medicine.lv skaitļos

Lietotāji online131
Aktīvie uzņēmumi12740
Nozares raksti12093
Ekspertu atbildes21477
Bērnu hematoonkoloģe: Hemofilija vairs nav šķērslis! : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Bērnu hematoonkoloģe: Hemofilija vairs nav šķērslis!

“Pieņemt slimību, kas ir hroniska, kas ir pastāvīga un nepārejoša, es teiktu, ir grūti, un šis process ir ļoti ilgstošs. Tomēr jāteic, ka šobrīd pieejamā ārstēšana lielākai daļai ļauj piepildīt visus sapņus attiecībā uz izglītību, uz brīvā laika aktivitātēm, uz pašizaugsmi un dažādiem hobijiem. Hemofilija vairs nav šķērslis! Praktiski nav ierobežojumu gan profesijas izvēlē, gan brīvā laika pavadīšanas iespējām, piemēram, sporta nodarbībām un treniņiem,” uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu hematoonkoloģe, pediatre Elizabete Cebura.

Noslēdzot aprīli – mēnesi, kurā īpaši atceramies par cilvēkiem ar hemofiliju –, radīti video par to, kā sadzīvot ar hemofiliju. Jau 35 gadus, kopš 1989. gada, 17. aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Hemofilijas diena, lai veidotu izpratni par hemofiliju un asins recēšanas traucējumiem, lai veicinātu asins recēšanas traucējumu atpazīšanu un diagnostiku, lai uzlabotu pieeju ārstēšanai un izpratni par ārstēšanas nozīmību. Hemofilija ir iedzimta asins recēšanas slimība, kuras dēļ cilvēkam ir tendence izteiktāk asiņot, jo asinīs pietrūkst atsevišķu asinsreces faktoru. Cilvēki ar hemofiliju neasiņo stiprāk kā citi, bet gan ilgāk.

Kā sadzīvot ar hemofiliju, kāda nozīme ir līdzestībai un ārstēšanas režīmam, kādas ir iespējas būt tieši tik fiziski aktīvam, cik gribētos un vajadzētu, skati hema.lv video sarunā ar dr. Elizabeti Ceburu:

“Sadzīvot ar slimību hemofilijas gadījumā nozīmē atcerēties par to,” atgādina dr. Cebura. “Varbūt ne tā, ka ikdienā sevi ierobežot vai kaut ko liegt, bet vienmēr atcerēties, ka šī slimība, kā arī riski pastāv. Lai būtu laba dzīves kvalitāte, ir jāseko tām rekomendācijām, ko sniedz ārsts vai medicīnas māsa, fizioterapeits. Šobrīd jebkuram pacientam var individuāli pielāgot ārstēšanas režīmu, lai viņš varētu ne ar ko neatšķirties no cilvēka bez hemofilijas.”

Banner 280x280

Viena no lielākajām pārmaiņām pēdējo desmit gadu laikā ir iespēja nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un sportu arī cilvēkiem, kas sirgst ar hemofiliju. Un tas ir, pateicoties šobrīd pieejamai efektīvai ārstēšanai. Dr. Cebura īpaši uzsver fizisko aktivitāšu nozīmi: “Fiziskās aktivitātes ir iespējamas un pat ieteicamas ar nosacījumu, ka ir adekvāta jeb piemērota ārstēšana, kas asiņošanas riskus mazinās. Aizspriedumi, ka jebkādas fiziskās aktivitātes nav ieteicamas traumu vai spontānas asiņošanas dēļ, ir palikuši pagātnē, patlaban šis viedoklis ir pilnīgi mainīts. Protams, ir daži riskantāki sporta veidi, kurus vēlams neizvēlēties augstā traumu riska dēļ, piemēram, slaloma slēpošana vai BMX riteņbraukšana.”

Svarīgākais, ko ņemt vērā, lai nodarbotos ar sportu, – zāļu ievades režīmu piesaistīt treniņu biežumam! Tātad zāles jeb asinsreces faktors būtu jāievada tieši pirms treniņa sākuma, nevis, pieņemsim, nākamajā dienā pēc treniņa. Pacienta līdzestība jeb līdzatbildība ir viens no būtiskākajiem nosacījumiem ārstēšanā mūsdienās, jo tas, kāda būs ārstēšana un kādā intensitātē, ir kopīgs ārsta un pacienta lēmums.

“Protams, tas ir smags darbs un pieņemšana ir vajadzīga, bet dzīve hemofilijas pacientam var būt pilnīgi kā jebkuram citam, ja vien ārstēšana uzsākta agrīnā vecumā. Sadarbība ir tas, kas palīdzēs. Taču viss ir iespējams. Cilvēki ar hemofiliju var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi un sasniegt to, ko vēlas. Galvenais ir izvērtēt, ko grib darīt, un runāt par to ar savu ārstu,” aicina dr. Cebura.

Fakti par hemofiliju

  • Hemofilija ir cilvēkiem visā pasaulē, un tās sastopamība visās etniskajās grupās ir aptuveni vienāda. Ziņots, ka vienās no aptuveni 5000 dzemdību piedzimst bērns ar A hemofiliju. B hemofilijas sastopamība ir daudz retāka – mēdz būt tikai viens gadījums uz aptuveni 30 000 veselu jaundzimušo zēnu.
  • Aptuveni divām trešdaļām visu hemofilijas slimnieku ir radinieks, kuram ir šī slimība, bet aptuveni trešdaļā gadījumu šī slimība ģimenē ir radusies pirmoreiz. Tas var būt iespējams vai nu tāpēc, ka līdz šim brīdim neviens no ģimenes vīriešiem nav pārmantojis defektīvu gēnu (iespējamība, ka māte dēlam nodos defektīvu gēnu, ir 50 %), vai arī tāpēc, ka hemofilijas gēna mutācija ir pilnīgi jauna.
  • Lielākajai daļai hemofilijas slimnieku slimība sāk parādīties dzīves pirmajā gadā. Tomēr vieglākos hemofilijas gadījumos tā var palikt nediagnosticēta līdz vēlākam dzīves posmam, kad sāk izpausties kā neparasti ilga asiņošana pēc, piemēram, zoba ekstrakcijas, traumas, ķirurģiskas operācijas utt. 
  • Zināms, ka sievietes, kuras ir defektīvā hemofilijas gēna nēsātājas vienā no X hromosomām, pašas no šīs slimības parasti necieš. Tomēr nesen novērots, ka diezgan bieži šādu sieviešu asinīs arī ir relatīvi zemāks asinsreces faktora līmenis, līdz ar to praksē pēc plašas operācijas, traumas vai dzemdībām viņām ir iespējama ilgstoša asiņošana.
  • Pastāv divu veidu hemofilija – A un B: hemofiliju A izraisa VIII asinsreces faktora deficīts, dažkārt tā tiek saukta par “klasisko hemofiliju”; hemofiliju B izraisa IX asinsreces faktora deficīts, un šī tipa hemofilija ir daudz retāka nekā A.
  • Atkarībā no slimības smaguma hemofilijai ir trīs formas: viegla, vidēji smaga un smaga hemofilija.
  • Cilvēkiem ar vieglu hemofiliju asinsreces faktora koncentrācija asinīs ir 6–50 % no normas. Tas nozīmē, ka pēc operācijām vai traumām ir ilgāka asiņošana, taču nav novērojama spontāna asiņošana locītavās vai citās ķermeņa daļās, kas var veicināt invaliditāti locītavu bojājumu dēļ.
  • Cilvēkiem ar vidēji smagu hemofiliju asinsreces faktora koncentrācija asinīs ir tikai 1–5 % no normas, kas ir veselu cilvēku asinīs. Samazinātā asinsreces faktoru daudzuma dēļ ir iespējama spontāna asiņošana (vienu reizi mēnesī vai retāk), kā arī spēcīgāka asiņošana pēc sīkas traumas vai nenozīmīga nelaimes gadījuma, invazīvas manipulācijas.
  • Cilvēkiem ar smagu hemofiliju asinīs asinsreces faktora koncentrācija ir mazāka par 1 % no normas. Smagas hemofilijas gadījumā bieži un spontāni (pat 2–5 reizes mēnesī) rodas asiņošana locītavās (īpaši ceļu, elkoņu un potīšu locītavās) un ir liels paliekošu locītavu bojājumu un invaliditātes risks, ja netiek nodrošināta pareiza ārstēšana un profilakse. Visbiežāk smagu hemofiliju diagnosticē jau zīdaiņa vecumā, piemēram, pēc nabassaites pārgriešanas, asinsparauga paņemšanas, zobu šķilšanās laikā un tamlīdzīgi.

Faktu avots: hema.lv – vietne tiem, kas meklē atbildes, kā sadzīvot ar asins recēšanas traucējumiem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma"

Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs SIGULDA, SIA

Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs SIGULDA, SIA

Moderna diagnostika. Inovatīvas tehnoloģijas. Profesionāla komanda. Mājīga atmosfēra. Radioķirurģijas centrs Sigulda piedāvā labdabīgu un ļaundabīgu audzēju ārstēšanu ar Austrumeiropā modernāko robotu – CyberKnife® M6. Ar šo metodi var ārstēt primārus audzējus un metastāzes cilvēka ķermenī – galvā, mugurkaulā, prostatā, aknās, nierēs, plaušās un citur. CyberKnife robotizēto radioķirurģiju iespējams kombinēt ar citām audzēju ārstēšanas metodēm - ķirurģiju, staru terapiju un ķīmijterapiju. Mūsu speciālisti ir gatavi jums palīdzēt!

Nedēļas tēma

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Jūlijs ir mēnesis, kad daudzi no mums dodas ilgi gaidītajā atvaļinājumā – kāds bauda sauli pie Baltijas jūras, cits izvēlas doties tālākos ceļojumos. Lai kur arī tu šovasar atpūstos, parūpēties par sejas ādu ir tikpat svarīgi kā ikdienā.

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs SIGULDA, SIA

Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs SIGULDA, SIA

Kontakti

  1. +371 20270077
  2. info@cyberknife-sigulda.com
  3. request@cyberknife-sigulda.com
  4. https://cyberknife-sigulda.com/

Darba laiks

  • P.900-1800
  • O.900-1800
  • T.900-1800
  • C.900-1800
  • P.900-1800
  • S.-
  • Sv.-

Juridiskie dati

  1. 40103771667
  2. LV40103771667
  3. 21.03.2014
  4. Lakstīgalas iela 13, Sigulda, Siguldas nov., LV-2150
  5. 2024

Apraksts

Moderna diagnostika. Inovatīvas tehnoloģijas. Profesionāla komanda. Mājīga atmosfēra. Radioķirurģijas centrs Sigulda piedāvā labdabīgu un ļaundabīgu audzēju ārstēšanu ar Austrumeiropā modernāko robotu – CyberKnife® M6. Ar šo metodi var ārstēt primārus audzējus un metastāzes cilvēka ķermenī – galvā, mugurkaulā, prostatā, aknās, nierēs, plaušās un citur. CyberKnife robotizēto radioķirurģiju iespējams kombinēt ar citām audzēju ārstēšanas metodēm - ķirurģiju, staru terapiju un ķīmijterapiju. Mūsu speciālisti ir gatavi jums palīdzēt!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Cyberknife, Cyberknife priekšrocības, kibernazis, robotizētā radioķirurģija, stereotaktiskā radioķirurģija, vēža ārstēšana, meningioma, neirinoma, Švanoma, auss nerva meningioma, acs melanoma, uveālā melanoma, trigeminālā neiralģija, vēža metastāzes galvā, prostatas vēzis, oligometastātisks prostatas vēzis, prostatas audzējs, prostatas vēža metastāzes, prostatas vēža recidīvs, vēža ārstēšana Siguldā, Radioķirurģijas centrs Sigulda, vēža ārstēšana ar Cyberknife, AVM, Arterio-venozā malformācija, galvas audzēju ārstešana, audzēju ārstēšana, SRC Sigulda, Siguldas slimnīcas radioķirurģijas centrs, metastāzes aknās, metastāzes plaušās, metastāzes galvas smadzenēs, metastāzes mugurkaulā, metastāzes limfmezglos, ķīmijterapeita konsultācijas, audzējs, audzēji, ļaundabīgs audzējs, vēzis, ķirurgs, radioķirurģija, staru terapija, ķīmijterapija.


Vairāk

Foto 5

Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centrs
Vēža ārstēšana
Audzēju ārstēšana
Ķīmijterapeita konsultācijas
Metastāžu ārstēšana

Mājas lapa internetā