Austrumu slimnīcas Anestezioloģijas klīnikas speciālisti izstrādā rekomendācijas masīvas asiņošanas gadījumiem
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Anestezioloģijas klīnikas speciālisti klīnikas virsārstes apmācībā un izglītībā, anestezioloģes Annas Jungas vadībā izstrādājuši rekomendācijas rīcībai masīvas asiņošanas gadījumā, kas pielāgojamas Latvijas slimnīcu vajadzībām un iespējām. Masīva asiņošana, kas bieži rodas pēc smagām traumām vai liela mēroga ķirurģiskas iejaukšanās, ir viena no nopietnākajām neatliekamās medicīnas situācijām, kur katra minūte var būt izšķiroša, lai glābtu pacienta dzīvību. Vienotas rekomendācijas palīdz ārstiem ātri reaģēt uz šādiem gadījumiem, nodrošinot efektīvu un uz pierādījumiem balstītu palīdzības sniegšanu. Universitāšu slimnīcām ir būtiska loma rekomendāciju izstrādē un pieejamības veicināšanā, lai nodrošinātu vienotu pieeju un efektīvāku pacientu ārstēšanu.
Austrumu slimnīcas Anestezioloģijas klīnika kā vadošais anestezioloģijas dienests Latvijā ir ilgstoši strādājusi pie šīm rekomendācijām, balstoties uz savu pieredzi, starptautiskiem pierādījumiem un noteiktām Eiropas vadlīnijām. Anestezioloģijas klīnikas virsārste apmācībā un izglītībā, anestezioloģe Anna Junga uzsver: “Komandas darbs ir būtisks gan šo vadlīniju izstrādē, gan ikdienas profesionālajā sadarbībā. Dzīvībai kritiskās situācijās ir ļoti svarīgi, lai komandai būtu skaidrs un precīzs rīcības plāns. Tāpēc rekomendācijas jāpielāgo pieejamajiem resursiem un jāpārliecinās, ka tās ir pieejamas visiem iesaistītajiem speciālistiem. Tikai ar kvalitatīvu komandas darbu varam nodrošināt vislabāko ārstēšanu un aprūpi katram pacientam, cerot uz vislabvēlīgāko iznākumu.”
Austrumu slimnīcā bieži nonāk slimnieki ar masīvu asiņošanu, īpaši ar politraumām, asiņošanu no kuņģa un zarnu trakta un onkoloģijas pacientiem pēc lielām ķirurģiskām operācijām. Izstrādājot un daloties ar šādām rekomendācijām, slimnīca palīdz veidot drošu un mūsdienīgu ārstēšanas standartu, kas pielāgojams un pieejams arī citām slimnīcām visā Latvijā.
“Universitāšu slimnīcām ir jārāda piemērs izglītības un pētniecības jomā, daloties ar atziņām un risinājumiem,” skaidro Austrumu slimnīcas Anestezioloģijas klīnikas vadītāja asociētā profesore Agnese Ozoliņa. “Veidojot šīs rekomendācijas, mēs ne tikai palīdzam mūsu slimnīcas ārstiem un pacientiem, bet arī atbalstām citu slimnīcu spēju sniegt mūsdienīgu un uz pierādījumiem balstītu ārstēšanu, pielāgojot rekomendācijas konkrētās slimnīcas resursiem un vajadzībām.”
Universitāšu slimnīcām ir būtiska loma ne tikai pacientu ārstēšanā un aprūpē, bet arī kā vadošajiem izglītības un pētniecības centriem, kas palīdz veidot sadarbību ar reģionālajām slimnīcām un nodrošināt pieeju modernām metodēm. Rekomendācijas paredz nekavējošu pacienta novērtēšanu, identificējot asiņošanas iemeslu, rīcību, kas ietver gan transfūziju uzsākšanu, gan koagulācijas faktoru mērķtiecīgu aizstājterapiju līdz asiņošanas korekcijai, neaizmirstot par atkārtotu pacientu izvērtēšanu. “Masīvas asiņošanas vadība ir komplicēts process, un mūsu izstrādāto rekomendāciju mērķis ir veicināt mūsdienīgākas pieejas realizēšanu, kas spēj uzlabot masīvi asiņojošu pacientu izdzīvošanas izredzes un samazināt komplikācijas,” uzsver A. Ozoliņa.
Austrumu slimnīca dalās un aicina Latvijas slimnīcas izmantot šīs rekomendācijas kā pamatu, lai kopīgi stiprinātu Latvijas veselības aprūpes sistēmu, veicinot zināšanu apmaiņu un pieredzes pārņemšanu, kas ir būtisks solis augstas kvalitātes ārstniecības nodrošināšanai visā valstī.
Rekomendācijas rīcībai masīvas asiņošanas gadījumā iespējams skatīt un lejupielādēt Austrumu slimnīcas mājaslapas sadaļā “Informācija profesionāļiem” vai šeit.