Bariatrija jeb kuņģa samazināšana – efektīva metode smagas aptaukošanās ārstēšanai
Raksta autors: Igors Troickis, "Aiwa Clinic" ķirurgs
Smagu aptaukošanās un vielmaiņas traucējumu gadījumos var palīdzēt mūsdienīga, uzticama un maksimāli efektīva ārstēšanas metode – bariatriskā operācija. Izdarot šo kuņģa samazināšanas vai pārveidošanas operāciju, mainās organismā notiekošie barības apstrādes procesi. Pacients pēc šādas operācijas uzņems un pārstrādās mazāk barības, un tādējādi organismā neuzkrāsies liekas un neizmantotas kalorijas. Pusgada līdz divu gadu laikā izdodas zaudēt līdz pat 80% no liekā svara.
Kad veicama bariatriskā operācija?
Ja cilvēka ķermeņa masas indekss sasniedzis 35 un vairāk, liekais svars gadu no gada aug, un citas metodes nelīdz, ir vērts domāt par bariatrisko operāciju. It īpaši tad, ja ir arī paaugstināts asinsspiediens vai cukura diabēts, no operācijas ir vairāki ieguvumi. Var ne vien samazināt lieko svaru, bet arī vieglāk regulēt un normas robežās ieturēt gan asinsspiedienu, gan cukura līmeni.
Operācijas nepieciešamība katrā gadījumā ir rūpīgi individuāli izvērtējama.
Ir divi biežāk piemērojamie bariatrisko operāciju veidi:
• kuņģa apiešanas (šuntēšanas) operācija;
• kuņģa samazināšanas operācija (vertikāla gastroplastika).
Kuņģa apiešanas operācija
Tas laikā no lielā kuņģa veido mazu kuņģa kabatu, kuru savieno ar tievo zarnu. Lielākā daļa kuņģa un tievās zarnas tādējādi vairs nepiedalās barības pārstrādes procesos. Lai aizpildītu mazo kuņģīti, nepieciešams daudz mazāks ēdiena daudzums, un smadzenes daudz ātrāk saņem sāta sajūtas signālu, to ilgāk arī saglabājot. Uzņemtā barība apiet daļu tievās zarnas, un tāpēc barības apstrādes process ir īsāks un organisms uzņem mazāk uzturvielu.
Ieguvumi
Pētījumu rezultāti liecina, ka gada laikā pēc operācijas 80% pacientu zaudē līdz 80% no liekā svara. Pēc operācijas būtiski mazinās vai izzūd vairums ar aptaukošanos saistītu slimību (2. tipa cukura diabēts, augsts asinsspiediens, miega apnoja, depresija un muguras sāpes). Pacients izjūt sātu un labsajūtu, uzņemot nelielu ēdiena daudzumu, izveidojas veselīga pašapziņa un uzlabojas pašsajūta. Nav iepriekšējo ierobežojumu fiziskajām aktivitātēm, kā arī daudzveidīgām profesionālām un hobiju aktivitātēm.
Riski
Ja pacients rūpīgi seko līdzi savam veselības stāvoklim un lieto ārstu ieteiktos medikamentus, komplikāciju rašanās iespēja ir minimāla. Mūsdienās kuņģa šuntēšana ir atzīta par efektīvāko un ilgtermiņā labāko svara samazināšanas operāciju, tomēr, līdzīgi kā citām operācijām, arī tai ir savi riski.
Iespējamas šādas pēcoperācijas komplikācijas:
• dempinga sindroms, kad ēšanas laikā vai tūlīt pēc tās rodas spiediena sajūta vēdera augšdaļā, pēkšņs nespēks, reibonis, auksti sviedri, sirdsklauves, reizēm – sāpes sirds apvidū, pat īslaicīga bezsamaņa. Pēc kuņģa operācijas trūkst vārtnieka funkcijas, tāpēc kuņģis ātri iztukšojas, tievajā zarnā nonāk nesagremota barība un hipertonisks šķīdums,
• var veidoties dzels deficīta anēmija, tāpēc jālieto B12 vitamīns un minerāvielas,
• osteoporoze – organismam var pietrūkt kalcija jonu, tāpēc papildus jālieto kalciju saturoši preparāti,
• žultsakmeņu veidošanās.
Kuņģa samazināšanas operācija jeb vertikālā gastroplastika
Veicot šo operāciju, ķirurgs izveido tievu, šauru kuņģi. Šādā kuņģī ēdiens ilgi neuzkavējas, ātrāk nokļūstot zarnu traktā. Samazinās uzņemtā ēdiena daudzums, turklāt nerodas liela izsalkuma sajūta. Vertikālās gastroplastikas operācija ir tehniski vieglāk veicama un mazāk traumējoša, jo netiek mainīta zarnu forma. Ir zems dzelzs, vitamīnu, minerālvielu un dažādu olbaltumvielu deficīta attīstības risks pēc operācijas. Tā ir piemērota pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu, palīdzot no tā atbrīvoties.
Ieguvumi
Pēc operācijas būtiski samazinās vai izzūd vairums ar aptaukošanos saistītu saslimšanu (2. tipa cukura diabēts, augsts asinsspiediens, miega apnoja, depresija un muguras sāpes). Ēdot pacients ātri izjūt sātu un labsajūtu, kas mazina vēlmi bieži uzņemt ēdienu. Uzlabojas sociālās funkcijas un pašsajūta, veidojas veselīga pašapziņa. Nav iepriekšējo ierobežojumu fiziskai aktivitātei, kā arī daudzveidīgām profesionālām un hobiju aktivitātēm.
Riski
Vertikālajai gastroplastikai ir lielāks operācijas ķirurģiskais risks, jo nepieciešams atvērt kuņģi un daļu no tā izņemt. Pirmajās ēdienreizēs ēdiena nonākšana kuņģī ir apgrūtināta, pacients var izjust diskomfortu. Pēcoperācijas posmā ir izteiktākas sāpes, kas saistītas ar lielāku operācijas traumu. Aptuveni 30% gadījumos pacientiem rodas grēmas.
Kā veic bariatrisko operāciju?
Bariatrisko operāciju veic ar laparoskopisko metodi – ķirurģiskā iejaukšanās no ārpuses ir minimāla. Šīs metodes izmantošana sniedz vairākas priekšrocības:
• būtiski samazinās operāciju traumas,
• saīsinās pacienta atlabšanas laiks,
• mazinās infekciju risks un saaugumu veidošanās vēdera dobumā,
• ir daudz labāks kosmētiskais rezultāts.
Pacientam vispārējā narkozē veic vairākus nelielus griezumus, caur kuriem ārsts vēdera dobumā ievada operācijas izpildei nepieciešamo ķirurģisko un novērošanas tehniku. Pateicoties šai saudzīgajai operēšanas metodei, pirmais pēcoperācijas periods ir daudz īsāks, un tajā pašā dienā, neizjūtot pārāk lielas sāpes, pacients var sākt staigāt.
Tomēr operācijas laikā kuņģī veiktās ķirurģiskās izmaiņas ir nozīmīgas, tāpēc pirms un pēc operācijas jāievēro noteikts dzīves režīms un ārsta norādījumi.
Pēc laparoskopijas sāpes novēro reti, un vairumā gadījumu pretsāpju medikamenti pacientam nav jālieto. Rehabilitācija lielākoties ir viegla un bez sarežģījumiem.
Ņem vērā!
• Lai izvairītos no iespējamiem pēcoperācijas sarežģījumiem, jāievēro ķirurga norādes par vēlamo dzīvesveidu, kā arī jāvienojas par regulārām vizītēm pie ģimenes ārsta. Detalizētāk par pēcoperācijas posmu un riskiem ārsts izklāstīs pirmajā konsultācijā.
• Trīs nedēļas jāievēro šķidras pārtikas diēta.
• Pēcoperācijas periodā ieteicams psihoterapeita un uztura speciālista atbalsts.
Raksta avots: Žurnāls "Veselības noslēpumi, nr. 41, https://www.vca.lv/veselibas-noslepumi.html