D vitamīns pēc lietainas vasaras
Šī gada vasara mūs daudz nelutināja ar saulainu un siltu laiku, tikai pāris nedēļas varējām baudīt īsti vasarīgu laiku, kad saulīte nežēloja savu siltumu un spoži mirdzēja debesīs. Līdz ar to rudenī radusies sajūta, ka mums kaut kā trūkst…. Ne tikai saules siltuma, bet arī D vitamīna.
Kas ir D vitamīns?
D vitamīns ir taukos šķīstošais vitamīns (tas nozīmē, ka ēdienā ir nepieciešami tauki, lai tas organismā tiktu pilnībā uzņemts), kas atrodams pārtikas produktos. Otrs ceļš kā cilvēka organisms iegūst D vitamīnu ir tā sintēze ādā, kas notiek saules gaismas ultravioleto staru ietekmē. Šajā procesā kā izejmateriāls tiek izmantots holesterīns.
Šī vitamīna galvenā funkcija ir palīdzēt kalcijam un fosforam absorbēties no gremošanas traktas, iebūvēties kaulos un uzturēt nemainīgu to līmeni asinīs. Tātad, D vitamīns ir svarīgs, jo palīdz saglabāt stiprus kaulus, zobus un muskuļus. Lai saglabātu kaulu izturību, D vitamīns darbojas arī kopā ar citiem vitamīniem, minerālvielām un hormoniem.
Ja vitamīna trūkst:
Kauli kļūst plāni, trausli un var zaudēt savu formu;
Imūnsistēma kļūst vājāka, jo D vitamīns palīdz uzturēt to veselīgu un regulēt šūnu augšanu un attīstību.
Kā vitamīna D trūkums ietekmē bērnus?
Kā liecina Institute of Medicine jeb IOM veiktais pētījums , lielākajā daļā Eiropas valstu iedzīvotāji neuzņem D vitamīnu pietiekamā daudzumā. Pietiekamās devās D vitamīnu uzņem saulainās Spānijas un Grieķijas iedzīvotāji, kuru uzturā nozīmīgu vietu ieņem arī jūras produkti. Pietiekamā daudzumā D vitamīnu uzņem arī ne tik saulaino valstu – Somijas un Zviedrijas - iedzīvotāji, kuri to pārsvarā uzņem ar pārtiku. Viens no galvenajiem D vitamīna avotiem uzturā šajās valstīs ir margarīns, kam D vitamīns ir pievienots ražošanas procesā.
Ja bērniem nav pietiekami daudz D vitamīna, tiem var būt traucēta augšana, attīstās rahīts, kauli ir trausli, var viegli lūzt un vēlāk dzīvē nākas cīnīties ar osteoporozi. Ir arī pierādījumi tam, ka hronisks D vitamīna trūkums varētu būt saistīts ar dažiem vēža paveidiem, diabētu un augstu asinsspiedienu. Uzturs ar pietiekamu D vitamīna daudzumu novērš rahītu bērniem un osteomalāciju jeb kaulu formas izmaiņas pieaugušajiem.
Kā iegūt D vitamīnu?
Parasti saule ir visnozīmīgākais un būtiskākais D vitamīna avots, bet ja vasarā tā arī nav izdevies pietiekami baudīt saulīti, D vitamīnu iespējams uzņemt arī ar uzturu. Jāatzīst, ir ļoti maz produktu, kuri dabiski ir bagāti ar D vitamīnu. Visbagātākais D vitamīna avots ir zivju eļļa, treknas zivis (siļķes, laši, skumbrijas), D vitamīns mazākās koncetrācijās atrodams arī olas dzeltenumā un dzīvnieku aknās, dažkārt tas ir pievienots pienam vai kādam citam produktam rūpnieciskās apstrādes procesā. Būtisks D vitamīna avots ir margarīns, ja tas pagatavots no kvalitatīvām augu eļļām. Daudzās Eiropas valstīs tam pat papildu pievieno D vitamīnu, lai maksimizētu tā uzņemšanu (piemēram Nīderlandē pat 50 % no dienā ieteicamās D vitamīna devas ir atrodamas margarīnā). Īpaši aktuāla ir D vitamīna papildu uzņemšana valstīs, kurās saulīte nav tik biežs viesis, ka citur, piemēram Skandināvijā un diemžēl arī Latvijā.
Andis Brēmanis