medicine.lv skaitļos

Lietotāji online124
Aktīvie uzņēmumi12734
Nozares raksti12090
Ekspertu atbildes21477
C hepatīts – nopietns drauds veselībai : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

C hepatīts – nopietns drauds veselībai

Latvijā ar C hepatītu ir inficēti aptuveni 40 000 iedzīvotāju. Daudzi par to pat nenojauš, jo dzīvē ne reizi nav nodevuši analīzes, lai noteiktu šīs infekcijas klātbūtni organismā. Par to, kas būtu darāms, lai Latvijā 10 gadu laikā izskaustu C hepatītu kā nopietnu draudu veselībai, stāsta RAKUS stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” Aknu slimību nodaļas vadītāja un LU Medicīnas fakultātes asociētā profesore Ieva Tolmane.

Efektīvi ārstējama slimība, ja vien laikus diagnosticēta

Mūsdienās 95% gadījumu C  hepatītu ir iespējams pilnībā izārstēt, turklāt nu jau vairākus gadus pacientiem Latvijā ir pieejama efektīva terapija, kuru apmaksā valsts. Taču problēma ir tajā, ka ārstēt iespējams tikai tos, pacientus, kuri ir informēti par savu diagnozi. Diemžēl, Latvijā joprojām ir liels skaits cilvēku, kuri nezina, ka ir inficēti ar C hepatītu, jo nekad nav pārbaudījuši savu veselību.

No bezsimptomātiskas slimības līdz aknu cirozei

Pirmajos gados pēc inficēšanās cilvēkam var nebūt nekādu simptomu. Taču, laikam ejot, aknas pamazām tomēr tiek bojātas. Ilgstoši neārstēts C hepatīts var novest pie nāvējošas un neatgriezeniskas slimības – aknu cirozes. Joprojām ir pacienti, kuri pie ārsta nonāk tad, kad ir jau par vēlu. Vēl nesen pie mums vērsās pacients ar dekompensētu aknu cirozi un asiņošanu no kuņģa zarnu trakta. Meklējot cēloni, tika noskaidrots, ka vainojams C hepatīts, kas gadiem ilgi nav ticis ārstēts. Lai nepieļautu līdzīgus gadījumus, būtu ļoti svarīgi diagnosticēt šos pacientus pirms vēl viņiem ir attīstījusies ciroze.

COVID ietekmē samazinājies jaunatklāto C hepatīta gadījumu skaits

Pagājušā gada martā, kad stājās spēkā ierobežojumi, tika pārtrauktas plānveida ambulatorās vizītes, līdz ar to ievērojami samazinājās hronisko pacientu apmeklētība pie ārstiem. Tie pacienti, kuri bija uzsākuši ārstēšanu, to turpināja, taču samazinājās jaunatklāto gadījumu skaits. Arī šobrīd, kad ierobežojumi ir atcelti, joprojām vērojama tendence, ka cilvēki pie speciālistiem vēršas retāk.

Kaut arī C hepatīta gadījumā slimība neprogresē ļoti strauji, ir svarīgi uzsākt ārstēšanos pēc iespējas ātrāk, jo tas dod ieguldījumu ne vien paša pacienta, bet visas sabiedrības veselībā. Pacients, kurš nezina, ka ir inficēts, var aplipināt citus un vairot slimības izplatīšanos.

Inficēts var būt ikviens

Banner 280x280

Tas ir mīts, ka ar C hepatītu slimo tikai narkomāni vai dažādas riska grupas. Ar C hepatītu var inficēties ikviens, kurš saskāries ar inficētas personas asinīm. C hepatīts var tikt pārnests seksuāli transmisīvā ceļā, to var iegūt, izmantojot skaistumkopšanas pakalpojumus, piemēram, manikīru, pedikīru vai veicot tetovējumus, retos gadījumos to var iegūt arī medicīnas iestādēs, piemēram, apmeklējot zobārstu. Iemesls C hepatīta izplatībai medicīnā un skaistumkopšanā ir sterilizācijas prasību neievērošana.

Izrāviens, kuru jāturpina

Kaut arī salīdzinot ar citām Eiropas savienības valstīm Latvijā joprojām ir augsta C hepatīta izplatība, pēdējos gados Latvija ir ievērojami pavirzījusies uz priekšu C hepatīta ārstēšanā. Ļoti daudzus pacientus esam jau izārstējuši, tai skaitā pacientus ar nopietnām blakus diagnozēm, piemēram, hemofīliju, hroniski dialīzes pacienti un citi. Iepriekšējos gados esam veiksmīgi uzsākuši ārstēšanu cietumos. Tāpat esam uzsākuši riska grupu cilvēku (bezpajumtnieku, cilvēku ar psihiatriskām slimībām, sociālās aprūpes centru iemītnieku) skrīnēšanu.

Latvija bez C hepatīta jau 2030. gadā

Lai sasniegtu Pasaules Veselības organizācijas nosprausto mērķi – līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai, mums ik gadu būtu jāārstē vismaz 3000 pacientu. Tas nozīmē ne vien ārstēt tos, kas jau ir diagnosticēti, bet arī skrīnēt un meklēt pacientus, kuri vēl nezina, ka viņi ir inficēti. C hepatīts vismaz vienreiz dzīvē, ideālā gadījumā reizi 5-10 gados, būtu jāpārbauda katram Latvijas iedzīvotājam.

2019. un 2020. gadā mēs ārstējām aptuveni 2800 pacientu. Ja nebūtu bijusi pandēmija, mēs būtu ārstējuši ievērojami vairāk pacientu un visticamāk sasnieguši nosprausto mērķi.

Maksas un bezmaksas skrīninga iespējas

Lai veiktu C hepatīta skrīningu, Latvijas iedzīvotājiem ir pieejamas vairākas iespējas. Anonīmi un bez maksas C hepatīta analīzes ikviens var nodot kādā no HIV profilakses punktiem. Informāciju par tiem var iegūt SPKC mājas lapā. Otrs variants, kā bez maksas veikt analīzes un pie reizes izdarīt labu darbu - kā donoram nodot asinis, jo visi asins paraugi tiek rūpīgi izmeklēti.

Lai pārbaudītu C hepatītu, var vērsties pie ģimenes ārsta, kurš izvērtēs situāciju un, ja uzskatīs par nepieciešamu, nosūtīs uz analīzēm. Diemžēl ģimenes ārsts nevar C hepatītu pārbaudīt pilnīgi visiem saviem pacientiem, jo šobrīd tam nav pietiekama finansējuma. Visbeidzot, analīzes par maksu var nodot ikvienā Latvijas laboratorijā.

Pasaules Hepatīta diena tiek atzīmēta 28. jūlijā. Šī diena simbolizē nepieciešamību cīnīties pret pasaulē tik ļoti izplatīto un nepatīkamo slimību. Teju katrs 12. pasaules iedzīvotājs ir saskāries ar B vai C hepatītu.

Trešdien, 28. jūlijā - Pasaules hepatīta dienā - no pulksten 13.00 līdz 15.00 notiks diskusija “C hepatīts nevar gaidīt!”, ikviens interesents to varēs skatīt tiešsaistē https://fb.me/e/ZLD6tCDs vai https://ej.uz/HepatitaDiena2021.

Diskusiju organizē Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācija (LIHHASA) sadarbībā ar C hepatīta pacientu apvienību. Diskusiju atbalsta SIA “AbbVie”, SIA "Merck Sharp & Dohme Latvija" un "Gilead Sciences".

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Jūlijs ir mēnesis, kad daudzi no mums dodas ilgi gaidītajā atvaļinājumā – kāds bauda sauli pie Baltijas jūras, cits izvēlas doties tālākos ceļojumos. Lai kur arī tu šovasar atpūstos, parūpēties par sejas ādu ir tikpat svarīgi kā ikdienā.

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: "Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos. 

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvā testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.