Cistaļģija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Cistaļģija, vairāk zināma kā intersticiālais cistīts, ir sindroms, kam raksturīgas sāpes un iekaisums urīnpūslī, kas ilgst vairāk nekā sešus mēnešus. Šo saslimšanu dēvē arī par urīnpūšļa sāpju sindromu. Vairumā gadījumu tas tiek diagnosticēts sievietēm. Šīs stāvoklis var būt grūti diagnosticējams un ārstējams.
Cēloņi
Cistītam ir dažādas formas, un tāpat tam mēdz būt dažādi cēloņi. Tiek uzskatīts, ka slimības cēlonis ir autoimūns – tā ir pārmērīga imūnā atbilde, kas vērsta pret pašā organismā esošajām vielām un audiem; šajā gadījumā urīnpūslī. Tāpat cēlonis var būt hormonālie traucējumi, dzimumorgānu slimības, kā arī asinsrites traucējumi iegurņa orgānos, infekcijas, ģenētiski faktori un pat dažādi apkārtējās vides faktori.
Pētījumos ir atklāts, ka cistalģijas simptomi pasliktinās stresa ietekmē, ēdot asus ēdienus, kā arī smēķēšanas dēļ. Tāpat sāpes var pastiprināties, lietojot atsevišķus pārtikas produktus un dzērienus, piemēram, alkoholu, citrusaugļus, tomātus, ābolus, kofeīnu, saldinātus, gāzētus dzērienus, un citus.
Simptomi
Šī slimība bieži izraisa simptomus, kas saistīti ar urīnpūšļa problēmām. Galvenie un biežākie simptomi ir bieža urinēšana, kas mazina sāpes; nepatīkamas sajūtas urinējot (dizūrija), piemēram, stipra dedzināšanas sajūta, urīnpūšļa nepilnīgas iztukšošanās sajūta, sāpes urīnpūslī, diskomforts urīnizvadkanālā, sāpes dzimumakta laikā.
Tā var būt pastāvīga sajūta, ka jādodas uz tualeti, bieža urinēšana un mošanās naktī, lai dotos nokārtot dabiskās vajadzības. Simptomi var pārklāties, ja ir citas saslimšanas, piemēram, urīnceļu infekcija, pāraktīvs urīnpūslis, urīnceļu infekcija vai prostatas iekaisums. Dažos gadījumos vīriešiem var kļūdaini tikt diagnosticēta kāda prostatas kaite, lai gan patiesībā viņiem ir intersticiālais cistīts.
Slimības gaitai raksturīgs ilgs periods: no vairākiem mēnešiem līdz pat desmitiem gadu. Klusas epizodes mijas ar recidīviem, kuru ilgums ir atšķirīgs. Slimības simptomu gadījumā nekavējoties jāgriežas pēc palīdzības pie ārsta. Novēlotas ārstēšanas gadījumā var rasties nopietnas veselības problēmas.
Ārstēšana
Intersticiālā cistīta iekaisuma cēloņi nav skaidri, tāpēc ārstēšana ir sarežģīta. Terapija ir vērsta uz to, lai mazinātu simptomus, un tajā ietilpst medikamentozā terapija: zāles, ko lieto iekšķīgi, vai tieši ievada urīnpūslī. Tāpat pastāv arī specifiskas procedūras, lai atvieglotu un uzlabotu simptomus, piemēram, urīnpūšļa izstaipīšana ar ūdeni vai gāzi (urīnpūšļa uzpūšanās).
Slimniekiem, kas cieš no hroniskām sāpēm mazajā iegurnī, var līdzēt arī pretsāpju klīniku pakalpojumi (nervu blokādes, akupunktūra un psihologa konsultācijas).