Bursīts: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Bursīts ir bursas jeb gļotsomiņas iekaisums vai kairinājums; tas visbiežāk rodas gļotsomiņās, kas apņem locītavas (piemēram, plecu, plaukstas pamatnu, elkoni, celi). Gļotsomiņas atrodas viscaur ķermenī un ir pildītas ar šķidrumu, kas atvieglo berzi starp kauliem, muskuļiem, cīpslām un ādu.
Cēloņi
Bursīts ir īpaši izplatīts pusmūžā, īpaši pēc 40 gadu vecuma. To parasti izraisa atkārtots spiediens uz locītavu vai pārāk intensīva locītavas izmantošana. Augsta riska aktivitātes ietver dārzkopību, galdniecību, krāsošanu, beršanu, tenisu, golfu, slēpošanu un mešanu; šā iemesla dēļ daudzās nozarēs bursītu uzskata par profesijas kaiti.
Bursītu var izraisīt ne tikai ilgstoša slodze, bet arī mehāniska trauma (sasitums, kritiens, izmežģījums, saišu sastiepums, sastiepums); infekcija, ja tā iekļuvusi gļotsomiņā sakarā ar ievainojumu vai vispārēju saslimšanu; iekaisuma vai saaukstēšanās slimība (gripa, angīna, gonoreja, tuberkuloze, pneimonija un citas).
Šis iekaisums rodas elkoņa, plaukstas locītavas, pleca, gūžas, sēžamvietas vai ceļa locītavas apvidū, retāk virs Ahilleja cīpslas, virs augšstilba kaula lielā grozītāja.
Simptomi
Bursīts var būt gan akūts, gan hronisks. Hronisku bursītu parasti izraisa atkārtota trauma locītavas apvidū. Bursīta gadījumā gļotsomiņā uzkrājas šķidrums un veidojas mazsāpīgs pietūkums. Locītava apsarkst, to ir grūtāk saliekt, bet aptaustot tā šķiet nedaudz karstāka par citām ķermeņa vietām.
Visizplatītākais bursīta simptoms ir sāpes locītavas apvidū – tās var būt mērenas un pieaugt, bet var būt arī pēkšņas un asas, īpaši, ja locītavās izveidojušās kalcija nogulsnes. Sāpes būs jūtamas, iztaisnojot locītavu, un locītavai var būt ierobežota kustību amplitūda pat bez sāpēm. Neārstēts bursīts var novest pie smagas invaliditātes, jo locītava agrāk vai vēlāk pārstās liekties.
Bursīta simptomi var būt arī paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes citos ķermeņa apvidos, problēmas ar locītavas kustināšanu, sāpes, kas ilgst vairāk nekā divas nedēļas; tās var būt infekcijas vai citas problēmas pazīmes, kam nepieciešama tūlītēja medicīniska palīdzība.
Ārstēšana
Profilakses nolūkos jāsargā locītavas no traumām. Profesijās, kur iespējama locītavu traumēšana (dārzkopība, galdniecība), kā arī dažos sporta veidos, piemēram, hokejā, jālieto ceļu locītavu aizsargi.
Akūta bursīta gadījumā slimajai locītavai nepieciešams nodrošināt miera stāvokli, lietot stingru saiti pārsēju, kompreses. Tā sākumstadijā var pielietot fizioterapijas procedūras, kā arī atsevišķos gadījumos veikt kāda pretiekaisuma līdzekļa injekcijas.
Hroniska bursīta gadījumā, it īpaši, ja tas ir strutojošais bursīts, nepieciešama intensīvāka ārstēšana. Ja šķidrums ilgstoši (vairākas nedēļas) neuzsūcas, to atsūc. Ja šķidrums gļotsomiņā sastrutojis, var tikt nozīmēta ķirurģiska iejaukšanās – gļotsomiņas izoperēšana. Hronisku bursītu ārstē, izmantojot arī dažādus orālos medikamentus, iekaisušajā bursā tiek injicētas zāles, slimniekam jāiziet speciālas masāžas kurss.