Bērnu slimnīcas konferencē prezentēs nozīmīgākos jaunumus Latvijas pediatrijā
Rīga, 21.aug., LETA. Bērnu klīniskā universitātes slimnīca oktobrī organizēs konferenci veselības nozares speciālistiem pediatrijā "120 gadi ceļā uz izcilību", kurā prezentēs pēdējās desmitgades nozīmīgākos jaunumus Latvijas pediatrijā, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Vita Šteina.
Pēc viņas paustā, viens no jaunumiem ir Bērnu slimnīcas speciālistu sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti atbilstoši Nacionālā veselības dienesta pasūtījumam īstenotais projekts "Veselības tīklu attīstības vadlīniju un kvalitātes nodrošināšanas sistēmas izstrāde un ieviešana prioritāro veselības jomu ietvaros". Tas paredzēja arī starptautisko un vietējo vadlīniju un tehnoloģiju analīzi, jaunu kvalitātes indikatoru izstrādi, ar kuru palīdzību būs iespēja monitorēt bērnu veselības aprūpi pēc vienotas pieejas visā Latvijā.
Šteina norādīja, ka turpmāk mediķiem Latvijā būs skaidri noteikta rīcība endokrīno slimību agrīnai diagnostikai, biežāko pārtikas nepanesību diagnostikā un ārstniecībā, drudža izvērtēšanā, akūtu augšējo un apakšējo elpceļu infekciju diagnostikā un ārstēšanā, sirds pataloģiju agrīnā diagnostikā, sevišķi maza svara bērnu aprūpē, kā arī jaundzimušo stabilizācijā un transportēšanā.
"Šī ir pirmā reize, kad izstrādāts vienots pacienta ārstniecības ceļš visos aprūpes līmeņos - sākot ar ģimenes ārstu rīcību, speciālistu rīcību slimnīcā, līdz pat rekomendācijām vecākiem," skaidroja slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītāja vietniece, projekta vadītāja profesore Jana Pavāre.
Viņa uzsvēra, ka visi projektā iesaistītie - gan ārsti, gan vecāki - bērna ārstniecībā rīkosies vienādi un vienoti, proti, katram ir skaidri noteikti pienākumi un zināma nākamā rīcība. Tas nozīmē, ka vecākiem būs lielāka skaidrība par bērna ārstēšanu un mediķi spēs vēl profesionālāk reaģēt noteiktu simptomu gadījumos, laicīgi koordinējot bērna ārstniecību dažādos veselības aprūpes līmeņos, uzskata Pavāre.
Šteina skaidroja, ka labās prakses piemērs Latvijā vienota algoritma izstrādei un nozīmīgajiem ieguvumiem rodams 2013.gadā, kad Bērnu slimnīcā tika ieviests algoritms par sepses agrīnu diagnostiku un rīcību. Pēc Bērnu slimnīcas pārstāves paustā, laicīgi atpazīstot sepses simptomus un ievērojot algoritmā noteikto rīcību, ar sepsi cietušo bērnu atrašanās ilgums intensīvās terapijas nodaļā samazinājās par 30%, bet stacionārā par 41%, un bērnu mirstība sepses dēļ samazinājās no 21% līdz 7%.
Kā sacīja Pavāre, 17 izstrādātie algoritmi un klīniskie ceļi būs nozīmīgs lēciens bērnu ārstniecības kvalitātes uzlabošanā Latvijā. Klīniskie ceļi paredz arī attālinātas konsultācijas ne tikai profesionāļu starpā, bet arī, izvērtējot pacienta veselības stāvokli. "Šādos gadījumos ļoti noderēs izstrādātās rekomendācijas vecākiem, kuriem būs pieejama tieši tā pati informācija, kas ārstam saprotamos terminos," stāstīja Pavāre, uzsverot, ka rekomendācijās ir uzskaitīti slimību simptomi un atbilstoša rīcība to gadījumā.
Konference "120 gadi ceļā uz izcilību" tiek organizēta Bērnu slimnīcas 120.jubilejas gadā, plānojot uzņemt 600 veselības nozares profesionāļus, rezidentus, studentus un veselības vadības profesionāļus. Konference notiks Rīgas Stradiņa universitātes telpās 3.oktobrī.