Cik stundas miega tev patiesībā nepieciešamas?
Speciālisti norāda, ka optimālais laiks, kuru tev nepieciešams pavadīt miegā ir astoņas stundas. Taču to, cik daudz miega tev īstenībā vajadzīgs, nosaka dažādi faktori, piemēram, vecums un tavs veselības stāvoklis.
Vecums
Visvairāk miega nepieciešams zīdaiņiem un maziem bērniem – vismaz deviņas līdz desmit stundas nakts laikā un arī atpūtas mirkļi pa dienu. Skolas vecuma bērniem un pusaudžiem nepieciešamas deviņas līdz 11 miega stundas, savukārt vairumam pieaugušo pietiek ar septiņām līdz astoņām naktsmiera stundām.
Lai gan cilvēkiem gados ir nepieciešams tikpat daudz miega, viņu miegs nereti nav tik dziļš un ilgstošs kā agrāk. To iespējams kompensēt, nosnaužoties pa dienu.
Grūtniecība
Izmaiņas, kas norisinās sievietes organismā agrīnajā grūtniecības periodā, var palielināt nepieciešamību pēc miega. Tomēr šajā laikā gulēšanu var apgrūtināt citi grūtniecības simptomi – slikta dūša, muguras sāpes, krampji un bieža urinēšana.
Veselības stāvoklis
Ja tev ir veselības problēmas, tavs nakts miegs, iespējams, nebūs gana kvalitatīvs un tev būs nepieciešams gulēt vairāk nekā parasti. Arī hroniskas astmas vai bronhīta izraisītas elpošanas problēmas, dažādas sāpes vai citas nepatīkamas sajūtas un medikamenti, ko lieto, lai slimības ārstētu, var radīt problēmas izgulēties.
Dažādi plaši izmantoti recepšu medikamenti tāpat satur sastāvdaļas, kas traucē iemigt vai arī veicina vairākkārtēju mošanos nakts laikā.
Miega trūkums
Jo mazāk tu guli, jo vairāk miega tev nepieciešams, lai izgulētos pilnvērtīgi. Ja tev pastāvīgi trūkst miega, tas būtiski ietekmē tavu veselību un dzīves kvalitāti.
Daudzi cenšas kompensēt nedēļas laikā piedzīvoto miega trūkumu, guļot ilgāk nedēļas nogalē. Taču tas visbiežāk nespēj kompensēt pastāvīgo miega trūkumu un negatīvi ietekmē tavu bioloģisko pulksteni – tev ir grūtāk aiziet laicīgi gulēt svētdienas vakaros un tādējādi arī piecelties pirmdienās.
Ģenētika
Pētījumi pierāda, ka aptuveni 1–5% cilvēku ir vajadzīgas tikai sešas vai pat mazāk stundas miega, lai justos labi. Tāpat secināts, ka nepieciešamība pēc mazāka vai lielāka miega daudzuma nereti ir iedzimta, tādējādi ļaujot secināt, ka tas, cik daudz miega tev vajadzīgs, iespējams, ir noteikts ģenētiski.
Pareizais balanss
Pētījumi apliecina, ka tad, ja ik nakti guli mazāk par septiņām vai vairāk par deviņām stundām, paaugstinās risks saslimt ar dažādām veselības problēmām un psihiskiem traucējumiem.
Taču nozīmīgākais faktors, kā noteikt to, vai guli tik, cik nepieciešams, ir tas, vai jūties miegains dienas laikā. Ja sāc justies miegains situācijās, kad trūkst stimulācijas, piemēram, garu pārbraucienu laikā vai strādājot pie datora, tu visticamāk neizgulies pietiekami.