Austrumu slimnīcā norisināsies Baltijas mērogā līdz šim vērienīgākā politraumu konference un simulāciju meistarklase
2025. gada 16. maijā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) notiks līdz šim Baltijā vērienīgākā starptautiskā starpdisciplinārā konference un simulāciju meistarklase “Politraumas”, kas apvienos civilās un militārās medicīnas pieredzi. Austrumu slimnīcai ir Latvijā vadošā loma Ukrainas karā cietušo ārstēšanā, uzkrājot unikālu pieredzi, ar ko slimnīcas speciālisti dalīsies konferencē. Pasākumā piedalīsies vairāk nekā 350 medicīnas profesionāļu no Latvijas, Lietuvas, Lielbritānijas un Ukrainas – ārsti, ārstu palīgi, medicīnas māsas, studenti un aizsardzības jomas pārstāvji.
Konferences programmā iekļautas gan lekcijas par modernāko traumu pacientu ārstēšanā, gan arī praktiskas “high fidelity” jeb augstas precizitātes simulācijas reālistiskā vidē, kas ļaus dalībniekiem droši trenēt rīcību sarežģītos politraumu scenārijos un saņemt tūlītēju atgriezenisko saiti no vadošajiem speciālistiem.
Austrumu slimnīcas valdes loceklis profesors Haralds Plaudis uzsver: “Politraumu pacienti ir vissmagākie, kādi vien iespējami, un Austrumu slimnīca šo pacientu ārstēšanu un aprūpi uzņēmās laikā, kad neviena cita medicīnas iestāde to negribēja darīt. Šī izvēle ir kļuvusi par vienu no mūsu profesionālās identitātes pamatiem. Mēs esam vienīgā slimnīca Latvijā, kas sistēmiski ārstē politraumas, un kā NATO atbalsta punkts Ziemeļeiropā esam gatavi palīdzēt gan civiliedzīvotājiem, gan militārpersonām. Šī konference ir iespēja dalīties uzkrātajā pieredzē un stiprināt starpdisciplināru sadarbību, kas ir politraumu ārstēšanas pamats.”
Austrumu slimnīca ir ne tikai vadošais politraumu aprūpes centrs Latvijā, bet arī NATO stratēģiskais partneris Ziemeļeiropā: šeit īstenotas vairākas starptautiskas militārās mācības. Jau kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja daļu Ukrainas teritorijas, Austrumu slimnīcai ir valstī vadošā loma Ukrainas karā cietušo ārstēšanā, uzkrājot unikālu pieredzi, kas strauji attīstījās pēc 2022. gada Krievijas īstenotā pilna mēroga iebrukuma Ukrainā.
Austrumu slimnīcas Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas vadītājs Andris Vikmanis skaidro: “Mēs ne tikai ārstējam, bet arī nodrošinām visu no Ukrainas atgādāto cietušo veselības stāvokļa novērtēšanu un ārstniecības plānošanu jeb loģistiku uz citām mūsu valsts veselības aprūpes iestādēm. Kara traumas ir medicīniski sarežģītas un komplicētas – tās ievērojami atšķiras no civilās dzīves traumām. Faktiski tā ir pavisam cita medicīna, kurai bieži nepakļaujas ārstniecības standarti un civilās medicīnas algoritmi. Šajos gados esam uzkrājuši unikālu pieredzi, īpaši strādājot ar šāviņu un sprādzienu traumu radītajām sekām, kā arī sarežģītiem organismu bojājumiem, kuru ārstēšana prasa gan augsta līmeņa ķirurģiju dažādās nozarēs, gan multidisciplināru rehabilitācijas pieeju."
Austrumu slimnīcas konferences programmā iekļautas piecas tematiskas sesijas, kas aptver politraumu aprūpi visos posmos, – no sākotnējās palīdzības un triāžas līdz specifiskām ķirurģiskām pieejām un militārās medicīnas pieredzei. Lekcijas vadīs ne tikai Austrumu slimnīcas vadošie speciālisti, bet arī ievērojamas starptautiskas autoritātes no Oksfordas Universitātes slimnīcas, Viļņas Universitātes slimnīcas, Ukrainas militārajām un civilajām ārstniecības iestādēm, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas.
Konferencē tiks aplūkoti šādi temati:
- sākotnējā palīdzība un organizēta komandas darbība, tostarp neatliekamās palīdzības pieeja un bērnu politraumas ārstēšanas protokols;
- atsāpināšanas principi un endovaskulārās metodes akūtās situācijās;
- ķirurģiskās stratēģijas smagu audu bojājumu gadījumā, tostarp “damage control surgery” jeb bojājumu kontroles ķirurģija un termisko/traumatisko audu defektu ārstēšana;
- reanimācijas dilemmu risinājumi un šoka stāvokļa vadība, kā arī galvas smadzeņu, krūškurvja torakālās un iegurņa traumas;
- starptautiskā militārā pieredze, piemēram, “tourniquet” tehnika jeb asiņošanas apturēšana ar žņaugiem, frontes ķirurģisko vienību darbs un Ukrainas pieredze ārkārtas apmācību ieviešanā;
- asins pārliešanas stratēģijas, asinsreces traucējumu ārstēšana un ārpusķermeņa membrānas asins apskābekļošanas metodes (ECMO) izmantošana smagiem pacientiem.
Konferences struktūra būs dinamiska – katra lekcija ilgs 15 minūtes, nodrošinot koncentrētu un efektīvu satura apguvi. Paralēli teorētiskajām sesijām risināsies arī simulāciju mācības sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru. Tās balstītas reālistiskos klīniskos scenārijos un paredzētas starpdisciplinārās sadarbības prasmju pilnveidei.
Dalībniekiem būs iespēja piedalīties “high fidelity” simulācijās – augstas precizitātes simulācijās reālistiskā vidē, kurās tiek trenēta rīcība ar akūtiem politraumas pacientiem, kā arī apgūt praktiskas iemaņas, kas balstītas jaunākajās starptautiskajās vadlīnijās.
Politraumu ārstēšanu Austrumu slimnīca attīsta jau kopš 2010. gada, bet īpaša Politraumu vienība izveidota 2017. gadā, kad notika arī pirmā šai tēmai veltītā konference. Tās aizsākums saistās ar profesora Guntara Pupeļa ieguldījumu – viņš kopā ar Austrumu slimnīcas kolēģiem bija viens no politraumu aprūpes sistēmas pamatlicējiem Latvijā.
Starptautiskā konference “Politraumas” ir nākamais solis ilgtermiņa attīstības virzienā – apvienot zināšanas, trenēt komandas un stiprināt civilo un militāro sadarbību.
Plašāka informācija un konferences programma pieejama: https://aslimnica.lv/profesionaliem/izglitiba/konferences/