Austrumu slimnīcas ārsti rosina runāt ar pacientiem par inkontinenci un dalās pieredzē, kā agrīni to diagnosticēt un multidisciplināri ārstēt
Atzīmējot Pasaules kontinences nedēļu (tā tiek atzīmēta katru gadu jūnija trešajā nedēļā), 2025. gada 18. jūnijā, Austrumu slimnīcas dažādu specializāciju vadošie ārsti – ginekologi, urologi, proktologi, radiologi un fizioterapeiti – runāja par pacientu bieži noklusētu veselības problēmu – nesaturēšanu vai plašākā nozīmē iegurņa pamatnes disfunkciju.
Mācību vebinārs par šo aktuālo tēmu raisīja plašu interesi un to noklausījās vairāk nekā 650 medicīnas jomas profesionāļi, galvenokārt ģimenes ārsti un māsas, kā arī ginekologi, urologi, fizioterapeiti, vecmātes un citi ārstniecības jomas speciālisti.
Vebināra mērķis bija dalīties zināšanās un pieredzē ar ārstniecības un aprūpes personālu un vairot medicīnas profesionāļu izpratni par iegurņa pamatnes disfunkcijas plašo izplatību un tās izraisītām veselības problēmām, lai nākotnē pievērstu plašākas sabiedrības uzmanību inkontinences problēmu definēšanai un nepieciešamā atbalsta sniegšanai šiem pacientiem.
Problēma skar miljoniem cilvēku visā pasaulē – biežāk sievietes, bet arī vīriešus. Tā ir aktuāla problēma arī Latvijā. Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas studenti veica pētījumu, ģimenes ārstu praksēs aptaujājot gan sievietes, gan vīriešus vecuma grupā virs 35 gadiem un noskaidroja:
- aptuveni 70% no aptaujātajiem respondentiem atzina, ka viņiem kādā dzīves periodā ir bijušas inkontinences problēmas,
- savukārt tikai 30% no šiem cilvēkiem bija uzdrošinājušies pastāstīt par šīm veselības problēmām savam ģimenes ārstam,
- un attiecīgi nosūtījumu pie speciālista un ārstēšanu un/vai veselības problēmu risinājumu saņēma vēl mazāks respondentu/pacientu skaits – tikai 10%.
Abu dzimumu pārstāvjiem galvenie inkontinences riska faktori ir saistīti ar virssvaru, mazkustīgu dzīvesveidu, smēķēšanu, operācijām mazajā iegurnī, novecošanos, sievietēm ar grūtniecību un dzemdībām. Jāuzsver, ka inkontinence nav tikai senioru problēma. Ar to sastopas arī gados jauni cilvēki.
Neskatoties uz to, ka veselības problēmas ir daudziem cilvēkiem, inkontinence joprojām tiek uzskatīta par tabu tēmu. Pacienti joprojām kautrējas par to runāt, bet ārsti savukārt neuzdod jautājumus. Tādēļ Austrumu slimnīcas iegurņa pamatnes disfunkcijas diagnostikas un ārstēšanas multidisciplinārās komandas ārsti vairākkārt uzsvēra, cik svarīga ir saruna ar pacientu un rosināja ģimenes ārstiem sarunā ar pacientu apjautāties – vai pacientam nav parādījušās kādas ar iegurņa pamatnes disfunkciju saistītas veselības problēmas? Šī saruna var mainīt pacienta dzīves kvalitāti, jo inkontinence ir ārstējama, koriģējama un/vai novēršama.
Pacientam būtu jāvēršas pie attiecīgā speciālista atkarībā no veselības problēmu specifiskajiem vadošajiem simptomiem. Nosūtot pacientu uz ambulatoro konsultāciju pie urologa, ginekologa, proktologa un/vai fizioterapeita, tiks rasts risinājums inkontinences izraisītām veselības problēmām un sniegti ieteikumi, lai saglabātu pacienta dzīves kvalitāti. Attiecīgās specializācijas ārsts dos slēdzienu, vai konkrētos veselības traucējumus var atrisināt viens speciālists, vai tomēr nepieciešama vairāku speciālistu jeb multidisciplināra dažādu speciālistu iesaiste.
Gados jauniem cilvēkiem, kamēr ķermenis ir plastisks, inkontinences veselības problēmas var atrisināt ar apņemšanos, gribasspēku un vingrošanu. Rehabilitācijas speciālistu iesaiste ārstēšanās procesā kļūst arvien svarīgāka visu vecumu pacientu dzīves ciklā.
Savukārt pacientus ar ļoti komplicētām inkontinences problēmām Austrumu slimnīcā iespējams izvērtēt iegurņa pamatnes konsīlijā, kurā urologi, ginekologi, proktologi, radiologi un fizioterapeiti, kā arī ja nepieciešams neirologi vai citi speciālisti, meklēs pacientam individualizētu risinājumu.
“Inkontinence nav tikai fizisks diskomforts – tā būtiski ietekmē cilvēka emocionālo un sociālo labsajūtu. Mēs runājam par cilvēka dzīves kvalitāti visā mūža garumā. Rūpes par iegurņa pamatnes veselību ir jāuzsāk jau jaunībā, piemēram, nostiprinot iegurņa muskulatūru grūtniecības laikā un pēc dzemdībām, jo grūtniecība pati par sevi, neskatoties uz dzemdību veidu, sievietēm paaugstina iegurņa disfunkcijas attīstības risku vismaz divas reizes. Jauniem cilvēkiem ķermeņa plasticitāte ļauj atjaunot funkcijas, pielietojot mērķtiecīgus vingrojumus. Vēlākā dzīves periodā vingrošana būs mazāk efektīva, taču vienmēr tā būs kā problēmu mazināšanas pirmais solis. Cilvēki nezina, ka nav jāsadzīvo ar urīna, gāzu, fēču nesaturēšanu un dzimumorgānu noslīdējumu, bet jāpastāsta savam ģimenes ārstam vai ginekologam, jo ir pieejamas efektīvas konservatīvas un ķirurģiskas ārstēšanas metodes, kas uzlabo pacienta dzīves kvalitāti,” norāda profesore Dace Rezeberga, Austrumu slimnīcas Ginekoloģijas un dzemdniecības galvenā speciāliste.
Profesors Vilnis Lietuvietis, Austrumu slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs mācību vebināra noslēgumā pauda atziņu: “Šiem pacientiem ir nepieciešama multidisciplināra pieeja, lai risinātu sarežģītas veselības problēmas un sniegtu ieteikumus ilgtermiņā. Austrumu slimnīcā ārstējam komplicētas veselības problēmas, tādēļ redzam tikai inkontinences aisberga virsotni. Bet nojaušam, ka aisberga lielākā daļa ir ūdenī un nav redzama. Par inkontinenci runā reti vai nerunā nemaz! Vebinārā dalījāmies pieredzē profesionālā vidē, vairojot izpratni un aicinot – runāt ar pacientu un meklēt risinājumu. Tas ir ceļš kā varam nākotnē vairot arī sabiedrības veselības pratību.”
Austrumu slimnīcas mācību vebinārā tika analizēts arī konkrēts pacientes veselības problēmu gadījums un stāstīts par ārstnieciskiem risinājumiem. Vienlaikus tika uzsvērts, ka inkontinence var skart gan vīriešus, gan sievietes jebkurā dzīves posmā, tādēļ svarīgi ir piedāvāt pacientam multidisciplināru pieeju un risinājumus inkontinences diagnostikā un ārstēšanā.
Vebināra noslēgumā tika paustas atziņas, ka būtu svarīgi:
- veicināt izpratni par inkontinences cēloņiem un ārstēšanas iespējām;
- mazināt stigmu vai kauna sajūtu par inkontinenci un veicināt empātiju pret cilvēkiem, kas ar to saskaras;
- iedrošināt cilvēkus meklēt palīdzību pie veselības aprūpes speciālistiem.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti iedrošina – runājiet un stāstiet savam ģimenes ārstam par inkontinences simptomiem vai veselības problēmām. Ārsts noteikti pastāstīs, kas jādara un kāda terapija būs nepieciešama, lai risinātu inkontinences problēmas.