Biežāk sastopamie cēloņi vīriešu neauglībai
Foto: Ryan Abel/Flickr
Situācijās, kad pārim neizdodas ieņemt bērniņu, cēlonis būtu meklējams, pārbaudot abu partneru veselību. Vīriešu neauglību mēdz izraisīt vairāki svarīgi faktori un to salikums - infekcijas, endokrinopātijas, iedzimtas anomālijas, imunoloģiski traucējumi, nelabvēlīgi apkārtējās vides faktori un citi.
Neskatoties uz mūsdienu attīstīto medicīnu, 20-75 procentos gadījumu iemesls vīriešu neauglībai ir neskaidrs Šādos gadījumos lieto terminu "idiopātiska neauglība". Kāpēc vīriešiem rodas neauglība un vai var to izārstēt?
Ir gadījumi, kad neauglības ārstēšana ir pilnībā atkarīga no cēloņiem, kas to izraisījuši. Diezgan bieži kaitīgo faktoru novēršana (smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana, regulāra pakļautība augstai temperatūrai) var novest pie stabiliem, normāliem spermogrammas rezultātiem.
Nepieciešams novērst paaugstinātu temperatūru
Lai vīrieša dzimumdziedzeri (sēklinieki) funkcionētu normāli, temperatūrai būtu jābūt par diviem vai trīs grādiem zemākai nekā ķermeņa temperatūrai. Faktori, kas noved pie paaugstinātas temperatūras, var traucēt spermatoģenēzi, spermas apaugļošanas spējas un provocēt neauglības iestāšanos. Ja jūs vēlaties kļūt par tēvu, izvairieties no ilgstošas sēdēšanas, valkājot šauru apakšveļu, kā arī centieties ierobežot biežus pirts vai saunas apmeklējumus un iešanu karstā vannā.
Ir pienācis laiks atmest smēķēšanu
Nikotīns ietekmē cilvēka ķermeni, stimulējot atbilstošu receptoru darbību. Tas ietekmē arī asinsvadu sašaurināšanos, kas pazemina asins cirkulācijas intensitāti perifērajos audos, tostarp sēkliniekos. Tā rezultātā smēķēšana kļūst par vienu no izplatītākajiem vīriešu neauglības cēloņiem. Pie negatīvajiem faktoriem var minēt arī anabolisko steroīdu izmantošanu, narkotiku lietošanu, marihuānas smēķēšanu. Šajā gadījumā iedarbojas spēcīgi mehānismi, tiek izmainīts hormonālais līdzsvars, sēklas kanāliņu epitēlijā notiek neatgriezeniskas izmaiņas.
Dzimumaktu biežums
Jo retāka seksuālā dzīve, jo mazāka varbūtība, ka spermatozoīds satiksies ar olšūnu. Lai gan ārsti nesauc konkrētus skaitļus, saskaņā ar dažiem pētījumiem, optimālais seksa biežums, kas nepieciešams pēcnācēja radīšanai, var būt no trīs līdz piecām reizēm nedēļā.
Vispareizākais veids, kā risināt neauglības problēmu, ir vēršanās pie speciālista.