Austrumu slimnīcā staru terapiju onkoloģiskajiem pacientiem nodrošina ar MR datu analīzi atbilstoši starptautiskajiem standartiem
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikas jaunā magnētiskās rezonanses iekārta ļauj nodrošināt pacientiem ar dažādām onkoloģiskām patoloģijām augstāko staru terapijas plānošanas precizitāti un kvalitāti, sniedzot iespēju izvērtēt un analizēt ārstēšanas efektu, kā arī mazinot staru terapijas izraisītās blaknes. Jau vairāk nekā 150 onkoloģiskajiem pacientiem starošanas procedūra ir saplānota un veikta, ņemot vērā ne tikai datortomogrāfijas izmeklējuma datus, bet arī balstoties un analizējot magnētiskās rezonanses attēlu datus atbilstoši starptautiski definētajiem standartiem.
Staru terapija ir viena no trim pamata ārstēšanas metodēm, kas tiek lietota onkoloģisko slimību ārstēšanā. Saskaņā ar starptautiski definētiem onkoloģisko pacientu ārstēšanas protokoliem staru terapiju saņem aptuveni 60% primāri ārstēto pacientu. Magnētiskās rezonanses iekārta, kas ir pielāgota tieši staru terapijas vajadzībām, uzlabo staru terapijas plānošanas kvalitāti, sniedz iespēju izvērtēt un analizēt terapijas efektu, kā arī mazina staru terapijas izraisītas akūtas un vēlīnas blaknes pacientiem ar dažādām onkoloģiskām patoloģijām.
“Mūsdienu staru terapijā magnētiskās rezonanses izmeklējums tiek uzskatīts par zelta standartu precīzai diagnostiskai izmeklēšanai pacientiem ar primāro audzēja lokalizāciju piemēram, galvas smadzeņu audzējiem, dzemdes kakla vēža, priekšdziedzera vēža, plaušu nesīkšūnu vēža, taisnās zarnas vēža un citu audzēju metastāzēm. Tas saistīts ar magnētiskās rezonanses izmeklējuma precizitātes pārākumu, izvērtējot audus,” skaidro Austrumu slimnīcas stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikas vadītājs Arturs Šorubalko.
Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikā magnētiskās rezonanses attēldiagnostikas izmeklējums pacientiem tiek veikts aptuveni divas nedēļas pirms starošanas procedūras: tas ļauj iegūt medicīniski objektīvāko ainu un plānot precīzu audzēja skarto šūnu starošanu, vienlaikus saudzējot veselās jeb audzēja neskartās šūnas. Tādējādi tiek mazinātas iespējamās blaknes pēc audzēja starošanas procedūras.
Tā kā magnētiskās rezonanses izmeklējums sniedz labāku mīksto audu izšķirtspēju, riska orgānu iezīmēšana staru terapijas sagatavošanas posmā ar magnētisko rezonansi ir precīzāka. Magnētiskās rezonanses izmantošana staru terapijas plānošanas laikā ļauj pievadīt devu tieši nepieciešamajam audzēja tilpumam un pasargāt riska orgānus no papildu starojuma. Šo priekšrocību dēļ magnētiskās rezonanses izmeklējumi kļuvuši arī par standartu staru terapijas plānošanai, kas parasti tiek apvienoti ar datortomogrāfijas izmeklējumiem.
Turklāt, kā liecina dažādu autoritatīvu medicīnisku pētījumu dati, veicot pacientam gan datortomogrāfijas, gan magnētiskās rezonanses izmeklējumu, tiek samazināts plānoto apstaroto audu apjoms un saņemtā starojuma deva apkārtējiem orgāniem. Tādā veidā tiek uzlabota lokāla ļaundabīgā procesa kontrole, kā arī samazinātas terapijas akūtās un vēlīnās komplikācijas.
Austrumu slimnīcas stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikā magnētiskās rezonanses iekārtu paredzēts izmantot pacientiem, kuriem plānota stereotaktiskā staru terapija un/vai radioķirurģija, dzemdes dobuma staru terapija (brahiterapija), kā arī pacientiem ar smadzeņu audzējiem, galvas un kakla audzējiem, aknu audzējiem, taisnās zarnas un anālā kanāla audzējiem, ginekoloģiskiem audzējiem, priekšdziedzera audzējiem, urīnpūšļa audzējiem un sarkomas audzējiem.