medicine.lv skaitļos

Lietotāji online30
Aktīvie uzņēmumi12757
Nozares raksti11969
Ekspertu atbildes21477
Biedrība pauž bažas par to, ka Latvijā jaunieši ar invaliditāti pakļauti augstam atstumtības riskam : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Biedrība pauž bažas par to, ka Latvijā jaunieši ar invaliditāti pakļauti augstam atstumtības riskam

Vecteezy.com/ konggastudio
Foto: Vecteezy.com/ konggastudio

"Invalīdu un viņu draugu apvienība "APEIRONS"" sadarbībā ar sociālo antropoloģi Aivitu Putniņu šī gada noslēgumā veica līdzdalības pētījumu, kura mērķis bija izvērtēt apstākļus, lai uzzinātu kas ietekmē jauniešu ar invaliditāti draudzību un iesaisti sabiedrībā Latvijā un Zviedrijā. Pētījuma rezultāti ir satraucoši, jo secināts ka ne tikai sabiedrībā esošās stigmas dēļ, bet arī ierobežotas neatkarības un nepieejamās vides dēļ, jauniešiem ar invaliditāti Latvijā ir ierobežotas iespējas socializēties ar vienaudžiem un sabiedrībā kopumā.

Pētījuma galvenais mērķis bija noskaidrot kā jūtas jaunieši ar invaliditāti un viņu ģimenes šobrīd Latvijā un Zviedrijā, kādi ir ierobežojumi un iespējamie risinājumi. Lai to izdarītu veiksmīgāk un jēgpilnāk, antropoloģe piesaistīja sešus brīvprātīgos jauniešus - līdzpētniekus, kurus apmācīja interviju veikšanā Latvijā. Pētījums bija starptautisks, jo organizācija FORENINGEN FRAMTIDSTAGET, Stokholmā, Zviedrijā arī veica šādu aktivitāti. Kopumā pētījumā veiktas 12 padziļinātas intervijas ar jauniešiem ar invaliditāti un viņu vecākiem Latvijā, savukārt, Zviedrijā - 5 padziļinātās intervijas.

“Manuprāt, šis ir svarīgs projekts, jo katrs jaunietis ir draudzības vērts. Šī pētījuma laikā es nostiprināju savu pārliecību par to, ka invaliditāte nav šķērslis, lai veidotu cieņpilnas un patiesas attiecības ar otru un kopā pavadītu laiku. Svarīgākais ir spēja komunicēt, saprasties un būt atvērtam kontaktam. Tomēr, intervējot jauniešus ar invaliditāti un viņu vecākus, ir jūtama drūmāka realitāte, proti, šie jaunieši lielākoties ir pieredzējuši atstumtību un nesapratni no sabiedrības. Es ticu, ka, īstenojot uzticības personas pakalpojumu, ieguvums būtu ne tikai jaunietim ar invaliditāti, bet arī uzticības personai un sabiedrībai kopumā – mēs kopā iemācītos pieņemt citādo, pielāgoties grūtībām un atbalstīt viens otru vairāk kā līdz šim,” tā stāsta viena no līdzpētniecēm Liene Ratniece.

Pētījumā iegūti svarīgi secinājumi un ierosinājumi

Pētījums atklāj, ka jaunieši ar invaliditāti Latvijā bieži vien jūtas izolēti, jo vide nav pieejama, un vienaudži viņus neuztver kā līdzvērtīgus. Invaliditāte ietekmē gan attiecību veidošanas prasmes, gan patstāvību. Pilnībā visas ģimenes un jaunieši ar invaliditāti norāda, ka invaliditāte būtiski ietekmē jauniešu sociālos kontaktus. Satraucošs ir fakts, ka  nevienam no intervētajiem jauniešiem nekad nav izveidojušās ilgtermiņa attiecības ar skolasbiedriem, kuras varētu uzturēt vēlāk. Mācoties vispārējā izglītības sistēmā, daļa piedzīvojuši neitrālu attieksmi no skolasbiedriem, bet daļa atzīst, ka ir apsmieti vai ignorēti. Būtiska loma ir arī skolotājiem un videi skolā, iekļaujot jauniešus ārpusskolas pasākumos. Noturīgākas attiecības ar skolasbiedriem ir veidojušās tikai vienā gadījumā, kur tās veicinājusi un uzturējusi kādas klasesbiedrenes mamma.

Banner 280x280

Jauniete Katrīna Roze Krūmiņa stāsta: “Es ļoti gribētu būt neatkarīgāka un spontānāka savos lēmumos, piemēram, pēkšņi doties kādā piedzīvojumā vai uz kino teātri, bet, diemžēl, šobrīd tas nav iespējams vides nepieejamības dēļ. Man ir jāplāno katrs solis kurp dodos, vienmēr ir viss jāizpēta vai tiešām bez aizķeršanās varēšu kaut kur nokļūt. Tas būtu sapņa piepildījums, ja būtu pakalpojums draugs jeb uzticības persona vai “badijs” ar kuru kopā varētu doties dažādās aktivitātēs ārpus mājas. Līdz šim pasākumus esmu apmeklējusi kopā ar savu ģimeni.”

Pētījums parāda, ka galvenā socializēšanās vide jauniešiem ar invaliditāti  dominē speciālās nodarbības – sporta treniņi, rehabilitācijas, koris, radošas nodarbības un dienas centri, taču tajā satiekas tikai jaunieši ar invaliditāti un viņu vecāki. Speciālajās skolās vecākiem ir līdzīgas intereses, kuras spēj apvienot arī bērnus, taču vienlaikus rada noslēgtu vidi. Jauniešiem patstāvīgi attiecības veidot traucē arī pieaugušā – asistenta vai vecāku – klātbūtne.

Vecāki norāda nepieciešamību pēc atbalsta jeb uzticības personām, kas palīdzētu jauniešiem iesaistīties sabiedriskajās aktivitātēs un veidot sociālās saites. Pētījumā īpaši uzsvērta nepieciešamība atdalīt “badija” jeb atbalsta personas funkcijas no asistenta lomas, izveidojot līdzvērtīgas un draudzīgas attiecības.

Zviedrijas situācija atšķiras no Latvijas, jo “badija” pakalpojums Zviedrijā jau pastāv. Intervētie jaunieši norāda uz labu vides pieejamību, kas atšķirībā no Latvijas situācijas, atļauj lielāku rīcības brīvību jauniešiem, pārvietojoties ārpus mājām un patstāvīgi.

Pētījumā iegūtie secinājumi tiks izmantoti veidojot pilotprojektu “drauga” jeb “badija” pakalpojumu jauniešiem ar invaliditāti, izstrādājot apmācību programmu brīvprātīgajiem jauniešiem, kuri vēlēsies kļūt par “draugiem”.

Pētījums veikts  Erasmus+ projekta "EASY TO DO" ietvaros.

Projektu finansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.

Par projektu “Easy to do”

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Varikoze ir apakšējo ekstremitāšu slimība, kas var skart cilvēkus jebkurā vecumā. Lauma Medical sortimentā ir dažādu modeļu kompresijas izstrādājumi, un tos noteikti var izmantot varikozes gadījumā. Kompresijas izstrādājumi palīdz uzlabot asins plūsmu un samazināt diskomfortu, kas saistīts ar šo slimību. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Lai izprastu, cik liela nozīme bijusi veselības mācības apguvei izglītības iestādēs un kā tā ietekmē sieviešu veselības pratību reproduktīvā vecumā, tiek veikts medicīnas pētījums, kura ietvaros tiek aicinātas piedalīties sievietes reproduktīvā vecumā. Uzzināsim vairāk! 

La Vie Clinic: mūsdienīga pieeja skaistumkopšanai un veselībai bez ķirurģijas

La Vie Clinic: mūsdienīga pieeja skaistumkopšanai un veselībai bez ķirurģijas

Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, daudzas estētiskās problēmas tagad var atrisināt bez ķirurģiskas iejaukšanās. La Vie Clinic filiālē Jaunajā Teikā pieejams plašs sertificētu un efektīvu aparātu klāsts, kas ļauj pielāgot procedūras individuāli katra klienta vajadzībām. No lāzeratjaunošanas līdz aparātmasāžai un ķermeņa konturēšanai – katrai metodei ir savas priekšrocības. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu kompleksu.

Testa rezultāti: MARUSHA Dabīgs dezodorants ar citronzāli un saldo apelsīnu

Testa rezultāti: MARUSHA Dabīgs dezodorants ar citronzāli un saldo apelsīnu

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgu pretsviedru dezodorantu.

 "Gusto" putas sejas mazgāšanai

 

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Gusto" piedāvā izmēģināt putas sejas mazgāšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Baltic Beach Hotel & SPA medicīnas SPA centrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Baltic Beach Hotel & SPA medicīnas SPA centrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas kūrortviesnīca “Baltic Beach Hotel & SPA” priecē ar unikāliem piedāvājumiem! 

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm - Jūrmalas slimnīca nodrošina augļa izmeklējumus grūtniecēm, izmantojot jaunākās paaudzes premium klases ultrasonogrāfijas (USG) iekārtu Volusan Expert 22.