Bērns pošas skolai
Teju teju klāt būs jaunais mācību gads, kas atkal nesīs jaunas rūpes. Ja bērns vairs nav pirmklasnieks, tad vecāki jau daudzmaz zina, ar ko viņiem jārēķinās: kā ar mācību grāmatu iegādi, skolas pusdienām, un kādi konkrētajā mācību iestādē ir noteikumi.
Laiks posties skolaiTeju teju klāt būs jaunais mācību gads, kas atkal nesīs jaunas rūpes. Ja bērns vairs nav pirmklasnieks, tad vecāki jau daudzmaz zina, ar ko viņiem jārēķinās: kā ar mācību grāmatu iegādi, skolas pusdienām, un kādi konkrētajā mācību iestādē ir noteikumi. Savādāk ir tiem vecākiem, kas savas atvasītes skolā laidīs pirmo gadu - viņiem ne vien jācenšas sarūpēt viss skolai nepieciešamais, bet arī pagūt līdz mācību gada sākumam uz skolu aizgādāt medicīnisko izziņu par bērna veselības stāvokli.
Jāsāk ar vizīti pie ģimenes ārstaUzsākot mācības pirmajā klasē, bērnam vai viņa vecākiem uz skolu jāatnes medicīniskā izziņa – tā sauktā 026/U forma. Izdzirdot par tādām prasībām, daudzus vecākus pārņem satraukums: viņi nezina, ne kur tādu izziņu dabūt, ne ko ar to iesākt.
Būtībā šo medicīnisko izziņu aizpilda un uz visām nepieciešamām apskatēm un analīzēm norīko ģimenes ārsts, tāpēc pirmais, kas vecākiem būtu jādara: jāaizved bērns uz poliklīniku pie ģimenes ārsta - pediatra. Vecākiem jārēķinās: šī medicīniskā izziņa nav vienkāršs dokuments, ko ārsts izrakstīs, dažu minūšu laikā apskatot bērnu. Šajā gadījumā lieta ir daudz komplicētāka: skolai nepieciešama izziņa ne tikai par bērna veselības stāvokli, saņemtām potēm, bet arī par fizisko sagatavotību, lai būtu lielāka skaidrība par to, vai bērns fizkultūrā var nodarboties kopā ar pārējiem, vai arī viņam ieteicama vieglāka slodze. Un pilnīgi iespējams, ka kādas kaites dēļ (piemēram, ja bērnam ir bronhiālā astma), viņš no fizkultūras vispār tiks atbrīvots. Izziņā tiek minēts arī tas, vai bērns varēs apmeklēt baseinu.
Izmeklējumi kā skrīninga metode- Vispirms ģimenes ārsts norīkos uz asins un urīna analīzēm. Vecākiem jāsaprot: daudzās analīzes un ārsta apmeklējumi nav vecāku un bērnu spīdzināšanas metode. Pat tad, ja bērns nekad nav slimojis un savu ārstu pat nepazīst vaigā, izmeklējumi nepieciešami kā skrīninga metode, lai izslēgtu slēptās kaites. Piemēram, mazasinību, kas varētu liecināt par nesabalansētu vai vienpusīgu uzturu, kas pirmsskolas vecuma bērniem nav nemaz tik reta parādība. Savukārt, veicot urīna analīzi, var noteikt urīnceļu patoloģijas, ja tādas ir.
- Poliklīnikas laboratorijā bērnam tiks paņemtas analīzes arī uz spalīšiem. Bērni ne vienmēr atceras par roku mazgāšanu, kā rezultātā viņu organismos var iemājot kādi nevēlami viesi . Ja būs nepieciešams, ārsts izrakstīs medikamentu vai ieteiks kāda tautas līdzekļa lietošanu.
- Pirms skolas bērnam noteikti jāapmeklē arī okulists, jo vecāki bieži vien nevar paši konstatēt, ka bērnam ir kāda acu problēma (tālredzība, tuvredzība, astigmātisms). Arī bērns pats parasti nesūdzas par savu redzi un pat neievēro, ka pēkšņi sācis vairāk samiegt acis vai televizoru skatīties no tuvāka attāluma. Parasti pie acu ārsta bērns tiek sūtīts gada vecumā, tad trīs gados, pirms skolas un tad 10 gadu vecumā.
- Vecākiem bērnu nāksies aizvest arī pie stomatologa – ne tik daudz, lai ārsts konstatētu, vai bērnam kāds zobiņš ir caurs vai arī ne, bet lai ārsts apskatītos viņa sakodienu.
- Pēc ģimenes ārsta ieskatiem bērns var tikt nosūtīts arī pie citiem speciālistiem vai uz kādām papildus analīzēm. Ar ģimenes ārsta norīkojumu bērniem vizītes pie speciālistiem, kā arī analīzes būs par brīvu.
Svēršanās un mērīšanās
Pirms medicīniskās izziņas izrakstīšanas bērns noteikti tiks nosvērts un nomērīts. Ārsts arī skatīsies, vai bērna svars atbilst garumam. Protams, ir pieļaujamas noteiktas novirzes, par kurām ārsts informēs vecākus. Taču, ja šie parametri būs pārāk neatbilstoši, ārstam kopīgi ar vecākiem nāksies novērtēt, kas pie tā varētu būt vainīgs. Ja svars būs par lielu, visticamāk, būs jāpārskata bērna ēšanas paradumi - varbūt viņš pārlieku aizrāvies ar čipsiem, hamburgeriem, varbūt viņš par daudz sēž pie datora vai televizora un maz kustās. Iespējams, turpmāk bērnam kārotos saldumus vajadzēs aizstāt, piemēram, ar banāniem vai kādu citu augli. Ja bērns būs par tievu, ārstam jāizpēta, cik tas ir nopietni. Varbūt bērns vienkārši pa vasaru ir strauji audzis, varbūt viņš ir ļoti kustīgs. Ārstam noteikti jāņem vērā arī ģenētiskie faktori, proti, cik tievi vai slaidi ir vecāki, vecvecāki – garai un tievai mammai nekad nebūs īss un apaļš bērns.
Pediatrs noteikti apskatīs arī bērna ādu – dažreiz uz tās ir pamanāmas kādas alerģiskas reakcijas – tādā gadījumā bērns tiks norīkots pie alergologa vai dermatologa. Var būt pat tāda parazītslimība kā kašķis, kas pēdējā laikā nemaz nav tik reta parādība. Izvērtējot ādu, ārsts dos arī norādījumus, vai bērns varēs apmeklēt baseinu.
Bērnam pirms skolas tiks izvērtēta arī stāja: mugurkaula izliekums, plecu muskulatūras stingrība. Ārsts paskatīties, vai bērnam nav izveidojusies plakanā pēda – varbūt viņu nepieciešams nosūtīt pie ortopēda, bērnu fizioterapeita vai rehabilitaloga.
Ārsts izklausīs bērna sirsniņu, jo šajā laikā, organismam strauji augot, var parādīties trokšņi sirdī – tos svarīgi konstatēt un pārbaudīt. Ārstam jāizklausa arī plaušas: vai ir vienmērīga, simetriska elpošana. Dakteris pataustīs arī bērna vēderu.
PotesPirms medicīniskās izziņas izrakstīšanas ārstam jāpārliecinās, vai bērns līdz šim saņēmis visas nepieciešamās potes. Ikvienam bērnam ir savs individuālais potēšanas kalendārs, ko nosaka ārstējošais ārsts. Pirms skolas bērnam jāsaņem kārtējā pote pret difteriju (parasti tas tiek veikts augšdelmā) un pret stingumkrampjiem. Mutē tiks iepilināta poliomelīta vakcīna. Līdz skolas sākumam bērnam zem lāpstiņas ir jāsaņem arī pote, kas paredzēta pret masalām, masaliņām un cūciņām (ārsts pēc potēšanas kalendārā izpētīs, vai bērns to saņēmis, vai ne).
Medicīniskā izziņa – visam skolas laikamĀrsta izrakstīto medicīnisko izziņu vecākiem jānogādā skolā un vienlaikus jāatceras, ka tas ir svarīgs veselības dokuments, ko vēlāk ar savām piezīmēm papildinās skolas ārsts vai medmāsa. Ja gadījumā kādreiz tiks nolemts mainīt bērnam mācību iestādi, tad šī medicīnas izziņa no skolas būs jāpaņem un jāatdod jaunajā mācību iestādē. Medicīniskā izziņa ir apliecinājums, ka bērns ir fizioloģiski un psiholoģiski gatavs skolai.
Konsultēja SIA "emedica" ģimenes ārste Sana Vaivode.
Jūs varat jautāt SIA "emedica" brīvdienu ārstam Tālrunis 9003200 (0,71Ls/min)