Sekss bez apaugļošanas
Daži no vispārsteidzošākiem atklājumiem mūsdienu zinātnē un tos pavadošās izmaiņas sabiedrībā ir satricinājuši vēsturiski neapšaubāmo saikni starp seksu un vairošanos. Šī nošķīruma sekas būs ļoti ievērojamas, bet viena no tām būs mūsu spēja kontrolēt mūsu nemirstības dabu. Taču lai sasniegtu šo cēlo mērķi, mums jāsāk pavisam piezemētā līmenī un jāievēro, ka cilvēks ir visseksuālākā no visām uz zemes dzīvojošām sugām. Starp miljoniem sugu tikai mēs nodarbojamies ar seksu prieka pēc.
Kontracepcija, ko sauc par barjermetodēm, novērš grūtniecības iestāšanos, neļaujot spermai iekļūt dzemdes dobumā.
Ir speciālas indikācijas barjermetodēm, pirmkārt, aizsardzība pret seksuāli transmisīvām infekcijām (STI), tajā skaitā arī HIV infekciju (lateksa prezervatīvi). Otrkārt, medicīnisku kontrindikāciju dēļ nav iespējams lietot citas kontracepcijas metodes. Treškārt, kontracepcija ir nepieciešami neregulāri.
Garantē papildus drošību citām kontracepcijas metodēm, piemēram, ja sieviete lieto medikamentus, kas vājina kombinētās orālās kontracepcijas efektivitāti.
Barjermetodēm nav kontrindikāciju - organisma vai slimības īpatnības, kuru dēļ nedrīkst vai nav vēlams izmantot kādu ārstēšanas veidu, medikamentu u. tml.!
Tās ir vienkārši lietojamas un plaši pieejamas. To efektivitāte ir zemāka nekā sterilizācijai, hormonālajai un intrauterīnai (atrodas vai ievadīts dzemdē) kontracepcijai.
Vīriešu prezervatīvi
Prezervatīvs ir apvalks, ko uzmauc erektētam dzimumloceklim. Kontracepcijas efektivitāte atkarīga no prezervatīva kvalitātes un pareizas lietošanas. Pareizi lietojot, prezervatīva efektivitāte var būt pat 98%, PI ir 2.0.
Vairums prezervatīvu izgatavoti no lateksa. Prezervatīvi var būt vienkārši vai ar īpašu maisiņu gala, dažāda biezuma - no ļoti plāniem līdz bieziem ar dažādu faktūru - gludi, rievoti, ar pumpiņām, lubricēti, piemēram, ar nonoksilonu-9, vai sausi.
Lietošana
- Prezervatīvi jāsaglabā sausā un vēsā vietā.
- Pirms lietošanas jāpārliecinās, ka prezervatīva derīguma termiņš nav beidzies, parasti tas ir 3-5 gadi no izgatavošanas brīža.
- Prezervatīva paciņa jāatver uzmanīgi, lai nesabojātu prezervatīvu.
- Prezervatīvs jāuzrullē uz ereģēta dzimumlocekļa pirms jebkāda dzimumorganu kontakta, lai izvairītos no infekcijas vai spermas iekļūšanas makstī.
- Var lietot tikai uz ūdens bāzes radītus speciālus lubrikantus, prezervatīvus bojā augu eļļa, dažādi krēmi un losjoni.
- Dzimumloceklis ir jāizņem no maksts pirms tas ir zaudējis erekciju, pieturot prezervatīva maliņu, lai izvairītos no tā noslīdēšanas un spermas iekļūšanas makstī.
- Izlietotie prezervatīvi jāizmet, lai nerastos draudi sabiedrības veselībai un it sevišķi bērniem.
- Pārim jāieteic iegādāties pietiekami daudz prezervatīvu.
Ja ir alerģija pret spermicīdu vai lubrikantu, jālieto prezervatīvi, kas tos nesatur. Tiek ražoti arī speciāli prezervatīvi, kas domāti tiem, kuriem ir alerģija pret lateksu.
Pasaulē lieto arī sieviešu prezervatīvu - speciālu maksts aizsargu, kas izgatavots no elastīgas poliuretāna plastikas, apstrādāts ar speciālu lubrikantu un ievietojams makstī pirms dzimumakta.
Populārākais kontracepcijas līdzeklis ir vīriešu prezervatīvs
Biedrības "Papardes zieds" pētījumā "Latvijas iedzīvotāju reproduktīvā veselība. Pārskats par situāciju 2003.-2011." aptaujas dati apliecina, ka iedzīvotāju migrācija ekonomisku apsvērumu dēļ ietekmē partnerattiecību stabilitāti un palielina gadījuma attiecību klātbūtnes īpatsvaru attiecībās. Gan ģimenes plānošanā, gan izvairoties no STI būtiska nozīme ir kontracepcijas izvēlei un pielietojumam.
Kā liecina ziņojumam veiktā aptauja, populārākais kontracepcijas līdzeklis respondentu vidū ir vīriešu prezervatīvs. Vīriešu prezervatīvus lieto 41% seksuāli aktīvo sieviešu un 51% vīriešu. Pārtraukto dzimumaktu kā kontracepcijas līdzekli lieto aptuveni piektā daļa respondentu, un tā ir otrā populārākā kontracepcijas metode. Hormonālo kontracepciju lieto 13% aptaujāto sieviešu un 17% aptaujāto vīriešu partneres. Šo kontracepcijas līdzekļu lietotāju īpatsvars kopš iepriekšējās aptaujas nav būtiski mainījies. Sarucis ir nehormonālās dzemdes spirāles un kalendārās metodes lietotāju īpatsvars. 33% aptaujāto seksuāli aktīvo sieviešu un 25% vīriešu lieto nedrošas kontracepcijas metodes – 20% sieviešu un 18% vīriešu - pārtraukto dzimumaktu, 10% sieviešu un 6% vīriešu - kalendāro metodi, 3% sieviešu un 1% vīriešu - maksts skalošanu.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autore Kelly Hau