AZ rehabilitācija senioriem – senioru jeb geriatrisko pacientu rehabilitācija
Informējam, ka, rūpējoties par mūsu Latvijas senioriem, ir pieejama akcija uz nenoteiktu laiku – AZ rehabilitācijas centrs piešķir 20–21% atlaides visiem rehabilitācijas centra pakalpojumiem! Akcija spēkā klientiem no 60 gadu vecuma. Sekojiet līdzi mūsu mājaslapas jaunumiem, kā arī oficiālajām Facebook un Instagram lapām, lai uzzinātu jaunāko informāciju par akcijas nosacījumiem un citiem piedāvājumiem!
AZ rehabilitācijas centrs specializējas arī senioru rehabilitācijā
Latvijā 2019. gadā 20% no visiem iedzīvotājiem bija vecāki par 65 gadiem, kas nozīmē arī lielāku geriatrisko jeb senioru pacientu skaitu un lielāku pieprasījumu pēc ārstēšanas un rehabilitācijas iespējām.
Novecošana ir dabīgs un normāls process, kas notiek ar jebkuru cilvēku, šī procesa laikā cilvēks sastopas ar daudzām veselības un psiholoģiskām pārmaiņām, kuru laikā galvenais ir saprast, ka var turpināt dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, būt vesels un aktīvs.
Vecāku cilvēku rehabilitācijas metožu izveide kļūst arvien nozīmīgāka sociālajā un ekonomiskajā ziņā, mērķis ir pielāgot katram senioram dzīvošanai ērtu sociālo vidi. Tam nepieciešama kompetenta un savlaicīga rehabilitācija, kas novērsīs svarīgu ķermeņa funkciju zaudumu, tāpēc liela loma viņa dzīvē ir citu cilvēku palīdzībai, viņu sapratnei un draudzīgai attieksmei, kā arī paša pacienta līdzestībai rehabilitācijas procesā, līdz ar to AZ rehabilitācijas centra komanda aktīvi sekmēs seniora rehabilitāciju visā kursa periodā, kā arī pēc nepieciešamības iesaistīs seniora tuviniekus rehabilitācijas procesā.
Rehabilitācija geriatrijas pacientiem jeb senioriem ir ļoti svarīga un nepieciešama, jo ar gadiem cilvēks paliek vecāks, pievienojas dažas hroniskas slimības, kas var ietekmēt pacienta labsajūtu, piemēram, osteoporoze, līdzsvara traucējumi, artrīts, Alcheimera slimība, locītavu izbīdīšanās, vēzis un citas slimības.
Ko nozīmē jēdziens "geriatrija"?
Geriatrija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar slimību diagnostiku, profilaksi, ārstniecību un rehabilitāciju cilvēkiem vecumā pēc 65 gadiem.
Geratriskiem pacientiem raksturīgas vairākas vienlaicīgi pastāvošas hroniskas slimības, atipiskas slimību norises īpatnības un dažādi sindromi, kas raksturīgi veciem cilvēkiem, kā, piemēram, depresīvs stāvoklis, dzirdes, redzes traucējumi un līdzsvara traucējumi.
Geriatrisko pacientu veselības stāvokļa novērtēšana nedaudz atšķiras no standarta medicīniskās veselības pārbaudes:
- ilgāka vispārējā pacienta apskate;
- ilgāka anamnēzes ievākšana;
- konsultācija bieži jāveic 2 etapos, dažādos laikos.
Šādi aspekti jāņem vērā, jo geriatriski pacienti parasti ātri nogurst, zūd atmiņas un koncentrēšanās spējas.
Tā kā novecošana ir neizbēgams, dabīgs process, kas noved pie indivīda aktivitāšu samazināšanās, speciālistam ir jāpalīdz sagatavot senioru jaunam dzīves posmam, izglītojot par lietām, kas var atvieglot viņa ikdienu un dzīves kvalitāti. Līdzcilvēkiem un medicīnas speciālistiem ir jāpalīdz cilvēkam uzturēt gan fizisko, gan garīgo veselību. Lai to paveiktu, jārada piemēroti apstākļi sociāli psiholoģiskai adaptācijai un praktisku iemaņu attīstībai. Svarīgi arī vecākiem pacientiem atgādināt, ka novecošana nav slimība, bet gan dzīves periods, kad izmaiņas neizbēgami notiek visās organisma sistēmās.
Novecošana izpaužas gan ar bioloģiskām, gan ar psiholoģiskām izmaiņām:
- mainās gaita;
- kustības kļūst lēnākas;
- palielinās grūtības veikt pienākumus, kur vajadzīga precizitāte;
- samazinās garīgās un fiziskās darba spējas;
- grūti attīstīt jaunus nosacītus refleksus, kā arī vecie refleksi izzūd.
Lai adaptācija jaunajam dzīves posmam vecāka cilvēka statusā būtu pozitīvāka un efektīvāka, cilvēkam pašam ir jāpieņem, ka dzīves situācija ir mainījusies līdz ar to AZ rehabilitācijas centra speciālisti aktīvi iesaistīsies pacienta rehabilitācijā, pielāgos dažādas palīgierīces ikdienas aktivitāšu vieglākai veikšanai, kā arī līdzdarbosies komunikācijā un ikdienas aktivitātēs, palīdzēs saglabāt interesi par dzīvi, mainot un paplašinot apkārtējo vidi un pastāvīgās dzīves sfēras.
Novecošanas veidi:
- hronoloģiska novecošana – pamatojoties uz personas gadu skaitu no dzimšanas brīža, tas ir vecums, kas norādīts pasē;
- hronoloģiskā vecuma sadalījums:
- no 60 līdz 75 gadiem – jaunais vecums;
- no 75 līdz 90 gadiem – vecums;
- no 90 un > ilgdzīvotāji.
Dzīves kvalitāte pēc rehabilitācijas
Mūsu rehabilitācijas speciālisti un rehabilitācijas centra atbalsta personāls ar lielu atbildību un lielu atdevi velta rehabilitācijas efektivitātes sasniegšanai, AZ rehabilitācijas centra komandai ir svarīgi izprast katra pacienta slimības sekas, rehabilitācijas iespējas un tās ietekmi uz pacientu. AZ rehabilitācijas centrs pakalpojumus nepieciešamības gadījumā sniedz arī mājās, vairāk informācijas – https://medicine.lv/raksti/az-rehabilitacija-majas!
Rehabilitācijas priekšrocības un prognozes geriatriskiem pacientiem:
- palielināta drošība un spēja veikt ikdienas aktivitātes;
- muskuļu spēka saglabāšana;
- līdzsvara, gaitas un mobilitātes uzlabošana;
- kritiena riska samazināšana;
- pašpārliecinātības atgūšana;
- dzīves kvalitātes uzlabošana;
- neatkarības atgūšana.
Lai pierakstītos pie speciālista, zvaniet uz 📞 +371 22303883 (darba dienās, kā arī sestdienās) vai rakstiet uz 📧 info@azrehabilitacija.lv, vai WhatsApp +37125302363 vai izmantojiet attālināto pieraksta funkciju eveselibaspunkts.lv!
AZ rehabilitācijas centrs
https://www.azrehabilitacija.lv
Izmantotā literatūra un atsauces:
1. Besdine W.R. Evaluation of the Older Adult. 2019. [Internets]. [Skatīts 15.05.2024]. Pieejams: https://www.msdmanuals.com/professional/geriatrics/approach-to-thegeriatric-patient/evaluation-of-the-older-adult.
2. Kiselev J., Suija K., Oona M., Mellenthin E. Steinhagen-Thiessen E. Patient Involvement in Geriatric Care – Results and Experiences from a Mixed Models Design Study within Project. INTEGRATE. International Journal of Integrated Care. 2018. 18(1): 12.p.
3. Michel J.P., Beattie B.L., Walston J.D., Finbarr C.M. Oxford Textbook of Geriatric Medicine.Edition 3. UK: Oxford University Press. 2018. 1432 p.
4. Premium Medical Klīnika. Geriatrija. [Internets]. [Skatīts 15.05.2024]. Pieejams: https://premiummedical.lv/lv/pieaugusajiem/konsultacijaspieaugusajiem/geriatrija.
5. Rozenbaha L. Jautā par senioru veselību un aktīvu novecošanu gerontontologam-geriatram Jānim Zaļkalnam! [Internets], [Skatīts: 15.05.2024]. Pieejams: https://www.la.lv/jauta-par-senioru-veselibu.
6. Rozenberga M. Pacientu līdzestība - atbildība un izpratne par savu veselību. 17. jūnijs, 2013. [Internets]. [Skatīts 15.05.2024]. Pieejams: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/pacientu-lidzestiba-atbildiba-un-izpratne-par-savuveselibu.a59102.
7. Rupenheite M. GERIATRIJAS PAMATI. VECO ĻAUŽU APRŪPES UN SASKARSMES ĪPATNĪBAS, PROGRAMMA 28 IKS, 2010. [Internets]. [Skatīts 15.05.2024]. Pieejams: http://www.medkursi.lv/wp-content/uploads/2010/02/geriatrija-ger-pamati.pdf.
8. Tijsen L.M., Derksen E.W., Acheterberg W.P., Buijick B.I. Challenging rehabilitation environment for older patients. [Internets]. 12.08.2019. [Skatīts: 15.05.2024]. Pieejams: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6697645
9. Valdmane E. Ārsta un pacienta sadarbība. Ārsts.lv. [Internets]. [Skatīts 15.05.2024]. Pieejams: http://arsts.lv/jaunumi/evita-valdmane-arsta-un-pacienta-sadarbiba