilvēki nevar piedalīties deju un kustību terapijas sesijās, bet gadījumā, ja sesijas laikā klienta pašsajūta pasliktinās, terapeits spēj atbilstoši rīkoties. Nav ieteicams strādāt ar cilvēku brīdī, kad viņš ir akūtā psihozē.

Kustību traucējumi nav ierobežojums cilvēkam piedalīties deju un kustību terapijas sesijās. Gluži otrādi – mākslas terapija ir radusies tāpēc, lai palīdzētu cilvēkiem, kam ir kādas grūtības. Cilvēkiem mēdz būt stereotipi par vārdu "deja". Bieži vien cilvēki domā, ka terapijas sesijās viņiem mācīs dejot vai mācīs pareizi kustēties, taču tā nav. Dejot māca dejas pedagogi. Deju un kustību terapijā ir process ar citiem mērķiem, un uzmanība tiek vērsta nevis uz tehniski pareizu un vizuāli skaisti izpildītu kustību, bet gan uz emocijām, kopā būšanu un cilvēcisko mijiedarbību.

Papildu informācija:

Nāc un piedalies deju un kustību terapeites Elīnas Caunas lekcijā un nodarbībā informatīvajā dienā personām ar īpašām vajadzībām un līdzcilvēkiem "Tu neesi viens!" 2019. gada 30. jūnijā Rīgā, Vērmanes dārzā, lietus gadījumā – Rīgas Latviešu Biedrības namā. Pasākuma ietvaros visi interesenti ir aicināti BEZ MAKSAS piedalīties arī citās izglītojošās lekcijās un nodarbībās, izmēģināt spēkus sportiskās aktivitātēs, konsultēties ar biedrībām un atbalsta organizācijām, kā arī saņemt organizatoru sarūpētas dāvanas. Uz visām lekcijām un nodarbībām notiek iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni: 26118444. Plašāka informācija: www.veseligsridzinieks.lv

Pasākums tiek īstenots Eiropas Savienības Sociālā fonda projekta "Mēs par veselīgu Rīgu – daudzveidīgi un pieejami veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi!" ietvaros.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...