Bērnu imunizāciju svarīgi veikt jau agrīnā vecumā
Šonedēļ Latvijā izsludināta Eiropas Imunizācijas nedēļa, kuras laikā sabiedrības uzmanība tiek pievērsta vakcinācijas nozīmei iedzīvotāju aizsardzībā pret infekcijas slimībām.
Arī vecāku apvienība un TV3 raidījums Māmiņu klubs, kura uzmanības lokā vienmēr ir bijusi bērnu veselība, šīs nedēļas laikā vēlas vecākiem atgādināt par to, cik svarīga ir bērnu imunizācija, turklāt jau agrīnā vecumā.
Jāatgādina, ka jaundzimušam bērnam ir imunitāte pret daudzām infekcijām, ko nodrošina no mātes iegūtās antivielas. Tās saglabājas bērna organismā pirmajos dzīves mēnešos un tad pamazām izzūd. Tādēļ svarīgi vakcināciju veikt jau pirmo dzīves mēnešu laikā, tiklīdz bērna organisms pats spēj veidot antivielas. Tādējādi tiek stiprināta bērna veselība, jo bērni pilnībā neattīstītās imūnsistēmas dēļ līdz 2 gadu vecumam ir sevišķi uzņēmīgi pret infekcijas slimībām.
Nereti vecāki aizmirst, ka vakcīnas pasargā no saslimšanas ne tikai katru atsevišķu bērnu, bet nodrošina arī kolektīvo imunitāti. Augsti vakcinācijas aptveres rādītāji vienā paaudzē sniedz nozīmīgu aizsardzību arī nākamajām paaudzēm, sekmējot slimību izskaušanu. Tātad, rūpējoties par katru bērnu atsevišķi, tiek sekmēta veselīgas sabiedrības veidošana kopumā.
Vienlaikus jāatzīmē, ka, pieaugot vakcinācijas sasniegumiem, visā pasaulē bailes no vakcīnu radītajiem riskiem kļūst lielākas par bailēm no pašām slimībām, un šī tendence vērojama arī Latvijā. Turklāt vakcīnu radīto risku sabiedrībā akceptē daudz sliktāk nekā zāļu radīto risku. Faktiski vakcinācija ir kļuvusi par savas veiksmes upuri, jo veiksmīgās vakcinācijas programmas radījušas bezrūpības risku. Vakcīnas ir bijušas tik efektīvas, ka vairums cilvēku to radīto ieguvumu uzskata par pašsaprotamu.
Nereti redzam, ka šādu nostāju ieņem arī ārsti - viņi neredz novērstās slimības, bet gan ar vakcināciju saistītos izdevumus un papildu pūles, tāpēc savā darbā vairs tai nepievērš nepieciešamo vērību. Arī vecāki vairs nesaskaras ar nopietnām bērnu slimībām, piemēram, kā tas bija poliomielīta izplatības laikā. Tā vietā viņi vairāk uztraucas par iespējamām vakcīnu blakusparādībām, uzskata ārsta apmeklējumus par nogurdinošiem, pietiekami nenovērtē eventuālos riskus un mazāk seko vakcinācijas ieteikumiem.
Sekas šādam maldīgam pieņēmumam diemžēl ir sāpīgas - pēdējos gados difterijas epidēmija aiznesusi 14 nevakcinētu bērnu un 100 nevakcinētu pieaugušo dzīvības, atzīst Latvijas Infektoloģijas centrs (LIC). Taču pēdējos gados īpaši aktivizējušos vakcinācijas pretiniekus neaptur pat šāda biedējoša statistika - sabiedriskajā telpā notiek aizvien nekaunīgāka nepatiesas informācijas izplatīšana un aģitācija pret vakcināciju. Jau tuvākajā nākotnē tas var novest pie neprognozējamām sekām - palielinoties neimūno bērnu skaitam, var uzliesmot dažādas, sen aizmirstas infekcijas slimības. Mediķi bažījas, ka pēdējā laikā aug to vecāku skaits, kuri nevēlas savus bērnus vakcinēt pat pret tādām bīstamām infekcijas slimībām kā tuberkuloze un difterija.
„Analizējot pēdējo gadu vakcinācijas datus, nākas atzīt nepatīkamu tendeci - vakcinācijas aptvere jeb vakcinācijas līmenis Latvijā pazeminās. Sevišķi tas jūtams pēdējos gados - 2009. un 2010.gadā. Kaut gan Latvijas vakcinācijas kalendārs atzīts par vienu no labākajiem Eiropā un tajā iekļautas arī vairākas jaunas, drošas, efektīvas un Eiropas Savienības valstīs atzītas vakcīnas, piemēram, pret pneimokoku infekciju, cilvēka papilomas vīrusu, sabiedrības izpratne par vakcināciju kā pašu efektīvāko un labāko infekcijas slimības profilakses veidu joprojām nav pietiekama,” Māmiņu klubam atzīst Dr. Jurijs Perevoščikovs, Latvijas Infektoloģijas centra Infekcijas slimību epidemioloģiskās uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītājs.
Īstenojot Imunizācijas valsts programmu, Latvijā saslimstība ar vairākām infekcijas slimībām samazinājusies par 99,95% un vairāk, katru gadu tiek novērsti apmēram 30 000 dažādu infekcijas slimību gadījumi un vairāk nekā 100 nāves gadījumu bērniem, informē LIC. Piemēram, 2010.gadā Latvijā nav reģistrēts neviens saslimšanas gadījums ar masalām, masaliņām. Salīdzinoši - pirms vakcinācijas ieviešanas ar minētajām infekcijām katru gadu slimoja vairāki tūkstoši bērnu. Vakcinācijas rezultātā par 96% samazinājusies saslimstība ar B hepatītu bērniem.
Tāpēc Māmiņu klubs aicina vecākus atbildīgi padomāt par modernas, mūsdienīgas vakcinācijas sniegtajiem ieguvumiem un ar tās palīdzību pasargāt bērnus no infekcijas slimībām, kas vienlaikus uzlabos arī Latvijas sabiedrības veselību kopumā.
Lai veicinātu izpratni, kas ir bērnu infekcijas slimības, Māmiņu Klubs izveidojis arī izglītojošus video vecākiem, kurus var skatīt Kluba mājas lapā – www.maminuklubs.lv.
Vai kanālā Bērnu veselības TV interneta vietnē You Tube:
http://www.youtube.com/watch?v=1nbRVXXjRCQ
Sandija Salaka,
Māmiņu kluba vadītāja