Austrumu slimnīcas Uroloģijas klīnikā veikta inovatīva operācija inkontinences pacientam
Šā gada pavasarī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikā tika veikta unikāla operācija pacientam ar spēcīgu inkontinences problēmu.
Operāciju veica Uroloģijas klīnikas speciālisti kopā ar Viļņas Universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikas speciālistiem.
Kā pastāstīja uroloģe Aušra Černiauskiene no Viļņas, operācija tika veika pacientam, kuram pirms diviem gadiem tika operēts prostatas vēzis. Šo divu gadu garumā pēc operācijas viņš cieta no spēcīgas inkontinences, kas būtiski ietekmēja viņa dzīves kvalitāti un sociālās funkcijas. Mediķe stāsta, ka parasti šādi pacienti sākotnēji tiek ārstēti ar medikamentiem, taču ja medikamentozā terapija nepalīdz, tad tiek veikta speciāla operācija, kuras laikā zem urīnpūšļa, kur bija bojāts ārējais sfinkteris jeb muskulis, kurš satur urīnu, tiek ievietota speciāla protēze. Šādas operācijas tika veiktas arī agrāk, taču pēdējo divu gadu laikā Lietuvas kolēģi izmanto jaunu operācijas modifikāciju, tas ir, operācijā izmanto speciālu implantu (slingu), kuru nepieciešamības gadījumā var regulēt. Tāpēc, ja arī pēc operācijas izrādās, ka pilnībā inkontinences problēma nav novērsta, tad ir iespēja implantu regulēt, to savelkot vai arī otrādi – nedaudz atlaižot.
Lietuvā pirmo reizi šāda veida operāija veikta pirms aptuveni diviem gadiem un patlaban ir veiktas jau 12 šādas operācijas, bet Latvijā šā gada martā veikta pirmā. Mediķi cer, ka šai operācija būs labi rezultāti un arī pats pacients jutīsies labāk, jo arī līdzšinējā pieredze Lietuvā liecina par pozitīviem rezultātiem un pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanos.
Uroloģijas klīnikas vadītājs Vilnis Lietuvietis uzsver, ka ar šo operāciju pacients, kuram līdz šim nācās vairākkārt dienā mainīt autiņbikses un justies atkarīgam no citiem, tiek atgriezts dzīvē.
Patlaban šī operācija netiek apmaksāta no valsts un pacients pats iegādājās implantu, par to samaksājot 1400 eiro.
Speciālisti uzskata, ka latvijā vidēji būtu nepieciešamas 10-15 šādas operācijas gadā, lai cilvēku ne tikai atbrīvotu no vēža, bet dāvātu viņam arī kvalitatīvu dzīvi pēc tam.
Pēc operācijas pagājušas jau vairākas nedēļas un pacients patlaban jūtoties labi un viņa dzīves kvalitāte ir ievērojami uzlabojusies.
Ilze Mežniece