medicine.lv skaitļos

Lietotāji online81
Aktīvie uzņēmumi12660
Nozares raksti11791
Ekspertu atbildes21477
Covid-19 infekcijas ārstēšana mājas apstākļos : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Covid-19 infekcijas ārstēšana mājas apstākļos

Foto: Pexels.com
Foto: Foto: Pexels.com
Nupat izskatās, ka slīcēju glābšana pāriet pašu slīcēju rokās, jo slimnīcas ir pilnas. Tāpēc jāsaprot, kas ir jādara, ja gadās saslimt, lai slimību varētu vieglāk pārciest. Ārstēšanās ieteikumu ir daudz, tos izvērtējot, esmu nonācis pie, manuprāt, ļoti loģiska ārstēšanas plāna. Lai saprastu, kā var cīnīties ar šo "zvēru", ir jāsaprot tā daba.

Skaidrs, ka šis vīruss ļoti atšķiras no citiem respiratoriem un gripas vīrusiem. Tas nemaz nav respirators, kaut arī ienāk caur elpošanas ceļiem. To vajadzētu nosaukt par asinsvadu vīrusu, jo tas izsauc asinsvadu iekšējā slānīša – endotēlija – iekaisumu un veido trombus vissīkākajos asinsvados, pilnīgi tos nosprostojot. Visbiežāk cieš plaušas, jo ap plaušu elpojošo struktūru – alveolām – atrodas ļoti sīku asinsvadu pinums ar ļoti plānām un "caurumotām" sieniņām, caur kurām asinīs no ieelpojamā gaisa ienāk skābekļa molekulas un ar izelpojamo gaisu iziet ārā CO2. Kad vīruss ar ieelpoto gaisu nonāk šajos asinsvados, tas izraisa asinsvadu endotēlija bojājumu, iekaisumu un trombozi. Gāzu apmaiņa caur alveolām vairs nevar notikt, cilvēks slāpst no skābekļa trūkuma, arī ventilācijas aparatūra ar intubāciju nevar palīdzēt, jo plaušu faktiski nav – ir plaušu masa pilna ar asinsvadu trombiem. Otra vājā vieta ir nieres, tur arī veidojas līdzīga aina, kad vīrus rada iekaisumu un trombozi asinsvadiņu kamoliņos – glomerulos, caur kuriem filtrējas urīns. Ja tas notiek, nieres nevar filtrēt urīnu, notiek organisma intoksikācija, glābt var "mākslīgā niere". 

Cieš arī galvas smadzenes, no skābekļa bada sākas galvassāpes, var veidoties insults ar visām no tā izejošām sekām. Arī pēc pārslimošanas neviens gudrāks nav palicis. 

Visnotaļ drūms skatījums uz vīrusa nedarbiem. Taču ir pētījumi un ārstēšana, kas vieš cerības. 

Izrādās, Covid-19 slimību ir jāārstē pavisam citādi – ne tā, kā parasto respiratoro vīrusu vai gripas izsaukto infekciju, kuras gadījumā, mēs ārsti, aicinājām paciest temperatūru, jo, kad ir temperatūra virs 38°, organismā izstrādājas antivielas. Covid-19 gadījumā tieši temperatūras paaugstinājums veicina trombu veidošanos, tāpēc tā ir jāpazemina, turklāt nevis ar paraceptamolu vai kādu citu nespecifisko pretiekaisuma līdzekli, bet konkrēti ar aspirīnu. Lietojot aspirīnu, tiek nošauti 3 zaķi ar vienu šāvienu. Aspirīns darbojas kā antiagregants – neļauj salipt eritrocītiem un trombocītiem, darbojas pret iekaisumu, neļaujot darboties iekaisuma prostaglandīniem un, treškārt, mazina temperatūru, iedarbojoties uz temperatūru regulējošiem centriem galvas smadzenēs. 
 
Ne visiem, kas inficējas ar šo vīrusu attīstās šeit ilustrētā aina, gluži otrādi – tas notiek reti, taču pagaidām nav skaidrs, kas ir tie faktori, kas izsauc smagu slimības gaitu. Saslimst gan, liekas, ļoti veselīgi cilvēki, sportisti, gan arī tie, ko mēs saucam par vārgulīšiem. Tā vien liekas, ka šis vīruss nešķiro, kam slimot smagi, kam pavisam viegli, iespējams, jo lielāku vīrusa devu cilvēkam gadās saņemt, jo smagāk tas slimo. Pierādīts, ka maskas lietošana virs mutes un deguna mazina ieelpotā vīrusa devu. 

Diemžēl atšķirt akūtu respiratoru saslimšanu no Covid-19 sākuma stadijā nav iespējams pat ar testēšanu, tāpēc jāpieņem sliktākais un, sajūtot slimības simptomus, jālieto uzreiz aspirīns un citi līdzekļi.

Aspirīnu lieto pa 0,5 gr. 2 reizes dienā izšķīdinātā veidā, ar glāzi silta citronūdens, kuram var pievienot medu. Aspirīns jādzer pēc ēšanas, lai mazāk ciestu kuņģis.

Aspirīnu nedrīkst lietot cilvēki ar kuņģa–zarnu trakta iekaisumu, kuņģa un 12 pirkstu zarnas čūlu, kā arī jebkādas asiņošanas gadījumā.  Ja ir šīs slimības, var izlīdzēties ar kārkla mizas novārījumu. Kārkla miza satur vidēji 5% salicilskābes. Tātad 10 gramu kārkla mizas, vārot 10 minūtes puslitrā ūdens, vienai reizei vajadzētu pietikt. Kārkla mizas novārījums satur daudz miecvielu, kas aizsargā gļotādas. Šo novārījumu arī lieto pēc ēšanas. 
 
Svarīgi! Bērniem līdz 12 gadu vecumam aspirīna lietošana ir kontrindicēta, jo reti var izsaukt Reja sindromu, kas izpaužas ar aknu un smadzeņu bojājumu.

Pētījums par aspirīna pielietošanu https://www.finanzen.de/news/aspirin-und-vitamin-d-beeinflussen-sie-den-corona-verlauf
 
Maskavas Universitātes klīnikas ārsti, izmēģinot dažādus medikamentus, panākuši smagu slimnieku mirstības samazinājumu no 60% uz 11%. Šajā klīnikā pēc protokola, tāpat, kā mūsu slimnīcās, slimniekus no pirmās dienas ārstē ar antikoogulantiem – zemmolekulārajiem heparīna preparātiem, lai novērstu asinsvadu trombozi. Lieto kādu no šiem preparātiem: Dabigotran (Pradaxa), Apiksaban, Edoksaban, Rivaroxaban (Xarelto). Pradaxa, piemēram, tiek lietots pa 150mg 2 reizes dienā ilgstoši, kontrolējot asins recēšanu. Lieto pēc vajadzības arī glikokortikoīdus, lai novērstu "citokīnu vētru" un antibakteriālo terapiju, ja tiešām pievienojas bakteriāla infekcija. Taču jauns ir tas, ka šajā protokolā ir paredzēts lietot arī bromheksīnu un verospironu. Tam ir arī loģisks pamatojums.
 
Pilna versija par Maskavas Universitātes slimnīcas protokolu Covid-19 infekcijas ārstēšanai skatāma – https://www.youtube.com/watch?v=h2UBrN6-bwA.

Šo protokolu pieminu tāpēc, ka šeit ir doti arī ieteikumi, kā ārstēties mājas apstākļos, lai slimību pārciestu pēc iespējas vieglāk, lai tā nekļūst smaga.  

No pirmās saslimšanas dienas ieteikts lietot vai nu nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus Aspirīn, Nalgedol, Voltaren utt., kas vienlaicīgi izpilda arī antiagregantu funkciju, vai arī antikoogulantus – Xarelto, Eliquis, Pradaxa vai kādu citu. Kopā ar nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem  antikoogulantus lietot nedrīkst. Kontrindikācija gan antiagregantu, gan antikoogulantu lietošanai ir jebkāda veida asiņošana, ārējas un iekšējas čūlas. 
 
Kā pretiekaisuma līdzekli kopā ar antikoogulantiem iesaka Colchicum, kas ir gatavots no rudens vēlziedes saknes. Tradicionāli to lieto podagras ārstēšanai. 
 
Plaušu aizsardzībai – Bromhexin pa 8mg 4 reizes dienā. Tikai slimības sākuma stadijā. Kas ir interesanti: Bromheksīns saista olbaltumu – transmembrāno serīna proteāzi 2, ar kuras palīdzību vīruss caur AKE 2 receptoru iekļūst šūnā. Tādā veidā tiek kavēta vīrusa izplatība. Par šo fenomenu pilns teksts https://link.springer.com/article/10.1007/s00709-020-01506-z. Bromheksīns veicina arī lizocīma veidošanos elpceļos. Lizocīms iznīcina vīrusus un baktērijas.

Spironolaktons (Verospiron) pa 25–50mg 2 reizes dienā. Verospirons ir urīndzenošs līdzeklis ar vērtīgu blakusietekmi – šī preparāta darbības ietekmē mazinās fibrotisko audu veidošanās pēc iekaisuma plaušu audos, sirds muskulī un citos orgānos, otrkārt, palielinās kālija līmenis serumā, kas Covid-19 gadījumā bieži ir pazemināts. Vēl joki tādi, ka verospirons samazina organismā arī prolaktīna (sievietēm) un testesterona (abiem dzimumiem) līmeni. Tāpēc verospironu lieto akne ārstēšanai un hirsūtisma gadījumā, tas ir, kad sievietēm apmatojums aug pēc maskulīnā tipa. Vairākos pētījumos ir radušās aizdomas, ka tieši testesterons ir pie vainas, ka vīrieši salīdzinoši ar Covid-19 saslimst biežāk. Pārtraucot lietot verospironu, testesterona līmenis atgriežas iepriekšējā līmenī.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7523486/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2357784/ 
 
Spāņu pētījumā par D3 vitamīnu ir pierādīta ļoti labvēlīgā D3 vitamīna ietekme gan profilaksei, gan ārstēšanai. Devai jābūt pietiekami lielai – pirmajā saslimšanas dienā 50 000 SV, tālāk ik pēc 5 dienām pa 25 000 SV. Profilaktiski D3 vitamīns jālieto tik daudz, lai tā līmenis asinīs būtu virs 45 ng/ml. Pētījumu par D3 vitamīna lietošanu https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7456194/.
 
Par fitoterapiju Covid-19 sakarā ir daudz rakstīts www.fitoterapija.lv

Ikdienā jālieto arī daudz šķidruma gan kvalitatīva ūdens, gan ārstniecības augu tējas veidā. Mums jāņem piemērs no Ķīnas, kur, pateicoties drastiskiem sanitāri epidemioloģiskiem pasākumiem un tautas tradicionālās medicīnas lietošanai, infekcija ir apstādināta. Kādu laiku ķīnieši jau dzīvo parastā režīmā, kamēr Eiropa un Amerika cīnās. Slimībai sākoties, Ķīnā tika mobilizēti tūkstošiem tautas medicīnas speciālistu, kas gatavoja un deva sasirgušajiem maisījumus ar ārstniecības augiem, to rādīja CNN un Krievijas 1. kanāla televīzijā. 
 
Tātad pilns ārstēšanās plāns mājas apstākļos varētu izskatīties tāds:
1. Pradaxa 150mg 2 reizes dienā, vājākā gadījumā, aspirīns 0.5gr 2 reizes dienā pēc ēšanas.
2. Colchicinum 0.5 mg 2 reizes dienā
3. Bromhexin 8mg 4 rteizes dienā 
4. Verospiron 25mg 2 reizes dienā no rīta, pusdienā.
5. D3 vitamīns 50000 SV pirmajā dienā, pēc tam katru nedēļu pa 25 000 SV.
Šo preparātu iegādei, izņemot aspirīnu un bromheksīnu, nepieciešama ārsta recepte.
6. Augu tēja Covid 19 profilaksei un simptomu mazināšanai
Kārkla miza        15.0   antiagregantīva darbība
Vīgriezes laksti   15.0   antiagregantīva darbība
Bērza lapas         10.0  aknu un nieru darbības atbalstam                                                         
Liepas ziedi          5.0   temperatūras pazemināšanai
Lakricas sakne    10.0   imūnreakcijas vājināšanai
Kalmes sakne        5.0   pretvīrusu darbība
Dadža sakne          5.0   pretvīrusu darbība
Salvijas laksti        5.0   pretvīrusu, pretiekaisuma darbība
Asinszāle laksti     5.0   pretvīrusu, pretiekaisuma darbība
Māllēpes ziedi       5.0   atklepošanas veicināšanai
Divas ēdamkarotes augu tējas maisījuma apliet termosā ar 3 glāzēm karsta ūdens, ļaut ievilkties 10–12 stundas. Ja nav termosa, lēni vārīt 10 minūtes. Lietot pa glāzei 3 reizes dienā pirms ēšanas.
7. Rodiolas saknes pulveri kapsulās "Zelta sakne" pa 1 kapsulai no rīta un pusdienā.
8. Uztura bagātinātāju ar bērza tāss ekstraktu betulīnu – BETULFLU vai BETULURO, BETULIVER, BETULCARD, BETULGASTRO, atkarībā no tā, kādas ir blakus saslimšanas, – pa 1 kapsulai 2 reizes dienā. Par betulīnu: www.fitoterapija.lv.

Fitoterapijas līdzekļus var iegādāties drogērijā "Pļavas aptieka" Rīgā, Baznīcas ielā 6. 

Neviens nevar garantēt pilnīgu izdošanos. Ja tomēr minētie pasākumi nedod uzlabošanos, jāmeklē ārsta palīdzība un jāārstējas stacionārā, kur noteikti tiks lietoti parenterāli antikoogulanti, pēc vajadzības kortikosteroīdi un antibiotiķi, kā arī skābekļa terapija. Laba lieta rādās barokamera ar skābekli.
 
Nevaru uzņemties atbildību par šeit piedāvāto ārstēšanu. Esmu tikai apkopojis informāciju, kas man likās loģiska un reāli noderīga. Sākumā ar interesi, lai zinātu, ko darīt, ja nu gadās saslimt pašam vai tuviniekiem, bet, izvērtējot situāciju, nolēmu padalīties, kaut gan, iespējams, būs jādzird pārmetumi, par to, ka apgrūtinu kolēģus.
 
 Labu veselību vēlot – ārsts Artūrs Tereško

 

Pirms zāļu lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Jaunums Dr. Mauriņa klīnikā – plastiskā ķirurģija

Jaunums Dr. Mauriņa klīnikā – plastiskā ķirurģija

Diemžēl, gadiem ejot, ar ādas kopšanu vien ir par maz – lai saglabātu izskatu, kādu to vēlamies redzēt, bieži vien bez ķirurģijas neiztikt. Tāpēc Dr. Mauriņa klīnika Mežaparkā līdztekus jau tā plašajam pakalpojumu klāstam tagad piedāvā arī plastiskās ķirurģijas operācijas, tā nodrošinot pilnvērtīgu un kvalitatīvu aprūpi vienuviet.

Aktuālie piedāvājumi

Pretizgulējumu matrači pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai 

Pretizgulējumu matrači pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai 

Kvalitatīvs matracis var ievērojami uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti, nodrošinot komfortu un cieņpilnu aprūpi dzīves visgrūtākajos brīžos. Investīcijas šādā matracī ir ieguldījums pacienta veselībā un labklājībā, kas sniedz ieguvumus gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.

Novērs muguras sāpes!

Novērs muguras sāpes!

Vai kaut vienu reizi dzīvē esi jutis muguras sāpes, īpaši muguras lejasdaļā? “Veselības sporta stacijas” treneri nodarbībās risina sūdzības par muguras sāpēm savas kompetences ietvaros un sadarbojoties ar citu jomu speciālistiem. 

Kā izvēlēties sev piemērotu SPA Rīgā?

Kā izvēlēties sev piemērotu SPA Rīgā?

Rīgā tiek piedāvātas dažādas SPA iespējas, sākot no sabiedriskām iestādēm līdz augstas klases SPA. Ideāla SPA izvēle Rīgā ir atkarīga no vairākiem faktoriem. Uzzināsim vairāk, kāpēc izvēlēties Inlux SPA!

Video

Produktu testi

FITY unikālie dabas zaļie pulveri Nātre, Gārsa un Balanda – Latvijas dabā augošās nezāles, kuru vērtību tik retais apzinās!

FITY unikālie dabas zaļie pulveri Nātre, Gārsa un Balanda – Latvijas dabā augošās nezāles, kuru vērtību tik retais apzinās!

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvā testēt FITY dabas pulverus pēc izvēles – Nātru, Gārsas vai Balandas pulveri.

Testa rezultāti: OstroVit magnija bisglicināts normālai nervu sistēmas un muskuļu darbībai

Testa rezultāti: OstroVit magnija bisglicināts normālai nervu sistēmas un muskuļu darbībai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Fit & Healthy" piedāvāja izmēģināt zīmola "OstroVit" uztura bagātinātāju - magnija bisglicinātu.

Testa rezultāti: RUUTe® Sejas krēms Roze

Testa rezultāti: RUUTe® Sejas krēms Roze

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt sejas krēmu Roze, kas domāts jebkuram sejas ādas tipam, arī sausai un iekaisušai ādai.

Testa rezultāti: Zepter Myion – izbaudi tīru gaisu, lai kurp tu dotos!

Testa rezultāti: Zepter Myion – izbaudi tīru gaisu, lai kurp tu dotos!

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Zepter International Baltic" piedāvāja testēt "Myion" – inovatīvu portatīvo gaisa attīrītāju.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Atklāj īpašo Japānas skaistuma noslēpumu, kuru izstrādājuši Jāpānas zinātnieki. Dr.Ohhira® produkti – augstākās kvalitātes Japānas kosmētika un uztura bagātinātāji.

Aerify Recovery: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Aerify Recovery: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Aerify Recovery ir Latvijas zīmols, kas no 2018. gada izstŗādā un ražo gaisa kompresijas ierīces, ko izmanto limfodrenāžas un sporta atjaunošanās nolūkos. Šīs iekārtas ir iecienījuši fizioterapeiti, sporta ārsti un masāžas speciālisti visā pasaulē, kā arī tos lieto visi top Latvijas atlēti.