Ceļosim veseli - nebūsim vieglprātīgi pret profilakses pasākumiem
Lai atpūta izdotos un ceļojuma laikā neciestu veselība, lai mājās visi ceļotāji atgrieztos sveiki un veseli - Latvijas Infektoloģijas centra speciālisti atgādina profilakses pasākumus un aicina ceļotājus pret tiem neizturēties vieglprātīgi, bet tos ievērot.
LIC pieredze rāda, ka pēdējos gados Latvijā pieaudzis to infekcijas slimību skaits, ar ko Latvijas iedzīvotāji saslimuši atrodoties ārzemēs (2010.gadā reģistrēts 51 šādas saslimšanas gadījums).
Visbiežāk ceļotāji ārzemēs inficējušies ar akūtām zarnu infekcijām Denges drudzi, A hepatītu un malāriju. Šobrīd epidemiologi vērš ceļotāju uzmanību faktiem, ka Francijā turpinās masalu uzliesmojums, Itālijā reģistrēti Rietumnīlas drudža gadījumi, Turcijā un Ēģiptē akūto zarnu infekciju uzliesmojumi. Šobrīd arī dodoties uz tuvo kaimiņzemi - Igauniju, ir jāzina, ka tur reģistrēti vairāki desmiti saslimšanas gadījumu ar A hepatītu. Visvairāk saslimušo reģistrēts Vīlandes reģionā.
Plānojot ceļojumu uz eksotiskajām valstīm, iesakām konsultēties Latvijas Infektoloģijas centra Tropu un ceļotāju slimību kabinetā, kur speciālisti sniegs visu nepieciešamo informāciju par piesardzības pasākumiem, kas jāveic, dodoties uz konkrētu valsti. "Protams, ātri izšķiroties par došanos ceļojumā, neatliek laika apmeklēt speciālistus, lai saņemtu kvalitatīvu konsultāciju. Ir tomēr jāzina, ka izvairīties no iespējamām infekcijām vienmēr palīdzēs rūpīga profilakses pasākumu ievērošana," saka LIC Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta Infekcijas slimību epidemioloģiskās uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Irina Lucenko.
Epidemioloģe norāda, ka ceļojot uz infekciju skartajām valstīm, nepieciešams apzināties riskus, kas var apdraudēt veselību. Tāpēc ir svarīgi lietot drošus pārtikas produktus, dzērienus un dzeramo ūdeni. Pārtikas, dzeramā ūdens un dzērienu drošība ir galvenokārt atkarīga no vietējiem higiēnas standartiem, kas tiek izmantoti to sagatavošanā. Valstīs, kurās ir zemi sanitārās higiēnas standarti un neattīstīta infrastruktūra pārtikas, dzērienu un dzeramā ūdens kontroles jomā, pastāv augsts risks saslimt ar infekcijas slimībām. Šajās valstīs ceļotājiem būtu jāievēro piesardzības pasākumi attiecībā uz jebkāda veida pārtiku un dzērieniem, tostarp tiem, kas tiek pasniegti pat augstas klases viesnīcās un restorānos.
Epidemiologi iesaka nepeldēties ūdenskrātuvēs, kas nav šim mērķim paredzētas vai, ja ir šaubas par ūdens kvalitāti. Vienkārši obligāts nosacījums būtu - ievērot personīgo higiēnu un rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā. Arī alkoholu saturoši roku dezinfektanti var palīdzēt dezinficēt rokas situācijās, kad tās nav iespējams nomazgāt, tādēļ tos iesakām ņemt līdzi ceļojot.
Inficēties var arī peldoties netīros baseinos, upēs, ezeros vai saskarsmē ar inficētu cilvēku, kas pēc tualetes apmeklējuma nav nomazgājis rokas.
LIC speciālisti atgādina:
* Dzer pudelēs fasētu ūdeni.
* Pārliecinies, vai ēdiens ir kārtīgi izcepts, nomizots vai novārīts.
* Izvairies no salātiem, gliemenēm, kā arī no ledus gabaliņiem dzērienos (ja vien ledus nav pagatavots no ūdens, kas ņemts no pudeles).
* Vienmēr pirms ēšanas un pēc tualetes apmeklējuma kārtīgi nomazgā rokas.
* Izvairies no ēdiena, kas ilgāku laiku atstāts neapklāts. Tāpat nepērc ēdienu no stendiem, kas atrodas ielu malās.
Ja, atgriežoties mājās no ceļojuma ir radušās jel kādas veselības problēmas, vai aizdomas, ka ceļojuma laikā esat inficējies ar kādu slimību, tad nekavējoties jāgriežas pie ārsta.
Jāatceras, ka vienmēr pastāv iespēja ievest savā valstī dažādas infekcijas slimības un inficēt tuviniekus, draugus un citus cilvēkus.
Šogad jau 155 cilvēki inficējās ar infekcijas slimībām ārzemēs, t.sk. ar akūtām zarnu infekcijām - 114. Ar akūtām zarnu infekcijām Latvijas iedzīvotāji biežāk saslimuši pēc ceļojuma uz Indiju, Turciju, Krieviju, Lietuvu (pa 10 cilvēkiem), Ēģipti (7), Lielbritāniju (6), Bulgāriju (5). No citām ievestām infekcijām būtu jāatzīmē 3 leģionelozes gadījumi, 2 malārijas gadījumi, kā arī Denges drudža gadījums. Bez tam, jāatzīmē, ka arī ārpus Latvijas pastāv iespēja inficēties ar ērču pārnēsātām slimībām - tā ar Laimas slimību šogad inficējušies 12 cilvēki, ar ērču encefalītu - viens.
Saskaņā ar Epidemioloģiskās drošības likuma 39.pantu (Starptautiskais tūrisms un ceļotāju veselība) personām un organizācijām, kuras darbojas starptautiskā tūrisma jomā un veic pasažieru pārvadājumus, ceļojumu organizēšanas laikā pilnīgi un objektīvi jāinformē klienti par:
1) veselības riska faktoriem teritorijās, kuras tie vēlas apmeklēt, kā arī par infekcijas slimību draudiem un individuālajiem pasākumiem, ieskaitot vakcināciju;
2) medicīniskās palīdzības un konsultācijas saņemšanas iespējām gan pirms ceļojuma, gan tā laikā.
Papildus informācija ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas un valsts aģentūras "Latvijas Infektoloģijas centrs" mājas lapās: http://www.lic.gov.lv; http://www.who.int/ith/.en
Informāciju sagatavoja Latvijas Infektoloģijas centra sabiedrisko attiecību speciālisti.
Foto: Pilseta24.lv