medicine.lv skaitļos

Lietotāji online72
Aktīvie uzņēmumi12658
Nozares raksti1337
Ekspertu atbildes20843
C hepatīts – nopietns drauds veselībai : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

C hepatīts – nopietns drauds veselībai

Latvijā ar C hepatītu ir inficēti aptuveni 40 000 iedzīvotāju. Daudzi par to pat nenojauš, jo dzīvē ne reizi nav nodevuši analīzes, lai noteiktu šīs infekcijas klātbūtni organismā. Par to, kas būtu darāms, lai Latvijā 10 gadu laikā izskaustu C hepatītu kā nopietnu draudu veselībai, stāsta RAKUS stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” Aknu slimību nodaļas vadītāja un LU Medicīnas fakultātes asociētā profesore Ieva Tolmane.

Efektīvi ārstējama slimība, ja vien laikus diagnosticēta

Mūsdienās 95% gadījumu C  hepatītu ir iespējams pilnībā izārstēt, turklāt nu jau vairākus gadus pacientiem Latvijā ir pieejama efektīva terapija, kuru apmaksā valsts. Taču problēma ir tajā, ka ārstēt iespējams tikai tos, pacientus, kuri ir informēti par savu diagnozi. Diemžēl, Latvijā joprojām ir liels skaits cilvēku, kuri nezina, ka ir inficēti ar C hepatītu, jo nekad nav pārbaudījuši savu veselību.

No bezsimptomātiskas slimības līdz aknu cirozei

Pirmajos gados pēc inficēšanās cilvēkam var nebūt nekādu simptomu. Taču, laikam ejot, aknas pamazām tomēr tiek bojātas. Ilgstoši neārstēts C hepatīts var novest pie nāvējošas un neatgriezeniskas slimības – aknu cirozes. Joprojām ir pacienti, kuri pie ārsta nonāk tad, kad ir jau par vēlu. Vēl nesen pie mums vērsās pacients ar dekompensētu aknu cirozi un asiņošanu no kuņģa zarnu trakta. Meklējot cēloni, tika noskaidrots, ka vainojams C hepatīts, kas gadiem ilgi nav ticis ārstēts. Lai nepieļautu līdzīgus gadījumus, būtu ļoti svarīgi diagnosticēt šos pacientus pirms vēl viņiem ir attīstījusies ciroze.

COVID ietekmē samazinājies jaunatklāto C hepatīta gadījumu skaits

Pagājušā gada martā, kad stājās spēkā ierobežojumi, tika pārtrauktas plānveida ambulatorās vizītes, līdz ar to ievērojami samazinājās hronisko pacientu apmeklētība pie ārstiem. Tie pacienti, kuri bija uzsākuši ārstēšanu, to turpināja, taču samazinājās jaunatklāto gadījumu skaits. Arī šobrīd, kad ierobežojumi ir atcelti, joprojām vērojama tendence, ka cilvēki pie speciālistiem vēršas retāk.

Kaut arī C hepatīta gadījumā slimība neprogresē ļoti strauji, ir svarīgi uzsākt ārstēšanos pēc iespējas ātrāk, jo tas dod ieguldījumu ne vien paša pacienta, bet visas sabiedrības veselībā. Pacients, kurš nezina, ka ir inficēts, var aplipināt citus un vairot slimības izplatīšanos.

Inficēts var būt ikviens

Tas ir mīts, ka ar C hepatītu slimo tikai narkomāni vai dažādas riska grupas. Ar C hepatītu var inficēties ikviens, kurš saskāries ar inficētas personas asinīm. C hepatīts var tikt pārnests seksuāli transmisīvā ceļā, to var iegūt, izmantojot skaistumkopšanas pakalpojumus, piemēram, manikīru, pedikīru vai veicot tetovējumus, retos gadījumos to var iegūt arī medicīnas iestādēs, piemēram, apmeklējot zobārstu. Iemesls C hepatīta izplatībai medicīnā un skaistumkopšanā ir sterilizācijas prasību neievērošana.

Izrāviens, kuru jāturpina

Kaut arī salīdzinot ar citām Eiropas savienības valstīm Latvijā joprojām ir augsta C hepatīta izplatība, pēdējos gados Latvija ir ievērojami pavirzījusies uz priekšu C hepatīta ārstēšanā. Ļoti daudzus pacientus esam jau izārstējuši, tai skaitā pacientus ar nopietnām blakus diagnozēm, piemēram, hemofīliju, hroniski dialīzes pacienti un citi. Iepriekšējos gados esam veiksmīgi uzsākuši ārstēšanu cietumos. Tāpat esam uzsākuši riska grupu cilvēku (bezpajumtnieku, cilvēku ar psihiatriskām slimībām, sociālās aprūpes centru iemītnieku) skrīnēšanu.

Latvija bez C hepatīta jau 2030. gadā

Lai sasniegtu Pasaules Veselības organizācijas nosprausto mērķi – līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai, mums ik gadu būtu jāārstē vismaz 3000 pacientu. Tas nozīmē ne vien ārstēt tos, kas jau ir diagnosticēti, bet arī skrīnēt un meklēt pacientus, kuri vēl nezina, ka viņi ir inficēti. C hepatīts vismaz vienreiz dzīvē, ideālā gadījumā reizi 5-10 gados, būtu jāpārbauda katram Latvijas iedzīvotājam.

2019. un 2020. gadā mēs ārstējām aptuveni 2800 pacientu. Ja nebūtu bijusi pandēmija, mēs būtu ārstējuši ievērojami vairāk pacientu un visticamāk sasnieguši nosprausto mērķi.

Maksas un bezmaksas skrīninga iespējas

Lai veiktu C hepatīta skrīningu, Latvijas iedzīvotājiem ir pieejamas vairākas iespējas. Anonīmi un bez maksas C hepatīta analīzes ikviens var nodot kādā no HIV profilakses punktiem. Informāciju par tiem var iegūt SPKC mājas lapā. Otrs variants, kā bez maksas veikt analīzes un pie reizes izdarīt labu darbu - kā donoram nodot asinis, jo visi asins paraugi tiek rūpīgi izmeklēti.

Lai pārbaudītu C hepatītu, var vērsties pie ģimenes ārsta, kurš izvērtēs situāciju un, ja uzskatīs par nepieciešamu, nosūtīs uz analīzēm. Diemžēl ģimenes ārsts nevar C hepatītu pārbaudīt pilnīgi visiem saviem pacientiem, jo šobrīd tam nav pietiekama finansējuma. Visbeidzot, analīzes par maksu var nodot ikvienā Latvijas laboratorijā.

Pasaules Hepatīta diena tiek atzīmēta 28. jūlijā. Šī diena simbolizē nepieciešamību cīnīties pret pasaulē tik ļoti izplatīto un nepatīkamo slimību. Teju katrs 12. pasaules iedzīvotājs ir saskāries ar B vai C hepatītu.

Trešdien, 28. jūlijā - Pasaules hepatīta dienā - no pulksten 13.00 līdz 15.00 notiks diskusija “C hepatīts nevar gaidīt!”, ikviens interesents to varēs skatīt tiešsaistē https://fb.me/e/ZLD6tCDs vai https://ej.uz/HepatitaDiena2021.

Diskusiju organizē Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācija (LIHHASA) sadarbībā ar C hepatīta pacientu apvienību. Diskusiju atbalsta SIA “AbbVie”, SIA "Merck Sharp & Dohme Latvija" un "Gilead Sciences".

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Labklājības skola piedāvā licencētas pieaugušo izglītības programmas, kas ir speciāli izstrādātas kā efektīvs instruments sevis sakārtošanai. Programmas “Stresa noturības veicināšana kā izdegšanas sindroma profilakse” un gan individuālas, gan grupu konsultācijas “Randiņš ar sevi”, kur tiek izmantoti neirografikas algoritmi, ir lieliska iespēja, kā ieklausīties sevī un atrast jaunus enerģijas avotus. 

Aktuālie piedāvājumi

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Sekss pēc 60…

Sekss pēc 60…

Seksuālā veselība ir neatņemama vispārējās veselības sastāvdaļa, kas ietekmē vīriešu un sieviešu labklājību un vispārējo dzīves kvalitāti. Par to laikus jāpadomā, vēršoties pie speciālista, jo jaunie medicīnas sasniegumi ļauj vīriešiem nodrošināt ilgstošu dzimumaktivitāti un līdz ar to augstu dzīves kvalitāti.

Video

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Bērnu slimnīcas speciālisti ar īpašu video aicina pievērst uzmanību hroniskai miegainībai. Mūsdienām raksturīgajā dzīves ritmā miegainība kļuvusi par bieži sastopamu problēmu, tādēļ nereti tiek uzskatīta par normālu vai parastu parādību. Visbiežākie miegainības cēloņi ir nepietiekams vai nekvalitatīvs miegs, bet daļai cilvēku nepieciešamība pēc miega ir palielināta slimības dēļ.

Produktu testi

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "HealthAid  MagCitra®" – uztura bagātinātāju nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai.

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns Select" RELAXOL spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Augustā un septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt dabīgos un garšīgos "NATEO D Gummy" želejvitamīnus bērniem un pieaugušajiem.

Uzņēmējs runā