medicine.lv skaitļos

Lietotāji online253
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Austrumu slimnīcas Ģenētikas un reto slimību centrs retās slimības atklāj ap 500 pacientiem gadā, paplašina ģenētisko izmeklējumu loku : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Austrumu slimnīcas Ģenētikas un reto slimību centrs retās slimības atklāj ap 500 pacientiem gadā, paplašina ģenētisko izmeklējumu loku

Katru gadu februārī visā pasaulē tiek atzīmēta Reto slimību diena, un arī šogad 29. februārī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Ģenētikas un reto slimību centra ārsti kopā ar citiem nozares profesionāļiem dalīsies pieredzē un vērsīs plašākas sabiedrības uzmanību uz reto slimību pacientu iespējām diagnosticēt un ārstēt retās slimības. Pagaidām pacientu skaits, kuriem tiek atklātas retas slimības, svārstās ap 500 cilvēkiem gadā. Šis skaits nākotnē būs lielāks, jo centrs paplašina ģenētisko izmeklējumu loku, veicot onkoģenētiskās konsultācijas, kā arī pārmantoto vēžu pacientu atklāšanu.

Pacientu ar retajām slimībām ir daudz, lai gan pats nosaukums rāda, ka slimība ir reta. Viena no lielākajām grupām, kas veido šīs retās slimības, ir ģenētiskās slimības – slimības, kas izveidojušās jau piedzimšanas brīdī, kad mammas un tēta dzimumšūnās notiek lielas ģenētiskas pārmaiņas un bērniņš diemžēl var piedzimt ar ģenētisku pārmaiņu.

Asoc.prof. Baiba Lāce, Ģenētikas un reto slimību centra vadītāja: “Ģenētiskās slimības ir dabas spēka iemiesojums, tās vienmēr izpaudīsies, vienmēr ies savu gaitu, tāpēc ir milzīga nozīme tās atklāt laikus, lai mēs varētu piedāvāt ārstēšanu, uzraudzību vai arī ciešanu samazināšanu, kad vien tas ir iespējams.”

Pacientus uz Ģenētikas un reto slimību centru nosūta galvenokārt Austrumu slimnīcas stacionāru ārsti, jo savā darba ikdienā viņi ārstē skaitliski daudz pacientu, un tiem ir sarežģītas saslimšanas un komplicētas veselības problēmas. Ārstu pieredze, tālākizglītība un zinātnisko pētījumu veikšana universitātes slimnīcā ļauj izdarīt pieņēmumu, ka pacientam varētu būt šī retā saslimšana. Piemēram, ārsti pamana, ka ir kāds pacients, kuram slimības gaita ir neierasti smagāka, vai arī ģimenes locekļu slimības vēsturēs ir kāda savāda sakritīga informācija, vai ir dažādu slimību simptomu kombinācijas – tas viss liek aizdomāties par retu slimību. Tādos gadījumos pacientu nosūta konsultācijai uz Ģenētikas un reto slimību centru, kur viņam tiek veikti  ģenētiskie izmeklējumi, analīzes un testi. Pārsvarā tie ir pacienti ar onkoloģiskām saslimšanām.

Banner 280x280

Asoc.prof. B. Lāce: “Pagaidām pacientu skaits, kuriem tiek atklātas retas slimības, svārstās ap 500 cilvēkiem gadā. Šis skaits nākotnē būs lielāks, jo paplašinām ģenētisko izmeklējumu loku, veicot onkoģenētiskās konsultācijas, kā arī pārmantoto vēžu pacientu atklāšanu. Īpaši tas attiecas uz kolorektāliem vēžiem. Patlaban datubāzē, kurā reģistrē pacientus ar pārmantotām ģenētiskām slimībām, ir tikai divi pacienti ar pārmantotu kolorektālo vēzi. Saskaņā ar izpētīto un secināto ir jābūt vienam pacientam no 300 cilvēkiem populācijā. Apzināmies, ka tie cilvēki, kuriem ir augsts endometriālā un kolorektālā vēža risks, pagaidām nav identificēti vai nonākuši mūsu ārstu redzeslokā. Pašlaik Austrumu slimnīcas Ģenētikas un reto slimību centrā attīstām programmas, kurās noteikti spēsim ātrāk identificēt reto slimību pacientus.”

Izmeklējumu rezultāti, ko saņem pacienti pēc minētās ģenētiskās konsultācijas, dalās trīs lielās grupās:

  • Tiek konstatēts, ka nav ģenētisku izmaiņu vai tās nav atrastas. Tā ir priecīga diena pacientam, un arī laba diena ārstiem. Nav ģenētisku patoloģiju;
  • Tiek saņemts ģenētisko izmeklējumu slēdziens, kas norāda uz kādu ģenētisku izmaiņu, bet izmaiņas nozīme nav skaidra nedz pētniekiem Latvijā, nedz ārvalstīs. Ir identificētas ģenētiskās izmaiņas, kas nav reģistrētas nevienā datubāzē. Diemžēl aprakstītajā gadījumā informējam pacientu, ka pagaidām ārstu rīcībā nav informācijas, un pagaidām nevaram efektīvi palīdzēt. Lai gan tā ir neinformatīva konsultācija, tā vienmēr tiek dokumentēta un tiks izmantota zinātniskos nolūkos starptautiskā apritē;
  • Un visbeidzot – pacientam tiek apstiprināta ģenētiska saslimšana un noteikta diagnoze. Arī minētajā gadījumā ārsti un pacienti nonāk krustcelēs. Ko darīt ar šo informāciju? Ja ir ārstēšanas iespējas, tā ir laba ziņa pacientam. Diemžēl ģenētiskām saslimšanām ārstēšanas iespēju ir maz, un tās ir vien retām diagnozēm. Gēnu terapija, kad bojātais gēns tiek aizvietots ar jaunu gēnu. Ģenētiskās manipulācijas, kad tiek meklētas dažādas terapijas, kas maina gēnu darbību. Tādas ir pieejamas arī pacientiem Latvijā, bet vienlaikus – tās ir ļoti dārgas, tādēļ publiskajā telpā dzird palīdzības saucienus ziedot, lai pacients spētu apmaksāt ģenētisko ārstēšanu. Otrs variants: nav ārstēšanas, kas pilnībā izārstētu, bet ir uzraudzība un ķirurģiskas manipulācijas. Un ir tā saucamā simptomu ārstēšana, kas arī nav slikta ziņa. Un ir trešā situācija, ka nav iespējams darīt neko. “Nav mūsu rīcībā nekādu resursu un iespēju ģenētisko slimības gaitu mainīt. Bet arī šādos gadījumos varam piedāvāt pacientam psihologu, mēs varam veikt ģenētiskās analīzes ģimenes locekļiem – pārbaudīt, vai kāds no ģimenes locekļiem arī nav slims ar šo reto slimību. Ģimenei –  jaunajiem pāriem varam piedāvāt nākamās grūtniecības laikā pārbaudīt, vai bērniņam nebūs attiecīgās ģenētiskās saslimšanas. Dažreiz pat pirms grūtniecības to var pārbaudīt, lai nenodotu šo smago slimību tālāk – nākamajai paaudzei – to sauc par preimplantācijas diagnostiku,” skaidro asoc.prof. B. Lāce.

Lai apkopotu un dalītos ar informāciju par retajām slimībām, Eiropas Savienībā izveidoti Eiropas reto slimību tīkli, kas apvieno dažādu specializāciju vadošos ārstniecības ekspertus gan Latvijā, gan citviet Eiropā, kas apmainās ar pētījumu datiem, pieredzi un zināšanām. Tādējādi tiek uzkrāta pieredze par katras valsts reto slimību pacientiem, ko attiecīgi var izmantot nākamo pacientu identificēšanai un ārstēšanai.

Latvija ir viena no aktīvām to dalībniecēm.  Piemēram, jau 2019. gadā, pateicoties Latvijas ekspertu ierosinājumam,  Baltijas valstīs nodibināta Baltijas Neiromioloģijas  skola, kura ciešā sadarbībā ar ERN EURO-NMD (European Reference Network for NeuroMuscular Diseases) veicina retu neiromuskulāru slimību aprūpes, diagnostikas un ārstēšanas uzlabošanu Baltijas valstu pacientiem. Latvijas ekspertu dalība un sadarbība Eiropas reto slimību tīklu ietvaros ir viens no būtiskiem sasniegumiem, kas reto slimību pacientiem uzlabo diagnostiku, ārstēšanu un turpmāko pētniecību šajā slimību grupā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...