Daugavpils slimnīcas vadītāja: Daudzi joprojām ir maz informēti par C hepatītu (INTERVIJA)
Eiropas Testēšanas nedēļā Daugavpils reģionālajā slimnīcā iespējams bez maksas pārbaudīties uz C hepatīta antivielu klātbūtni, lai noskaidrotu, vai nepieciešamas citas pārbaudes un diagnosticēšanas gadījumā – ārstēšana.
Jāņem vērā, ka mūsdienās iespējams pilnībā izārstēties no C hepatīta, turklāt tas ir ar nesāpīgu medikamentu kursu, un, kaut arī regulāri notiek kampaņas un informēšana, joprojām, iespējams, nomainoties paaudzēm, cilvēkiem ir jāskaidro pamatlietas par C hepatītu, intervijā pastāstīja Daugavpils reģionālās slimnīcas vadītāja Inta Vaivode.

Autors: Publicitātes foto
Cik ilgi ir plānoti bezmaksas testi Eiropas Testēšanas nedēļas ietvaros?
Tie bez maksas ir pieejami no 19. maija līdz 23. maijam, un aicināts ir ikviens no plkst. 7 līdz plkst.19.00, no pirmdienas līdz piektdienai, Daugavpils reģionālās slimnīcas Centra poliklīnikas procedūru kabinetā Nr. 223 (otrajā stāvā), Viestura ielā 5, Daugavpilī.
Vai arī slimnīcas darbinieki tiek aicināti veikt testu? Cik vispār darbinieku ir slimnīcā, un kāda ir atsaucība?
Slimnīcas vadība aicina arī darbiniekus izmantot šo iespēju, un tas ir tikai loģiski, ņemot vērā, ka veselības aprūpes darbiniekiem, strādājot ar slimniekiem, ir svarīgi rūpēties arī par savu veselību un būt informētiem par dažādām slimībām. Daugavpils reģionālās slimnīcas darbinieku skaits, ņemot vērā slimnīcas reģionālo nozīmi un sniegto pakalpojumu apjomu, ir gandrīz 1700, tajā skaitā – 1140 darbinieku ir ārstniecības personāls, kurš ir tieši iesaistīts pacientu aprūpē, pārējie ir administrācija un saimnieciska bloka personāls. Vēl ir grūti secināt, bet es ceru uz lielu atsaucību. Slimnīcas vadība aktīvi veicina šo iniciatīvu un sniedz pietiekamu informāciju par testēšanas nozīmi.
Kāpēc ir svarīgi runāt par C hepatītu sabiedrībā?
Ir vairāki būtiski iemesli, kāpēc ir svarīgi runāt par C hepatītu. Daudzi cilvēki joprojām ir maz informēti par C hepatītu, tā pārnešanas ceļiem un sekām, par to, kā C hepatīts ietekmē veselību. Tāpat C hepatīts joprojām var būt saistīts ar stigmu un diskrimināciju. Ir svarīgi mudināt cilvēkus veikt C hepatīta testu vismaz vienu reizi mūžā. Bet, ja ir riska faktori vai ja ir bijis kāds potenciāls inficēšanās risks, atcerēties, ka C hepatītam nav izteiktu simptomu, un tikai tests palīdzēs noskaidrot, vai nav notikusi inficēšanās. Savlaicīga diagnostika ir galvenais priekšnoteikums veiksmīgai ārstēšanai. Par C hepatītu ir jārunā, lai ierobežotu C hepatīta izplatību. Informējot sabiedrību par pārnešanas ceļiem, var palīdzēt cilvēkiem izvairīties no inficēšanās riskiem un tādējādi ierobežot slimības izplatību. Runājot par C hepatīta ārstēšanu, Latvijā tā ir valsts apmaksāta un ar tuvu 100% iespēju izārstēt infekciju.
Kādus konkrētus soļus Jūs ieteiktu veselības aprūpes sistēmai?
Nodrošināt valsts apmaksātu un pieejamu C hepatīta testēšanu plašai sabiedrībai, turpināt organizēt informatīvas kampaņas, lai cilvēki būtu informēti un zinātu, kur var veikt C hepatīta testu un kāpēc ir svarīgi to izdarīt. Vēl būtu vēlamas mērķtiecīgas skrīninga programmas tieši riska grupām – patversmēs, cietumos, pansionātos. Pacientu aprūpes nodrošināšanā mēs vienmēr esam atvērti sadarbībai starp dažādiem speciālistiem – ģimenes ārstiem, infektologiem, hepatologiem, narkologiem un citiem. Lai efektīvāk cīnītos ar C hepatītu Latgalē, ir svarīgi veikt resursu un speciālistu pieejamības novērtējumu un, ja nepieciešams, veikt mērķtiecīgus ieguldījumus šajā jomā. Sadarbība starp reģionālajām un valsts līmeņa veselības aprūpes iestādēm, kā arī ar nevalstiskajām organizācijām varētu palīdzēt optimizēt pieejamos resursus un uzlabot C hepatīta pacientu aprūpi reģionā.
Kāda ir veselības aprūpes sistēmas loma C hepatīta izplatības ierobežošanā un pacientu ārstēšanā Latgales reģionā? Vai ir pietiekami resursi un speciālisti?
Veselības aprūpes sistēma Latgales reģionā, pirmkārt, nodrošina pieejamu un savlaicīgu diagnostiku, kas ir pirmais solis infekcijas atklāšanā un tālākas izplatības novēršanā. Otrkārt, sistēmas uzdevums ir sniegt mūsdienīgu un efektīvu ārstēšanu tiem, kuriem C hepatīts ir diagnosticēts, izmantojot jaunākos pieejamos medikamentus. Treškārt, veselības aprūpes sistēmai jānodrošina nepārtraukta aprūpe un atbalsts pacientiem ārstēšanas procesā. Ceturtkārt, liela nozīme ir profilaktiskajam darbam, veicot sabiedrības izglītošanu par C hepatīta pārnešanas riskiem un efektīviem profilakses pasākumiem, tādējādi mazinot jaunu inficēšanās gadījumu skaitu. Visbeidzot veselības aprūpes sistēmai ir jāveic regulāra C hepatīta izplatības tendenču uzraudzība reģionā, lai varētu savlaicīgi reaģēt uz izmaiņām un plānot nepieciešamos resursus. Tomēr attiecībā uz resursu un speciālistu pietiekamību Latgales reģionā pastāv zināmi izaicinājumi. Viens no galvenajiem izaicinājumiem ir nepietiekamais skaits kvalificētu speciālistu, īpaši infektologu un hepatologu, kuri specializējas C hepatīta ārstēšanā un ir pieejami.
Kāds būtu Jūsu galvenais vēstījums Daugavpils iedzīvotājiem?
Es aicinu ikvienu, kurš nekad nav veicis C hepatīta testu, to izdarīt mūsu iestādē līdz 23. maijam. Tas būs sīks dūriens pirkstā, un jums būs zināms rezultāts jau pēc 15 minūtēm, testi ir anonīmi un bez maksas. Aicinu nākt un izmantot iespēju!
Ja cilvēkam būs pozitīvs C hepatīta eksprestests, kas viņam jādara tālāk?
Pozitīvs eksprestesta rezultāts norāda uz C hepatīta antivielu klātbūtni, bet tas vēl nenozīmē, ka ir aktīva infekcija. Tāda rezultāta gadījumā vajag sazināties ar savu ģimenes ārstu vai infektologu un lūgt nosūtījumu veikt valsts apmaksātu C hepatīta RNS testu, ko var izdarīt bez maksas ikvienā laboratorijā Latvijā ar ģimenes ārsta vai infektologa nosūtījumu. Tālāk, kad ir veikts C hepatīta RNS tests, atkārtoti sazinieties ar ārstu, viņš izvērtēs testa rezultātus un sniegs turpmākos norādījumus. Ja apstiprinās aktīva C hepatīta infekcija, infektologs izvērtēs jūsu veselības stāvokli, noteiks ārstēšanas plānu un nodrošinās turpmāko aprūpi. Patlaban C hepatīta pacientiem pieejama valsts apmaksāta ārstēšana. C hepatītu var izārstēt līdz 98% pacientu ar pretvīrusu zālēm. Ārstēšanas ilgums un zāļu veids būs atkarīgs no C hepatīta genotipa un citiem faktoriem.