medicine.lv skaitļos

Lietotāji online235
Aktīvie uzņēmumi12803
Nozares raksti1636
Ekspertu atbildes21477
Avārijas kontracepcijas jaunākās tendences : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Avārijas kontracepcijas jaunākās tendences

Pirmā publikācija par avārijas kontracepciju (AK) parādījās pagājušā gadsimta 60. gados. Sākotnēji avārijas kontracepcija bija paredzēta tikai izvarošanas upuriem. Vēl 90. gadu sākumā trešdaļa no receptēm tika izrakstītas sievietēm pēc seksuāla uzbrukuma.

Tikai 90. gadu otrajā pusē avārijas kontracepcijas kļuva par plaši zināmu metodi, kuru lietoja ne tikai pēc varmācīga seksa, bet arī pēc neizsargāta dzimumakta vai tad, ja gadījās kļūme ar kontracepciju. Pirmais avārijas kontracepcijas medikaments parādījās Eiropā 80. gadu pašā sākumā.  ASV aptiekās avārijas kontracepcijas bija brīvi nopērkama, tikai sākot ar 1998. gada septembri. Pirms tam avārijas kontracepciju tika atļauts lietot tikai ārsta uzraudzībā, tabletēm nebija nosaukuma, un par to eksistenci zināja maz cilvēku. AK mēdza dēvēt par vienu no Amerikas vislabāk glabātajiem valsts noslēpumiem.

Latvijā avārijas kontracepciju bez receptes var iegādāties, sākot no 2003. gada 5. maija. Visi Latvijā pieejamie avārijas kontracepcijas līdzekļi satur sintētisku hormonu – levonorgestrelu. Avārijas kontracepcija iedarbojas, pirms grūtniecība ir iestājusies – tieši tāpēc ir tik svarīgi iedzert to pirmo trīs diennakšu laikā.

Neskatoties uz to, ka AK aptiekās bez receptes var iegādāties gandrīz jau trīs gadus, Latvijā vēl joprojām ir salīdzinoši augstāks abortu skaits nekā citur Eiropā. Pēc Centrālā statistikas biroja datiem (www.csb.lv) 2004. gadā Latvijā bija 13 723 aborti, dzimušo bērnu skaits 20 334, līdz ar to uz 1 000 dzimušiem bērniem – 674 aborti. Š.g. 17.janvārī notika Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas organizētā diskusija par avārijas kontracepciju, arī par jaunākajām tendencēm un PVO rekomendācijām. 

Banner 280x280

Preses konferencē piedalījās Eiropas Kontraceptoloģijas asociācijas valdes locekle Dr. Anne Veba (Anne Webb), Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu asociācijas prezidente Dr. Dace Matule un P. Stradiņa KUS ārste ginekoloģe Dr. Zane Krastiņa.

Kādas ir avārijas kontracepcijas tendences pasaulē?

Dr. D. Matule: PVO patreizējās vadlīnijas kā galveno avārijas kontracepcijas metodi rekomendē 1,5 mg levonorgestrelu. Līdz šim kā avārijas kontracepcija tika izmantota arī spirāle un Yuspe metode (ikdienas hormonālo tablešu kombinācija), tomēr par visefektīvāko un visdrošāko sievietei un tās veselībai atzīti levonorgestrelu saturošie medikamenti.

Levonorgestrela tablešu lietošanas shēma laika gaitā ir mainījusies – no divām tabletēm ar 12 stundu intervālu uz divām kopā lietotām tabletēm (pēdējo trīs gadu pieredze). Šobrīd visā pasaulē kā jaunums ir levonorgestrela deva vienā tabletē. Šī avārijas kontracepcijas tablete no šā gada februāra ir pieejama arī Latvijā.

Allaž ir uzsvērts, ka AK ir jālieto jo ātrāk, jo labāk, īpaši aktuāli tas bija laikā, kad tā tika lietota kā 2 tabletes – pirmā 72 h laikā, otrā pēc 12 stundām. Jaunākie pētījumi pierāda, ka AK lietošanas shēmu var mainīt, lietošanas intervālu pagarinot līdz pat 120 h. Vienlaikus atkārtoti ir jāuzsver – jo ātrāk to lietos, jo efektīvāka tā būs. Mainoties avārijas kontracepcijas ieņemšanas laikam pēc neizsargātā dzimumakta, tās efektivitāte var kristies no 95% pirmo 12 h laikā līdz pat 68% 120 h laikā.

Kas tieši attur sievietes no moderno kontracepcijas metožu lietošanas?

Dr. Anne Veba: Tirgū pieejams ārkārtīgi plašs kontraceptīvo preparātu klāsts, taču efektīvākos no tiem lieto tikai nedaudzas sievietes. Iemesls ir zināšanu trūkums, mīti un nepamatotas bailes. Mīti par hormonālo kontracepciju ir stabili iesakņojušies un nepārtraukti tiek uzturēti dzīvi. Hormoni nav atbildīgi par svara pieaugumu, to nosaka pārmērīgs pārtikas patēriņš un fizisko aktivitāšu trūkums. Garastāvokli un libido ietekmē daudzi un dažādi apstākļi, un vēl ne reizi nav pierādīta pārliecinoša hormonu ietekme uz to. Sen zināms ir fakts, ka sievietes, kas lieto hormonālo kontracepciju, daudz retāk piemeklē dzemdes un olnīcu vēzis. Sievietes, kas lieto hormonālo kontracepciju, vieglāk panes menstruācijas un līdz ar to – retāk cieš no mazasinības.

Prezervatīvi lieliski pasargā no infekcijām un STS, taču tie nepārliecina, izsargājoties no grūtniecības. Tiem, kas ir infekciju un STS riska grupā, parasti iesaka lietot citas, iedarbīgākas izsargāšanās metodes līdztekus prezervatīvu lietošanai.

Gadījumos, kad prezervatīvs izrādījies neefektīvs (plīsis vai noslīdējis), risinājums ir avārijas kontracepcija. Pēc PVO datiem, avārijas kontracepcijas tabletēm nav ne kontrindikāciju, nedz arī paliekošas blakusiedarbības. AK negarantē 100% iedarbību, taču ievērojami samazina neplānotas grūtniecības iestāšanās risku, attiecīgi – arī aborta risku.

Dr. Z. Krastiņa: Gadu gaitā ir izveidojušies stereotipi, ar kuriem ārstu praksē nākas bieži saskarties. Uzskata, ka AK ir domāta jauniešiem, kas tikko uzsāk dzimumattiecības. Nē: tieši aktīvi un regulāri dzīvojot dzimumdzīvi, pāris var nonākt situācijā, kad nepieciešams dzēst iespējamo ugunsgrēku, piemēram, plīsis prezervatīvs. Tas var atgadīties jebkurā vecumā. AK patiešām nav tikai jauniešu jautājums. Par avārijas kontracepciju tiek daudz runāts, bet praktiskā dzīve liecina, ka bieži vien šīs informācijas trūkst, gan jauniešu, gan arī trīsdesmitgadnieku vidū.

Kāda ir atšķirība starp avārijas kontracepciju un ikdienā lietojamo hormonālo kontracepciju?

Lietojot ikdienas kontracepciju, divu mēnešu laikā sieviete uzņem tādu hormonu devu, kas līdzinās vienai devai AK. Ikdienas kontracepcijas lietošanas laikā organisms pierod pie jaunajiem apstākļiem – mazākas hormonu devas, kas neļauj notikt ovulācijai. Galvenais pluss šajās attiecībās starp organismu un ikdienas hormonālo kontracepciju ir stabilitāte – regulāras, nelielas mēnešreizes un drošība.

Gestagēnais hormons levonorgestrels ir sintētisks hormons, kas pēc savas struktūras atgādina sievietes pašas organismā ražoto hormonu. Rezultātā uz tā īso darbības brīdi sievietes dabīgo hormonu it kā aizvieto mākslīgi uzņemtais, un organisms tiek maldināts, ka viss ir kārtībā - levonorgestrela pietiek, tātad jaunu progesteronu neražojam. Ja organisms progesteronu neveido, grūtniecība nevar ieligzdoties, ir problēmas apaugļoties, nevar notikt ovulācija – olšūnas nobriešana tiek apturēta. Protams, organismu regulāri šādi maldinot ar relatīvi lielu hormona devu, respektīvi, avārijas kontracepciju, tas var sākt protestēt.

Cik bieži avārija drīkst gadīties?

Dr. Z. Krastiņa: Avāriju plānot nevar. Taču tai nevajadzētu atkārtoties, sievietei veicot attiecīgus pasākumus, lai no tās izvairītos nākotnē. Protams, var gadīties ciest avārijā pat 2 reizes vienas nedēļas laikā, bet tad acīmredzot kaut kas nav kārtībā – jāizvēlas kāds cits kontracepcijas veids, jāmācās prezervatīvu uzvilkt un novilkt pareizi, vispār to lietot, nevis tikai uzglabāt atvilknē utt.

Gluži tāpat kā lielākajai daļai medikamentu, arī avārijas kontracepcijai var būt blaknes. Neilgu laiku pēc zāļu lietošanas var būt nelaba dūša vai vemšana. Pēc šo zāļu lietošanas var būt jutīgākas krūtis, galvassāpes, sāpes vēdera lejasdaļā, caureja, reibonis vai noguruma sajūta. Šiem simptomiem jāsamazinās dažu dienu laikā. Var izmainīties menstruācijas. Lielākajai daļai sieviešu būs normālas menstruācijas gaidītajā laikā, bet citām menstruācijas var sākties vēlāk vai agrāk nekā parasti. Var būt arī neregulāra asiņošana vai smērēšanās līdz nākamajām menstruācijām. Ja tās kavējas vairāk nekā 5 dienas, ir neparasti vieglas vai neparasti smagas, pēc iespējas ātrāk būtu jāsazinās ar ārstu.

Lielākajai daļai sieviešu pēc AK lietošanas nav nekādu jūtamu blakus efektu, taču pastāv lielāks risks, ka tie parādīsies, ja avārijas kontracepciju lietos pārāk bieži.

Situācijas, kad var būt nepieciešama avārijas kontracepcija. Bijis sekss bez jebkādas kontracepcijas metodes pielietošanas; aizmirsts iedzert kārtējo hormonālās kontracepcijas tableti un ir bijisdzimumakts bez papildu izsargāšanās; ir plīsis vai noslīdējis prezervatīvs; notikusi spirāles izslīdēšana; nav izdevies pārtrauktais dzimumakts; kļūda, pielietojot kalendāro metodi; seksuālā vardarbība.

Nedrīkst aizmirst, ka grūtniecība var iestāties jebkura dzimumakta laikā, tai skaitā: menstruāciju laikā; jau pirmā (vienam vai abiem partneriem) seksuālā kontakta laikā; ja izmantots prezervatīvs, bet tas ir plīsis vai noslīdējis; ja sperma nonākusi tikai uz ārējiem dzimumorgāniem; jebkurā dzimumakta pozā; ja nav bijis orgasma; ja dzimumloceklis izvilkts no maksts pirms sēklas izšļākšanās; ja vēl ne reizi nav bijušas mēnešreizes; periodā, kad baro bērnu ar krūti.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības":

Uzņēmumi nozarē "Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības"

Nedēļas tēma

Operēt vai nogaidīt? Ārsti iesaka – operēt!

Operēt vai nogaidīt? Ārsti iesaka – operēt!

Kā rīkoties, ja jums noteikta diagnoze, kas agri vai vēlu prasīs ķirurģisku ārstēšanu, bet pašlaik īpaši netraucē? Doties uz operāciju pēc iespējas drīzāk, nogaidīt vai kaut kā sadzīvot ar simptomiem un cerēt, ka bez operācijas varbūt varēs iztikt? Par to vairāk pastāstīs ķirurgs Dr. Ilmārs Tračums.

Aktuālie piedāvājumi

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Testa rezultāti:

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvāja testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un KERELAST 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Ivetas Bičevskas ārsta prakse ginekoloģijā

Ivetas Bičevskas ārsta prakse ginekoloģijā
Turpinām strādāt klātienē!

Kontakti

  1. +371 26514031
  2. bicevska@inbox.lv
  3. P.O.T.C.P.( Tikai pēc pieraksta)

Apraksts

Ivetas Bičevskas prakse specializējas ginekoloģiskās slimības, grūtnieču aprūpē un neauglības ārstēšanā. Darba laiks: pēc iepriekšēja pieraksta.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

ginekologs, ginekoloģija, ginekologi, ginekologa, ginekolog, ginekoloģe, ginekologa prakse, neauglības iemeslu diagnostika, ginekoloģisko saslimšanu diagnostika, grūtnieču aprūpe, neauglības iemeslu ārstēšana, konsultācijas par kontracepciju, ginekoloģisko saslimšanu ārstēšana, ginekologs grūtniecības laikā, hiperkeratoze ginekoloģijā, hormoni, iekaisumi ginekoloģijā, ginekologa konsultācija, sieviešu ārsts, dzemdību speciālists, medicīniskā palīdzība, akušieris–ginekologs, akušieris, konsultācijas grūtniecēm, ultrasonogrāfiskā izmeklēšana, USG, grūtniecība, ginekologa vizīte, sagatavošana dzemdībām, neauglības ārstēšana, grūtnieču uzskaite, menopauze, grūtniecības novērošana, dzemdniecība, ginekoloģijas prakse, grūtniecības skrīnings, grūtnieču izmeklējumi


Vairāk

Foto 6

ginekoloģijas prakse
ginekoloģisko saslimšanu diagnostika
grūtnieču aprūpe
ginekologa vizīte
konsultācijas grūtniecēm
grūtniecības novērošana