Covid 19 pandēmija – pārbaudījums izglītības iestādēm, topošajiem mediķiem un darba devējiem
2017. gada nogalē Veselības ministrijas organizētajā Iepirkumā Eiropas Sociālā fonda projekta darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.6. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla kvalifikāciju" (Identifikācijas Nr.9.2.6.0/17/I/001) ietvaros par tiesībām apmācīt ārsta palīgus "Neatliekamās medicīnas ārsta palīga" specialitātes ieguvei piedalījās pretendentu apvienība Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža (LU RMK) un Rīgas Stradiņa universitātes Sarkanā krusta medicīnas koledža. Projekta ietvaros bija paredzēts apmācīt 380 ārsta palīgus. Šajā projektā varēja studēt visi tie jaunieši, kuri iepriekš ieguvuši 3-gadīgo ārsta palīga izglītību un kuri grib un spēj ātri pieņemt lēmumus, darboties ātri, strādāt komandā, kuri spēj rūpēties par līdzcilvēkiem. Studēt gribētājiem, kuri ieguvuši 1. līmeņa profesionālo augstāko izglītību, iespējama studiju uzsākšana vēlākajos studiju posmos, līdz ar to prognozējamais studiju ilgums ir 1 gads.
Pēc sekmīga valsts noslēguma pārbaudījuma nokārtošanas tiek garantēta valsts atzīta pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības diploma izsniegšana ar kvalifikāciju "Neatliekamās medicīnas ārsta palīgs", kā arī neatliekamā medicīnā strādājošiem sadarbībā ar Latvijas Republikas Neatliekamās medicīnas asociāciju tiek nodrošināta iespēja iegūt sertifikātu "Neatliekamās medicīnas ārsta palīgs".
Mācību process norit, nepārtraucot darbu
Veselības ministrija savukārt ar pārcelšanās pabalstiem atbalsta tos jaunos kolēgus, kuri nolēmuši pēc studiju pabeigšanas uzsākt darba gaitas ārpus Rīgas.
Tā kā LU RMK jau ilgstoši īsteno gan trīsgadīgo ārsta palīga studiju programmu, gan divas specializācijas programmas – Neatliekamās medicīnas ārsta palīgs, Ambulatorā dienesta ārsta palīgs –, tad nozares studiju kursiem pasniedzēju statusā esam spējuši piesaistīt profesionāļus, kā arī STEM projekta ietvaros ievērojami uzlabojuši materiāltehnisko bāzi.
Kā jūtas Neatliekamās medicīnas profesionāļi macībspēku statusā?
Autors: aksels_roshofs
Studiju programmas "Ārstniecība" absolvents Alvis Osmanis
Autors: stud_3
Esmu sertificēts neatliekamās medicīnas ārsta palīgs, LU RMK absolvents. To, ka mana dzīve būs saistīta ar medicīnu, es zināju jau sen. Atceros, kā bērnudārzā jau teicu, ka būšu ķirurgs. Par ķirurgu nekļuvu, pagaidām, bet visam savs laiks. Aiz muguras ir pavadīts laiks Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē, no kuras es aizgāju pašam nezināmu iemeslu dēļ, un laiks dažādās klīnikās, strādājot par sanitāru, lai apjaustu to nišu, kura man būtu tuvāka un patīkamāka. Pagāja laiks, un, zvaigznēm nostājoties pareizā kombinācijā, es nokļuvu LU RMK. Mācoties koledžā, man bija iespēja salīdzināt divas dažādas akadēmiskās vides – koledžu un universitāti. Mani uzreiz uzrunāja koledžas sniegtās iespējas, atmosfēra un mācību process, kur mācībspēki lielu uzsvaru liek tieši uz praktiskajām nodarbībām un iemaņām. Paralēli studijām koledžā sāku strādāt Neatliekamās palīdzības dienestā par sanitāru, kas ļāva man uzreiz saprast tos apvāršņus, ar ko mums, studentiem, nāksies saskarties.
Paralēli visam radās iespēja strādāt uz ārsta speciālista brigādes. Tā ir tā brigāde, ko cilvēki ikdienā redz, traucoties pa ielām ar "Subaru" automašīnu. Darbs ar augstas klases ārstiem ir neatsverama pieredze. Vēl jo vairāk, ja šie izsaukumi pie pacientiem visbiežāk ir ļoti smagi gan emocionāli, gan fiziski, kas nereti norit nestandarta situācijās – uz kuģiem, būvobjektos, mežos, uz šosejas nakts laikā un kur tik vēl prāts spēj iedomāties.
Kad man piedāvāja iespēju strādāt kā mācībspēkam un apmācīt topošos kolēģus Latvijas Universitātes Rīgas medicīnas koledžā, kuru esmu absolvējis, es ar lielāko prieku piekritu. Darboties kā mācībspēkam ir kolosāla pieredze. Otra lieta, strādājot NMPD, tu nepārtraukti mācies, atklāj kaut ko jaunu par medicīnu, par dzīves situācijām un to atrisināšanu nestandarta situācijās, kā arī var iepazīt sevi, savas spējas reaģēt un nepazust. Sniegt palīdzību. Un tā ir tā nelielā pieredze, ar ko es labprāt dalos. Darbā ar studentiem cenšos praktiskās nodarbības būvēt tā, lai viņiem ir interesanti un viņi būtu gatavi reaģēt tajā brīdī, kad no viņu lēmumiem un zināšanām būs atkarīga ne tikai veselība, bet arī dzīvība. Ir lietas, kas ir jāatstrādā refleksu līmenī. Ir lietas, kuras ir jājūt. Tā mēs arī darbojamies praktiskajās nodarbībās, izspēlējot dažādas simulācijas situācijas uz manekeniem. Izkopjam dzīvību glābjošas manipulācijas.
Daudzi studenti, līdzīgi kā mēs, jaunībā paralēli mācībām strādā. Kā viņi šobrīd pandēmijas laikā jūtas, atrodoties profesionāļu vidē savā nākotnes profesijā? Lūk, daži LU RMK studējošo komentāri par pandēmiju, zināšanām, dzīvi un darbu.
Kintija Ivanova
Esmu ļoti priecīga, ka ir iespējams savienot studijas ar darbu dienestā. Šeit jāsaka paldies gan BAC vadītājam par centieniem maksimāli izdabāt, saliekot grafikus, gan skolas vadībai, kas plāno lekciju laikus. Viena lieta ir mācīties, lasīt, atstāstīt un kārtot eksāmenus, bet pavisam cita – dzīvē pataustīt, sajust, saost un dzirdēt. Manuprāt, darba gaitas ir jāuzsāk jau studiju laikos, lai tas, ko esi iemācījies teorētiski, tiktu trenēts un darīts praktiski.
Jānis Putns
Autors: janis_putns
Autors: stud_2
Autors: stud
Autors: 8469
Manā Neatliekamās medicīnas ārsta karjerā pēdējā ārkārtas situācija, kuru nācās koordinēt kā Rīgas reģionālā centra vadītāja vietniecei operatīvajā darbā, bija Zolitūdes traģēdija 2013. gada 21. novembrī. Taču pirms tam bija vēl citas, kas deva pieredzi: 1991. gada 20. janvāris (apšaude pie Iekšlietu ministrijas), sprādziens centrālajā universālveikalā, vilcienu sadursme Centrālajā dzelzceļa stacijā, sprādziens gāzes balonu apmaiņas punktā Maskavas ielā 4 u.c. mazāki negadījumi. Vecākie kolēģi atceras Ķeguma tilta sabrukšanu pie slogošanas, kuģīša nogrimšanu Daugavā pretī vecpilsētai. Šie visi ir gadījumi, kur "nelaime nenāk brēkdama" un pirmajās rindās vienmēr būs Neatliekamās medicīnas pirmsslimnīcas profesionāļi plecu pie pleca ar VUGD vīriem, policiju, bruņotajiem spēkiem, zemessardzi, atkarībā no negadījuma rakstura.
Veselības ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, darba devēju un izglītotāju uzdevums ir gādāt, lai Neatliekamai medicīnai ārsta palīgi tiktu sagatavoti pietiekamā skaitā, labi apmācīti dažādām dzīves situācijām, saņemtu atalgojumu, kas atbilst kompetencēm un atbildībai, tiktu nodrošināta valsts apmaksāta tālākizglītība, paaudžu nomaiņa notiek bez liekiem satricinājumiem pacientiem un veselības aprūpes sistēmai kopumā.
Sarmīte Villere, NM asociācijas prezidente
nmasociacija.lv