Biedrība: Zināt savu HIV statusu – tā ir ikviena atbildība
Atzīmējot ikgadējo no AIDS mirušo piemiņas dienu*, kas ik gadu notiek maija trešajā svētdienā (šogad – 15. maijā), biedrība „AGIHAS” 15. maijā organizēja jau par tradīciju kļuvušo svinīgo piemiņas brīdi – AIDS simbola jeb sarkanās lentītes formā veidotas ziedu dobes atklāšanu. Jau trešo gadu piemiņas vietai ir atvēlēts pats Rīgas centrs – Z. A. Meierovica bulvāra nelielais skvērs iepretim Bastejkalnam (netālu no Pulvertorņa).
Biedrība AGIHAS Latvijā šo piemiņas pasākumu organizē jau kopš 2003. gada, ik maiju turpinot šo tradīciju – apliecinot cieņu no HIV/AIDS mirušajiem, kā arī aicinot nojaukt aizspriedumu un diskriminācijas barjeras, veicināt toleranci un sociālo integrāciju, atgādinot, ka šī infekcija var skart ikvienu.
AGIHAS valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks: „Šī piemiņas diena nav tikai formāls ieraksts kalendārā – mums tā ir nozīmīga iespēja, godinot no HIV infekcijas mirušos, vienlaikus atgādināt dzīvajiem – HIV ir mums līdzās un var skart ikvienu no mums. Tieši tāpēc ļoti svarīgi ir katram Latvijas iedzīvotājam zināt savu HIV statusu – izprast HIV testa nozīmi un padarīt to par ikgadēju savas veselības pārbaudes sastāvdaļu. Latvijā ievērojama daļa inficēto nezina savu HIV statusu, un tas ir būtisks iemesls infekcijas tālākai un nekontrolētai izplatībai. Šo situāciju var mainīt tikai regulāra jeb rutīnas testēšanās, bet diemžēl aizvien ievērojamā daļā mūsu sabiedrības valda stigmatizējoša attieksme ne tikai pret pašu HIV infekciju, bet arī tās skrīningu jeb testēšanos. Tāpēc šogad biedrība, pievienojoties Slimību profilakses un kontroles centra aktivitātēm, aicina ikvienu, bet īpaši jauniešus, attiecināt inficēšanās riskus uz sevi, apzinoties, ka ikviens no mums ar savu rīcību un veselo saprātu ietekmē to, cik droši un veseli kā sabiedrība varēsim justies un dzīvot rīt un aizparīt.”
Tikai savlaicīga diagnostika (un testēšanās kā tās priekšnosacījums) ļauj atklāt inficēšanos agrīnā stadijā, laikus uzsākt terapiju un tādējādi novērst infekcijas tālākas pārneses un izplatības riskus. Bīstami sabiedrībai ir tieši tie cilvēki, kuri savu inficēšanās faktu nezina, nevis tie, kuriem diagnoze ir noteikta un kuri saņem efektīvu terapiju. Kopš 1987. gada, kad Latvijā tikai reģistrēts pirmais HIV saslimšanas gadījums, kopējais reģistrēto gadījumu skaits jau pārsniedz 8 tūkstošus. Latvijā kopumā no HIV/AIDS ir miruši vairāk nekā 2000 cilvēku. Latvijā ik gadu HIV infekcija tiek atklāta ap 300 cilvēkiem un ir vieni no augstākajiem HIV infekcijas izplatības un AIDS saslimstības rādītājiem ES. Latvija ir 2. vietā ES un Eiropas Ekonomiskās zonas valstu vidū jauno gadījumu skaita ziņā uz 100 000 iedzīvotāju.
*Ik gadu maija trešajā svētdienā tiek atzīmēta starptautiskā “AIDS Candlelight Memorial” jeb no AIDS mirušo piemiņas diena, kad ar svecīšu iedegšanu un klusuma brīdi tiek pieminēti visi no šīs slimības mirušie. Šī ir vērienīgākā, nozīmīgākā un ilglaicīgākā sabiedrības izpratni un informētību veicinošā iniciatīva ar HIV/AIDS saistītos jautājumos – jau kopš 1983. gada tā apvieno 1200 sabiedriskās organizācijas 115 valstīs.
Pasākums tiek līdzfinansēts ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros NVOfonds2022.