medicine.lv skaitļos

Lietotāji online214
Aktīvie uzņēmumi12748
Nozares raksti12100
Ekspertu atbildes21477
Cukura aizvietotāji: vai tie ir droši bērniem? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Cukura aizvietotāji: vai tie ir droši bērniem?

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Mūsdienās arvien vairāk vecāku pievērš uzmanību tam, cik daudz cukura lieto viņu bērni. Pārmērīgs tā patēriņš var veicināt liekā svara attīstību, zobu emaljas bojājumus un citas veselības problēmas. Tāpēc pēdējos gados aizvien populārāki kļūst cukura aizvietotāji. Bet vai tie ir droši bērniem? Kādu saldvielu labāk izmantot? Ieteikumos un receptēs ar cukura aizvietotājiem dalās sertificēta uztura speciāliste, "Rimi Bērniem" eksperte Olga Ļubina.

Cukura patēriņš un tā ietekme uz bērniem

Pasaules Veselības organizācija (PVO) rekomendē: bērniem ar normālu ķermeņa masu vecumā no diviem līdz 18 gadiem pievienotā cukura patēriņš nedrīkst pārsniegt 10 % no kopējā dienas enerģijas daudzuma. Ja bērnam ir liekais svars vai aptaukošanās, pievienotā cukura daudzums nedrīkst pārsniegt 5 % no kopējā enerģijas daudzuma. “Tas nozīmē, ka bērnam vidēji dienā nevajadzētu uzņemt vairāk par 25 gramiem cukura (aptuveni piecas tējkarotes). Diemžēl šis daudzums bieži tiek pārsniegts, jo cukurs ir atrodams ne tikai saldumos, bet arī dažādos pārstrādātos produktos, dzērienos un pat šķietami veselīgos ēdienos, piemēram, jogurtos un brokastu pārslās,” akcentē eksperte.

Cukura aizvietotāji ir vielas, kas piešķir saldo garšu, bet satur mazāk kaloriju vai nesatur tās vispār. Tos var iedalīt dabīgajos un mākslīgajos saldinātājos.

Dabīgie saldinātāji

Foto: Freepik.com/ azerbaijan_stockers
  • Medus – dabīga saldviela, kas satur fruktozi, glikozi, minerālvielas un antioksidantus. Tas stiprina imūnsistēmu, tomēr joprojām ir cukura avots, tāpēc to vajadzētu lietot ar mēru gan bērniem, gan pieaugušajiem.
  • Kļavu sīrups – iegūts no kļavu sulas, satur minerālvielas, piemēram, mangānu un cinku. Tā glikēmiskais indekss ir zemāks nekā parastajam cukuram, bet tas ir saldāks nekā parastais cukurs. Šis sīrups ir laba alternatīva desertiem un brokastu ēdieniem, taču jālieto ar mēru tāpat kā citas saldvielas.
  • Agaves sīrups – iegūts no agaves auga, satur lielu fruktozes daudzumu. Lai gan tam ir zems glikēmiskais indekss, pārmērīgs tā patēriņš var negatīvi ietekmēt aknu veselību un vielmaiņu, tāpēc arī to ieteicams lietot samērīgi. Satur daudz fruktozes, kas var negatīvi ietekmēt aknu veselību un vielmaiņu.
  • Stēvija – dabīgs saldinātājs no stēvijas auga lapām, aptuveni 200–300 reižu saldāks par cukuru. Pēdējos gados guvusi lielāku popularitāti, jo ir dabīga un nesatur kalorijas. Tā neietekmē glikozes līmeni asinīs, tāpēc to var lietot arī cilvēki ar glikozes vielmaiņas traucējumiem. Stēviju plaši izmanto dažādu ēdienu pagatavošanā – pievieno desertiem, dzērieniem. Tai ir specifiska, nedaudz rūgtena piegarša.
  • Eritritols – pieder pie cukura spirtiem, kas dabīgi sastopami augļos, piemēram, melonē, persikos. Rūpnieciski to iegūst no kukurūzas, tas nesatur kalorijas un līdzīgi kā stēvija neietekmē cukura līmeni asinīs. Ņemot vērā, ka eritritols ir cukura spirts, tā pārmērīga lietošana, līdzīga kā ksilitola vai mannīta, var provocēt caureju.

Mākslīgie saldinātāji

  • Aspartāms, sukraloze, acesulfāms K un ciklamāts. Populārākais no šiem ir aspartāms, kas ir 200 reižu saldāks par cukuru un tiek plaši izmantots bezcukura dzērienos un konfektēs. Aspartāms ir apstiprināts kā drošs lietošanai pārtikā, taču pastāv bažas par tā ietekmi uz veselību, it īpaši bērniem. Daži pētījumi liecina, ka aspartāms var provocēt hiperaktivitāti un uzbudināmību, mazina koncentrēšanās spējas, taču tādi novērojumi ir tikai pie ļoti augstām šī saldinātāja devām. Dažiem cilvēkiem tas var izraisīt arī alerģiskas reakcijas, piemēram, nātreni, dermatītu vai gremošanas trakta darbības traucējumus, tāpēc, lietojot jebkuras saldvielas, svarīgi ievērot mērenību.

Kas jādara, lai aizvietotu cukuru?

Foto: Freepik.com/ stockking

Daudzos gadījumos saldumus var aizstāt ar dabīgām alternatīvām, piemēram, datelēm, banāniem un žāvētiem augļiem. Ja nepieciešams izmantot cukura aizvietotājus, ieteicams izvēlēties stēviju vai eritritolu kā alternatīvas, tomēr mērenība jāievēro arī šādā gadījumā. 

Banānu un zemesriekstu sviesta našķi 

Foto: Publicitātes foto
Banner 280x280

Nepieciešams:

  • divi banāni;
  • 100 grami zemesriekstu sviesta;
  • 40 grami lazdu riekstu;
  • 80 grami šokolādes bez cukura.

Pagatavošana

Sagriez banānus ripiņās un kārto uz cepamā papīra. Uz banāniem uzsmērē zemesriekstu sviestu.

Izkausē šokolādi un pārlej pāri kārtojumam. Pārkaisi sasmalcinātus lazdu riekstus un ievieto saldētavā. Kad masa ir sastingusi, sagriez gabaliņos.

Kokosriekstu skaidiņu cepumi 

Foto: Publicitātes foto

Nepieciešams:

  • divas olas;
  • 60 grami kokosriekstu skaidiņu;
  • viena līdz divas tējkarotes stēvijas.

Pagatavošana

Atdali olu baltumus no dzeltenumiem. Olu dzeltenumus sajauc ar kokosriekstu skaidiņām.

Olu baltumus sakul stingrās putās, pievieno stēviju un saputo vēlreiz. Iemaisi saputotos olu baltumus kokosriekstu masā. Uzkarsē cepeškrāsni līdz 165 °C un cep 10–12 minūtes, līdz cepumi kļūst zeltaini.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.