Bērna fiziskā attīstība
Aļona Krasnova,
sporta un veselības centrs "The Hundred", tālr. 7242030
Mazuļa kustības sākotnēji ir balstītas uz refleksiem. Bērns aug un attīstās līdz var brīvi kustēties un apzināti darbināt savus locekļus. Bērns prot velties, rāpot, lekt, staigāt, skriet, spert bumbu...
Mazuļa kustības sākotnēji ir balstītas uz refleksiem. Bērns aug un attīstās līdz var brīvi kustēties un apzināti darbināt savus locekļus. Bērns prot velties, rāpot, lekt, staigāt, skriet, spert bumbu...
Pilnvērtīgai kustību attīstībai nepieciešama to sasaiste ar uztveri. Uztvert nozīme saprast to, ko redz acs, ko dzird auss un ko jūt ar tausti. Uztvere norisinās smadzenēs un ir redzes, dzirdes un jušanas iespaidu interpretācija.
Uztvere un kustības vislabāk attīstās, bērnam spēlējoties un viņam vēloties saprast un izpētīt. Visiem bērniem patīk rotaļas, līdz ar to rotaļu loma ir ļoti nozīmīga. Ar rotaļu palīdzību bērns attīsta kustības, valodu, sajūtas un spējas saprast un saprasties ar citiem bērniem un pieaugušajiem. Dažiem bērniem nepieciešama palīdzība, lai stimulētu viņu attīstību. Arī to iespējams izdarīt, izmantojot dažādas rotaļas.
Rotaļās paralēli kustību un uztveres attīstīšanai notiek arī bērna emocionāla un sociāla attīstīšana, kas veido pamatu tam, kā bērns jūtas un darbojas šajā pasaulē.
Pirmsskolas vecumposms
Bērna attīstība līdz septiņu gadu vecumam ir nozīmīgākais personības attīstības posms. Šajā periodā raksturīga liela kustību aktivitāte, augšana un koordinācijas spēju pilnveidošanās. Bērni spēj veikt sarežģītas kustības: lēkāt uz vienas kājas, izdarīt dažādus palēcienus un rāpties pa stieņiem. Tāpēc pirmsskolas vecuma bērnus jāiesaista dažādās sporta nodarbībās. Iesaka arī dot iespēju skriet, rāpties un lēkt, taču vienlaikus ierobežojot un kontrolējot bērnu neaprēķināmās kustības, jo bieži ir traumas. Bērnu dabisko aktivitāti iesaka kontrolēt, organizējot dažādas kustību rotaļas.
Viens no galvenajiem šī perioda audzināšanas uzdevumiem ir paškontroles attīstīšana. Bērnu muskuļi šajā periodā ir labāk attīstīti kā viņu spēja tos kontrolēt. Pirkstu muskulatūra vēl tikai attīstās, tāpēc četru līdz piecu gadu vecumā bērniem var būt grūtības griezt ar šķērēm, līmēt papīra aplikācijas, precīzi nokrāsot malu u.tml. Šīs darbības ir jāattīsta.
Vēl šajā vecumā pilnveidojas bērnu prasmes un iemaņas koncentrēt skatienu uz sīkām lietām un vienlaikus uz vairākām, jo acu un roku koordinācija pilnveidojas, acu attīstīšanās vēl nav beigusies.
Cienījamie vecāki!
Aicinām Jūsu bērnus (vecumā no četriem līdz 12 gadiem) uz sporta nodarbībām fiziskās attīstības veicināšanai un veselības stiprināšanai. Sporta nodarbībās iekļauti fiziskie vingrinājumi un spēļu elementi, kas attīsta:
- spēku, ātrumu, lokanību, izturību;
- veiklību, reakcijas ātrumu;
- koncentrēšanas spēju;
- aktivitāti un pašdisciplīnu;
- pretošanās spējas stresa apstākļos;
- spēju darboties kolektīvā un patstāvīgi.