medicine.lv skaitļos

Lietotāji online313
Aktīvie uzņēmumi12686
Nozares raksti1659
Ekspertu atbildes21477
Bērns nevēlas ģērbties, ko iesākt? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Bērns nevēlas ģērbties, ko iesākt?

Ja jūs vairākas reizes esat lūgusi bērnu apģērbties pirms došanās ārā no mājām un saņēmusi atteikumu, tad tam var būt vairāki iemesli. Bērns var pats gribēt izvēlēties apģērbu, ko vilkt mugurā, vai arī pats grib noteikt laiku, kad apģērbties, varbūt arī nevēlas beigt kādu interesantu nodarbošanos. Reizēm arī vienkārši vēlas pievērst jūsu uzmanību.

Pirms lūgt mazo apģērbties, izstāstat viņam, ko vajadzēs vilkt mugurā. Protams, iemācat bērnu ģērbties patstāvīgi un lūgt pēc palīdzības, ja kas neizdodas. Iemācat arī izvēlēties apģērbu atbilstošu laika apstākļiem. Atvēlat tam laiku, lai ģērbšanās būtu bez steigas. Precīzi norādat laiku, cikos no rītam bērnam ir jābūt jau apģērbtam.

Labāk jau iepriekš sagatavot kopā ar bērnu apģērbu komlektu, kas tiks uzvilkts mugurā, lai nekavētu lieki laiku un nekur nenokavētu. Labi, ja bērna redzeslokā noliksiet saskaņotu apģērbu noliekot tos uz plauktiem, kas atrodas blakus. Ja bērns  pēc tam to nevelēsies gērbt, tad stingri pastāvat uz kopīgi pieņemto lēmumu.

Nesakat sev: "Es katru dienu kavējos, tāpēc ka bērns nevēlas apģērbties." Pārliekot vainu par kavēšanos uz savu bērnu, jūs neiemācīsiet viņam konstruktīvi sadarboties. Labāk teikt: "Es esmu spējīga tikt galā ar bērna nevēlēšanos apģērbties." Pārliecinātība par savām spējam dod spēkus atrisināt situāciju.

Nesakat sev: "Es taču nevaru bērnu vest pidžamā uz bērnudārzu, ko par mani padomās audzinātājas." Patiesībā nevajag uztraukties par to, ko domā apkārtējie, tas laupa spēkus meklēt problēmas risinājumu. Atceraties likumu "20-40-60": divdesmit gados uztraucamies par to, ko par mums varētu padomāt citi; četrdesmit gados nemaz neuztraucamies par apkārtējo domām; sešdesmit gados saprotam, ka par mums vispār neviens nav domājis.  Sakat sev:"Man arī dažreiz gribas visu dienu būt tikai pidžamā." Bērni nesaprot, kapēc būtu jāpārģērbjas, ja ir ērti tāpat. Parādot sapratni pret bērnu, jums izdosies saglabāt pozitīvu noskaņojumu un atrast neikdienišķu veidu, kā ieinteresēt bērnu apģērbties. Dažreiz arī pieaugušie nevēlas pārmaiņas.

Nesakat sev: "Es zinu, ka bērns var apģērbties pats. Viņš vienkārši ir tikpat slinks un spītīgs kā viņa tēvs." Ja jūs bērnam "uzliekat zīmogu", tad viņš agri vai vēlu par tādu kļūs. Labāk sakat:" Nepārvērtīšu apģērbšanos par karadarbību." Jums ir jābūt sava bērna palīgam, bet ne pretiniekam. Tādējādi jūs spēsiet apģērbšanos veikt draudzīgā gaisotnē.

Dialogs ar bērnu.
Nevajag draudēt, nesakat: "Ja tu nebūsi apģērbies, kad būšu atgriezusies, tu dabūsi pērienu." Ja jūs draudat ar fiziskiem sodiem, jūs parādat, ka vecāki ir lielāki un spēcīgāki, ka viņi ir spējīgi nodarīt sāpes, lai tikai panāktu savu. Draudi var uz neilgu laiku padarīt bērnu paklausīgu, bet tā nav izeja no situācijas. Nesodat bērnu, labāk ir panākt to, lai bērns sadarbotos ar jums. Uzspēlejat spēli, sakat: "Ir laiks ģērbties. Kā tu domā, vai paspēsi apģērbties līdz būs atskanējis taimera signāls." Šis uzdevums atmodinās bērnā no dabas doto vēlmi sacensties.

Nevajag parādīt savas dusmas: "Neizved mani no pacietības. Apģērbies, kamēr es vēl neesmu zaudējusi savaldīšanos." Izmantojot dusmas, lai piespiestu bērnu apģērbties, jūs par savām emocijām uzveļat viņam atbildību atņemot iespēju iemācīties pārdzīvot līdzi. Bērns nepakļaujoties kļūs par jūsu dusmu upuri(cēloņu-seku likums), vai arī pakļausies baiļu dēļ. Labāk dodat bērnam izvēles iespēju: "Ir laiks ģērbties. Tev palīdzēt, vai tu apģērbsies pats?" "Pirms iziet ārā ir jāuzvelk džinsi vai sporta bikses. Kuras tu vēlies vilk?"

Nepazemojat bērnu sakot: "Kas notiek? Tu gribi izaugt par sliņķi? Nekavējoties sāc ģērbties!" Norādot uz rakstura nepilnībām, bērns nodomās, ka nevarēs sasniegt mērķi, ka nav vecāku mīlestības vērts. Labāk piedāvājat savu palīdzību:|" Kad tu būsi uzvilcis bikses un kreklu, es tev palīdzešu uzvilkt zeķes un kurpes." "Iemācīsimies uzvilkt kurpes. Es tev palīdzēšu tās uzvilkt, bet tu tās aizšņorēsi." Pašiem izdarot daļu no uzdevuma jūs mudināsiet bērnu izdarīt atlikušo. Tas iemācīs bērnam, kā var sasniegt mērķi kopīgiem spēkiem.

Nevajag uzpirkt bērnu: "Ja tu tūlīt apģērbsies, tad pa ceļam uz bērnudārzu es tev nopirkšu kaut ko garšīgu." Uzpirkšana iemācīs bērnam gaidīt kādu balvu, pirms piekrist sadarboties. Uzpirkšanas variants var likt bērnam iedomāties arī citu alternatīvu: "Kas notiks, ja es to nedarīšu?" Viņš var atteikties pildīt jūsu lūgumu tikai tādēļ, lai pavērotu jūsu turpmāko rīcību. Labāk mēģinat sarunāt. Sakat: "Pēc tam, kad būsi apģērbies, mēs paēdīsim brokastis." "Kad tu uzvilksi kurpes, mēs iesim uz parku. Tur uz ceļa reizēm mēdz gadīties asi priekšmeti, tāpēc ir jāuzvelk apavi, lai nesavainotu sevi." "Kad tu būsi pārģērbies, varēsi doties pagalmā spēlēties." Jūsu uzdevums ir iemācīt bērnam, ka sākuma ir jādara tas, kas ir nepieciešams, bet pēc tam var darīt to, kas patīk."Vecāsmātes" likums veicinās bērnu sadarboties. Bērns sapratīs, ka viņam ir izvēles iespēja, un ka viņa lēmums radīs arī attiecīgas sekas. Viņš var arī nepārģērbties un upurēt iespēju parotaļāties ar draugiem, un var arī izpildīt to, ko sakat un pēcāk panākt vēlamo.

Nevajag lūgties: "Lūdzu apģērbies, izdari to, ko lūdz mamma." Jūsu lūgšanās bērnam liks saprast, ka viņš kontrolē situāciju, bet bieži vien bērnu šī atbildība var baidīt. Bez tam izmantojot vainas sajūtu ka motivāciju, jūs panāksiet to, ka bērns darbosies tikai aiz bailēm zaudēt jūsu mīlestību. Turpmāk bērns uzskatīs, ka jūsu mīlestība pret viņu būs atkarīga no tā, cik viņš ir paklausīgs.

Nesakat: "Esi laba meitene, apģērbies." Tā sakot, jūs bērnam liekat saprast, ka viņš ir slikts. Jūs nenodalat bērnu no viņa darbībām. Labāk teikt: "Rīt būs sestdiena, un to vairs nevajadzēs vilk mugurā. Šodien vēl ir darba diena, tāpēc tev ir jāiet uz bērnudārzu šajā apģērbā." Pārslēdzot bērna uzmanību uz kādu pozitīvu notikumu, bērns vairs tik ļoti nevēlēsies palikt iepriekšejās drēbēs.

Nesakat: "Es jau trīs reizes tev teicu, lai tu apģērbies! Nu cik reizes var atkārtot?" Bērns pieradīs un neko nedarīs, jo zinās, ka jūs tāpat nepizpildīsiet savus draudus. Labāk atgādinat par noteikumiem sakot: "Pēc noteikumiem, sākumā ir jāapģērbjas un pēc tam var spēlēties." "Es zinu, ka tu tagad gribi uzvilkt šortus, bet cik grādus pašlaik rāda termometrs? Vai tik aukstā laikā var iet ar šortiem?" "Kas pēc noteikumiem ir jāvelk uz futbola treniņu?" Labākajā gadījumā par "ienaidnieku" kļūst noteikumi, bet jūs paliksiet kā draugs un sabiedrotais..

Banner 280x280

G. Trimda,
Psihiatrs Gaiļezera bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā
tālr.: 28603764 (pēc iepriekšēja pieraksta)

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Precīzai ārstēšanai vajadzīga precīza diagnostika

Precīzai ārstēšanai vajadzīga precīza diagnostika

"Bez precīzas diagnostikas nevar notikt neviena precīza un mūsdienīga ārstēšana," saka medicīnas doktors, ķirurgs, flebologs, Dr. Mauriņa klīnikas vadītājs Uldis Mauriņš. Dr. Mauriņa klīnika tagad piedāvā ultrasonogrāfijas izmeklējumus, kas sniedz precīzu, drošu un ļoti informatīvu informāciju par cilvēka veselību.

Aktuālie piedāvājumi

"Gudrāk – Tīrāk – Modernāk!" jeb kāpēc uzticēt uzkopt savas iestādes telpas "Vizii"?

Medicīnas iestādēm ir ārkārtīgi svarīga tīrība visaugstākajā līmenī, jo tas tieši ietekmē pacientu un personāla labbūtību, tāpēc, izvēloties pakalpojumu sniedzējus, jāpārliecinās par to pieredzi un izpratni par higiēnas prasībām un normatīvajiem aktiem. Uzzināsim, kāpēc savu telpu uzkopšanu uzticēt "Vizii"!

Kā atbalstīt imunitāti rudenī un izvairīties no sezonālām slimībām?

Kā atbalstīt imunitāti rudenī un izvairīties no sezonālām slimībām?

Katrs no mums rudens periodā tā vai citādi saskaras ar nepatīkamiem sezonas saaukstēšanās gadījumiem. Imunitātes samazināšanās ir galvenais rudens saaukstēšanās iemesls. Pastāstīsim par vienkāršiem nosacījumiem, kas var palīdzēt uzturēt imunitāti!

Hammamas rituāls: sena tradīcija Rīgas centrā

Hammamas rituāls: sena tradīcija Rīgas centrā

Rīgas centrā Inlux Spa Hammam rituāls piedāvā mierīgu atpūtu no ikdienas steigas un burzmas. Hammam, kas sakņojas senos turku rituālos, ir gan attīroša, gan atjaunojoša procedūra. Uzzināsim vairāk par Inlux Spa sejas kopšanas un SPA procedūrām!

Video

Produktu testi

Farmaceitiskais nātrija bikarbonāts jeb soda kapsulās

Farmaceitiskais nātrija bikarbonāts jeb soda kapsulās

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Veselības veikals" piedāvā testēt farmaceitisko nātrija bikarbonātu jeb sodu kapsulās, kas palīdz uzturēt pareizu pH līmeni un izvadīt no organisma liekās skābes un toksīnus.

Testa rezultāti: INFINITE MOTION Hydra Light losjons ar saules aizsargfaktoru SPF 50

Testa rezultāti: INFINITE MOTION Hydra Light losjons ar saules aizsargfaktoru SPF 50

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar "Minus 417 Latvia" piedāvāja testēt INFINITE MOTION Hydra Light losjonu ar saules aizsargfaktoru SPF 50 sejas un kakla ādai.

HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai.

"Acorus Balance" produkti imunitātei

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvā testēt "Acorus Balance" produktus imunitātei

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Marta Spodareva-Burjaka: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Marta Spodareva-Burjaka: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnikas Dr. Marta Spodareva Burjaka ir no jaunās paaudzes ginekologiem un izceļas ar labām komunikācijas prasmēm un zināšanām sieviešu ginekoloģiskajā aprūpē. Klīniski iegūtā pieredze un jaunu zināšanu apguve ir vērtības, kuras dakteri padara par izcilu savas jomas speciālisti.

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.