Cilmes šūnas - bērna veselības drošības garants
Cilmes šūnas tiek uzskatītas par brīnumšūnām. Tās ir spējīgas mainīties un kļūt par ķermenim nepieciešamajām šūnām, kā arī aizstāt tās šūnas, kuras ir zaudētas kādas slimības vai negadījuma rezultātā. Cilmes šūnas ir spējīgas pārveidoties jaunās asins šūnās, neironos, muskuļu šūnās, acu šūnās, aknās, nierēs, plaušās, kaulu smadzenēs un daudzās cilvēka organismam svarīgās šūnās.
Liels skaits cilmes šūnu atrodas tieši nabas saitē, kas saista zīdaini un viņa māmiņu. Ilgu laiku nabas saite un placenta tika uzskatītas par bioloģiskajiem atkritumiem, tomēr zinātnes attīstības rezultātā šis uzskats ir mainījies, kā arī ir apjausts cilmes šūnu neizsmeļamais potenciāls. Tagad ikvienam vecākam pirms bērna dzimšanas ir iespēja pieņemt lēmumu, vai saglabāt sava bērniņa cilmes šūnas no nabas saites. Tā ir iespēja pasargāt savu bērnu vēl pirms dzimšanas, parūpējoties par bērna un viņa asinsradinieku dzīvi un labsajūtu arī pēc gadu desmitiem.
Abu mazuļu cilmes šūnas Alīna uzglabā Šveices Cilmes šūnu bankā (Swiss Stem Cells Bank, SSCB), kuras pakalpojumi nu jau ir pieejami arī Latvijā. SSCB, kas pilnībā un bez starpniekiem nodrošina laboratorijas un uzglabāšanas pakalpojumus Šveices teritorijā, piedāvā cilmes šūnu uzglabāšanu privātpersonām.
Topošo māmiņu Alīnu pārliecināja kāda nejauši noskatīta zinātniska filma par multifunkcionālajām cilmes šūnām un to apbrīnojamo pielāgošanās spēju. "Sapratu, ka līdz šim izpētītās cilmes šūnu izmantošanas iespējas ir tikai piliens jūrā un pēc gadiem desmit zinātnes un medicīnas pamatu pamats, visticamāk, būs tieši cilmes šūnas. Varbūt pat zāles katram cilvēkam veidos no viņa paša cilmes šūnām. Visticamāk, nākotnē ar to palīdzību varēs izārstēt jebkuru kaiti. Cilmes šūnas ir milzīgs atklājums zinātnē, un tām gaidāma ārkārtīgi spoža nākotne. Kādēļ lai neizmanto to, kas jau šodien ir pieejams veselības saglabāšanai un uzlabošanai nākotnē?" spriež māmiņa Alīna.
Cilmes šūnas ir universālas šūnas - tās vēl nav sadalījušās specifiskajās un atšķirīgajās šūnās. Šī īpašība padara tās sevišķi vērtīgas, jo tām ir potenciāls, ko var izmantot bojātu orgānu un audu atjaunošanai. Unikāla iespēja iegūt cilmes šūnas ir paņemt tās no tikko dzimuša mazuļa nabas saites.
Ārsti iesaka izvērtēt iespēju nodot cilmes šūnas, vēl esot gaidību laikā, lai, dodoties uz dzemdībām, nebūtu lieki jāraizējas par to, kas notiks ar cilmes šūnām.
Māmiņa Alīna līgumu ar Šveices Cilmes šūnu banku noslēdza grūtniecības otrajā trimestrī - sazinājās ar bankas pārstāvi Latvijā, saņēma līgumu, izpētīja to, izdarīja visu prasīto. Instrukcijā viss aprakstīts bija ļoti skaidri - bija atsevišķa aploksne gan vecākiem, gan medicīniskajam personālam, kas ņems asinis no nabas saites. Atsūtītajā komplektā bija viss, kas vajadzīgs asins paraugu savākšanai un transportēšanai. Šveices Cilmes šūnu banka ir izveidojusi transportēšanas pakalpojumu, kas nodrošina parauga nogādāšanu Lugāno no jebkuras vietas Eiropā mazāk nekā 48 stundu laikā.
Latvijā arvien vairāk ārstu un dzemdību speciālistu iesaka saglabāt cilmes šūnas, jo zinātne attīstās ļoti strauji. Katru gadu arī Latvijā arvien veiksmīgāk medicīnā tiek pielietotas cilmes šūnas. "Ja man topošie vecāki jautā, vai vajag saglabāt mazuļa cilmes šūnas, es saku pārliecinošu jā. Jāsaprot, ka tā tomēr ir nākotnes medicīna un mums jādomā ne tikai par šodienu, bet arī par desmit gadiem uz priekšu. Cilmes šūnu saglabāšanu nevar atlikt uz kādu vēlāku brīdi. Cilvēks var iestāties augstskolā pat četrdesmit gadu vecumā, vēlreiz padomājot, pārdomājot un atliekot, bet cilmes šūnas nevar pagaidīt. Kad būs pagājuši gadi vai gadu desmiti un pēkšņi veselības vārdā vajadzēs cilmes šūnas, tad varēs tikai nožēlot to, kas jau neatgriezeniski nokavēts - iespēja saglabāt sava mazuļa cilmes šūnas," saka ginekoloģe Zane Krastiņa.
Kā cilmes šūnas var noderēt nākotnē?
* Pašlaik pasaulē cilmes šūnu transplantātu saņēmēji pirmkārt ir cilvēki ar dažādu veidu ļaundabīgiem audzējiem (galvenokārt limfomām un leikēmiju).
* Cilmes šūnas var izmantot arī miokarda infarkta ārstēšanā un slimniekiem, kam nepieciešama kaulu smadzeņu transplantācija.
* Zinātnieku aprindas tic, ka tuvākajā nākotnē cilmes šūnu terapeitiskā izmantošana var kļūt izšķiroša tādu dažādu slimību ārstēšanā kā mugurkaula bojājumi pēc traumas, Parkinsona slimība un Alcheimera slimība, balsta un kustību aparāta slimības, acs tīklenes, radzenes un dzirdes aparāta deģeneratīvās slimības, vielmaiņas slimības (piemēram, diabēts), kaulu rekonstrukcija un urīna nesaturēšana.
Informāciju sagatavoja "Divi gani - sabiedriskās attiecības".
Foto: Fotolia
Komentāri
-
Rakstā par nabas saites cilmes šūnām tomēr būtu svarīgi pieminēt, ka daudzi speciālisti kritizē nepamatotos solījumus, ar kuriem vecāki tiek mudināti glabāt cilmes šūnas un maksāt par to. Šis izskatās pēc reklāmas raksta. LU rudenī bija zinātnes kafejnīca par cilmes šūnām, kurā ļoti pamatotu kritiku pauda bioloģijas doktore Una Riekstiņa.
-
Tik tiešām jebkurā gadījumā cilmes šūnas var pasargāt bērnu? Kaut kā neticās...
-
Tik tiešām jebkurā gadījumā cilmes šūnas var pasargāt bērnu? Kaut kā neticās...
-
Rakstā par nabas saites cilmes šūnām tomēr būtu svarīgi pieminēt, ka daudzi speciālisti kritizē nepamatotos solījumus, ar kuriem vecāki tiek mudināti glabāt cilmes šūnas un maksāt par to. Šis izskatās pēc reklāmas raksta. LU rudenī bija zinātnes kafejnīca par cilmes šūnām, kurā ļoti pamatotu kritiku pauda bioloģijas doktore Una Riekstiņa.