Austrumu slimnīca pārstrukturē un paplašina Onkoloģisko pacientu psihoemocionālā atbalsta kabineta darbu, uzlabojot pieejamību
No 2025. gada janvāra Austrumu slimnīca veic izmaiņas Onkoloģisko pacientu psihoemocionālā atbalsta kabineta struktūrā, lai sakārtotu un sistematizētu organizatoriskos procesus, vienlaikus nodrošinot pakalpojumu kvalitātes un pieejamības uzlabošanu pacientiem. Šīs pārmaiņas ir vērstas uz efektīvāku un vienotāku pieeju, kas ļaus palīdzēt lielākam skaitam pacientu gan ambulatori, gan stacionāri.
Psihoemocionālā atbalsta kabinets onkoloģiskajiem pacientiem darbojas kopš 2020. gada, kad tika izveidots, pateicoties onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” iniciatīvai. Šo gadu laikā sabiedrības un valsts institūciju izpratne par dažāda veida atbalsta nepieciešamību onkoloģisko pacientu ārstēšanā un stiprināšanā ir būtiski pieaugusi, un kabinets, pateicoties tostarp finansējuma pieaugumam onkoloģijas jomā, ir dabiski integrēts Austrumu slimnīcas onkoloģisko pacientu atbalsta sistēmas darbībā. Kopš 2020. gada Onkoloģisko pacientu psihoemocionālā atbalsta kabinets ir paplašinājis savu darbību – no sākotnējās vienas telpas tas pacientus patlaban var uzņemt jau trīs telpās, augot arī piesaistīto speciālistu skaitam – patlaban dažāda veida atbalstu sniedz jau desmit speciālistu.
Palielinoties izpratnei par pacientiem nepieciešamo palīdzību, plānots lielāku uzmanību pievērst arī to onkoloģisko pacientu stiprināšanai, kam pirmreizēji tiek noteikta diagnoze, jo šajā brīdī psihoemocionālā atbalsta nepieciešamība ir ļoti liela. Līdz šim kabinets vairāk darbojās kā atbalsta nodrošinātājs pacientiem, kas ārstējas jau ilgāku laiku. Tāpēc pēc organizatorisko pārmaiņu veikšanas no 2025. gada 1. janvāra psiholoģiskā atbalsta pieejamība paplašināsies: pakalpojumus turpinās nodrošināt klīniskais vai veselības psihologs, kura konsultācijas tiks nodrošinātas gan klātienē, gan attālināti, piesaistot līdz trim speciālistiem līdzšinējā viena vietā. Šis atbalsts pieejams ne tikai pacientiem, bet arī viņu tuviniekiem. Funkcionālo speciālistu, tostarp fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta, fizioterapeita, ergoterapeita un audiologopēda, pakalpojumus turpinās nodrošināt Rehabilitācijas klīnikas speciālisti, ieviešot vienotu un sakārtotu sistēmu, kas veicinās pakalpojumu efektīvāku organizēšanu.
Līdz ar organizatoriskajām pārmaiņām komandai papildus tiek piesaistīti fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts un ergoterapeits, kas ļaus stiprināt un paplašināt medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus, nodrošinot tos lielākam skaitam pacientu gan ambulatori, gan stacionāri.
"Psihoemocionālā atbalsta kabinets ir kļuvis par nozīmīgu balstu mūsu onkoloģiskajiem pacientiem, palīdzot ne tikai fiziskās ārstēšanas procesā, bet arī emocionāli. Esam gandarīti, ka, pateicoties pacientu iniciatīvai un mūsu kopīgajam darbam, šis kabinets turpina augt un attīstīties, piedāvājot arvien plašāku speciālistu atbalstu. Līdz ar jaunajām pārmaiņām un valsts piešķirto papildu finansējumu kabineta pakalpojumi kļūs vēl pieejamāki un kvalitatīvāki. Šis papildu atbalsts ļaus mums piesaistīt vairāk speciālistu, lai vēl labāk atbilstu pacientu vajadzībām. Ciešs dialogs starp pacientu organizācijām un slimnīcu, kas veicināja izpratni un deva impulsu attīstīt psihoemocionālā atbalsta mehānismu, ir būtisks solis, lai uzlabotu ārstēšanās procesu un sniegtu visaptverošu aprūpi katram pacientam. Paldies par šo neatsveramo ieguldījumu un kopīgu ceļu uzlabotai veselības aprūpei," saka Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas vadītāja Illa Mihejeva.
Pacientu organizācijas bieži vien darbojas ciešā sadarbībā ar slimnīcām, lai veicinātu pārmaiņas pacientu ārstēšanas un aprūpes uzlabošanā un jaunu iniciatīvu ieviešanā.
Pateicoties organizatoriskajām pārmaiņām, ar atbalstu tiks aptvertas visas onkoloģisko pacientu grupas: gan sākotnēji diagnozi uzzinājušie pacienti, gan pacienti, kas ārstējas ilgāku laiku, kam tālāk psihosociālo rehabilitāciju nodrošina arī “Dzīvības koks”.
Stacionāra pacientiem ārstējošais ārsts varēs pieteikt pakalpojumus, izmantojot informācijas sistēmu “Ārsta birojs” vai zvanot Rehabilitācijas klīnikas darba koordinatoram uz tālruni: 67042950.
Ambulatorajiem pacientiem pakalpojumiem būs iespēja pieteikties klātienē vai pa tālruni:
- Rehabilitācijas klīnikas darba koordinatoram: 67042950;
- Klīniskā vai veselības psihologa kabinetam: 67040830 vai 27897440.
Austrumu slimnīca kā viens no veselības aprūpes līderiem Latvijā, turpina pilnveidot pacientu ārstniecības un aprūpes procesus un attīstīt pakalpojumu kvalitāti, vienmēr liekot uzsvaru uz pacientu vajadzībām un labklājību.