Brūču aprūpe vasarā: farmaceita padomi drošai sezonai
Vasara ir aktīvākais gadalaiks – mēs vairāk laika pavadām brīvā dabā, pie ūdens, ceļojot vai darbojoties dārzā. Līdz ar to pieaug arī dažādu ādas bojājumu skaits. Vasaras mēnešos aptiekās visbiežāk vēršas ar trim raksturīgām problēmām: saules apdegumiem, nobrāzumiem un dūrienveida ievainojumiem, piemēram, pēc iekāpšanas stiklā vai nelielas sadzīves traumas, stāsta “Mēness aptiekas” sertificētais farmaceits Kristaps Moločenko.
Šie it kā nelielie savainojumi var kļūt par iemeslu sāpēm, iekaisumam vai infekcijai, ja netiek pareizi aprūpēti. Tāpēc šajā rakstā no farmaceita skatupunkta apskatīsim, kā parūpēties par šīm sezonai raksturīgajām brūcēm, kādus līdzekļus turēt pa rokai un kad nepieciešama nopietnāka palīdzība.

Autors: Shutterstock.com
Saules apdegumi – kad āda signalizē “pietiek”
Kā atklāj farmaceits, karstās dienās teju katrs otrais aptiekas apmeklētājs sūdzas par sāpēm, apsārtumu un dedzināšanu – tās ir tipiskas saules apdeguma pazīmes. Šie simptomi bieži rodas, jo vai nu netiek lietoti saules aizsarglīdzekļi, vai tie nav uzklāti pietiekamā daudzumā vai pareizi. Saules apdegums ir ādas bojājums, kam nepieciešama īpaši saudzīga aprūpe. Ļoti svarīgi ir, lai āda nebūtu sausa, bet gan uzturēta viegli mitrā vidē, kas palīdz atjaunot bojāto ādas slāni un samazināt iekaisumu. Tomēr jāizvairās arī no pārmērīga mitruma, jo tas var pasliktināt situāciju, tāpēc līdzsvars ir būtisks.
Ja esi apdedzis, vispirms jāatvēsina āda, piemēram, ar vēsu (bet ne ledainu) ūdeni vai kompresēm. Pēc tam ieteicams izmantot pantenolu saturošus līdzekļus, piemēram, putas vai pieniņu ar alantoīnu un alveju, kas nomierina ādu, veicina tās atjaunošanos, palīdz saglabāt mitrumu un novērš lobīšanos. Šie līdzekļi jāuzklāj ļoti saudzīgi, neberzējot, ļaujot tiem brīvi iesūkties. Ja apdeguma vieta atrodas zonā, kur apģērbs to var berzēt vai, ja tā tiek pakļauta mehāniskam spiedienam, piemēram, guļot, ieteicams lietot elpojošus pārsēju materiālus vai lielākus operācijas plāksterus, kas aizsargā un maigi nosedz bojāto ādu. Tāpat labi noder silikona putu pārsēji, kas palīdz uzturēt optimālu mitruma līmeni un mazināt kairinājumu.
Ja apdegums kļūst ļoti sāpīgs, sāk veidoties pūslīši, novērojams pietūkums, paaugstināta ķermeņa temperatūra vai vispārējs nespēks, tas var liecināt par dziļāku bojājumu. Šajā situācijā vajadzētu meklēt ārsta palīdzību.
Nobrāzumi – mazs ievainojums ar lielu nozīmi
Ikdienas aktivitāšu laikā, piemēram, krītot vai sasitoties, cilvēki bieži gūst nobrāzumus – tās ir virspusējas brūces, kas prasa pareizu aprūpi. Pirmais un svarīgākais solis ir nodrošināt, ka ievainotā vieta tiek rūpīgi attīrīta un sagatavota turpmākai dzīšanai.
Farmaceits uzsver, ka brūce jāskalo ar sterilu ūdeni, fizioloģisko šķīdumu vai īpašiem ūdens bāzes līdzekļiem, kuri satur poliheksanīdu un betaīnu. Šādi preparāti palīdz attīrīt brūci, neizžāvējot ādu, kas ir īpaši svarīgi, lai novērstu infekcijas attīstību. Nepieciešams izvairīties no spirtu saturošiem antiseptiķiem, jo tie var kairināt bojāto ādu un būtiski palēnināt dzīšanas procesu.
Ja nobrāzums ir neliels, piemēram, mazāks par plaukstu, un atrodas ādas virspusē, pārsējs parasti nav nepieciešams. Šādos gadījumos pietiek ar elpojošu plāksteri vai sterilu salveti, kas ļauj brūcei elpot un vienlaikus palīdz saglabāt mitrumu, kas veicina dzīšanu. Savukārt, ja brūce ir plašāka vai atrodas vietā, kas tiek pakļauta berzei, piemēram, saskarsmei ar apģērbu, ieteicams izmantot lielāka izmēra pārsēju. Tas ne tikai pasargās brūci no mehāniska kairinājuma, bet arī palīdzēs uzturēt tai optimālu mitruma līdzsvaru. Lai veicinātu brūces dzīšanu, var izmantot pulverveida brūču pārklājumu ar hialuronskābi un kolidālo sudrabu.
Ja nobrāzums ir dziļāks vai lielāks par plaukstu, speciālists iesaka apsvērt iespēju brūci skalot ar šķīstošo furagīnu – antiseptisku līdzekli ar antibakteriālām īpašībām, kas neizžāvē ādu un ir piemērots arī nopietnākām brūcēm. Pirms lietošanas furagīns jāizšķīdina karstā ūdenī un pēc tam jāatdzesē. Sagatavoto šķīdumu var lietot tieši uz brūces vai uzklāt uz sterilas marles, ko pēc tam pārklāj ar pārsēju.
Vienmēr jāatceras: rūpīga brūces aprūpe un pareiza pirmā palīdzība ir svarīga, lai nodrošinātu ātru un kvalitatīvu dzīšanas procesu. Ja rodas komplikācijas, nekavējoties vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu vai dodieties uz tuvāko traumu punktu.

Autors: Shutterstock.com
Dūrienveida brūces – kad trauma slēpjas dziļāk
Dūrienveida ievainojumi, kas rodas, piemēram, uzkāpjot uz naglas vai iegriežoties ar stikla lausku, ir īpaši bīstami, jo bojājums nereti skar dziļākos ādas slāņus un infekcijas risks ir augstāks. Šādu traumu gadījumā ļoti svarīgi ir brūci nekavējoties attīrīt.
Skalošanai var izmantot sterilu ūdeni, fizioloģisko šķīdumu vai antiseptiskus līdzekļus uz ūdens bāzes, kas nesatur spirtu, piemēram, preparātus ar poliheksanīdu un betaīnu. Dziļāku brūču gadījumā var būt noderīgi arī antibakteriāli šķīdumi, piemēram, šķīstošais furagīns, taču pirms lietošanas tas noteikti ir pareizi jāpagatavo, izšķīdinot karstā ūdenī un pēc tam atdzesējot.
Ja brūce ir ļoti sāpīga, var izmantot lokālus pretsāpju un dzīšanas līdzekļus, piemēram, hidrokoloidālos gēlus ar karbomēru vai ziedes ar lidokaīnu, kas mazina sāpes, un metiluracilu, kas paātrina audu reģenerāciju. Daudzi no šiem produktiem ir piemēroti arī bērniem no viena gada vecuma, taču bērniem paredzēto līdzekļu klāsts ir ierobežotāks, tāpēc farmaceita konsultācija var būt noderīga.
Ļoti būtiski ir neaizmirst par stingumkrampju profilaksi. Dziļas brūces, kas radušās, piemēram, uzkāpjot uz sarūsējuša priekšmeta, var būt riska faktors inficēšanās ar Clostridium tetani baktēriju, kas izraisa stingumkrampjus. Vakcinācija ir vienīgā efektīvā aizsardzība.
Rūpes pirms un pēc – drošības pamatprincipi vasarā
Lai vasaras piedzīvojumi būtu droši un priecīgi, sertificēts farmaceits aicina neaizmirst par profilaksi un rūpēm par savu veselību jau pirms iespējamām traumām. Dodoties garākā pārgājienā vai citā aktīvā atpūtā, vienmēr sagatavojiet aptieciņu ar nepieciešamajiem līdzekļiem: dezinfekcijas šķīdumiem, pārsējiem, plāksteriem un dzīšanu veicinošiem preparātiem. Īpaši ieteicams iekļaut arī furagīnu saturošu līdzekli, jo tas ir efektīvs un piemērots gan virspusējām, gan dziļākām brūcēm. Tāpat neatstājiet novārtā saules aizsardzību – regulāra saules aizsarglīdzekļu lietošana palīdz izvairīties no apdegumiem un ādas bojājumiem. Apzināta rūpēšanās par savu ādu un brūču aprūpi palīdzēs izvairīties no sarežģījumiem un ātrāk atgūties, lai pilnvērtīgi izbaudītu saulainās dienas.