Austrumu slimnīca jau 22. reizi uzņem smagi cietušos ukraiņu kareivjus
Šodien, 2025. gada 23. janvārī, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (Austrumu slimnīca) jau 22. reizi sadarbībā ar labdarības projektu “M-Help.com” uzņēma Krievijas uzsāktajā karā smagi cietušos Ukrainas karavīrus. Kopumā Austrumu slimnīcā kopš kara sākuma uzņemti jau 434 no Ukrainas atvestie pacienti. Tālo ceļu līdz Latvijas lielākajai slimnīcai šoreiz mēroja 18 karā cietušie.
Autobusu ar Ukrainas karavīriem sagaidīja Austrumu slimnīcas mediķu komanda, ārstniecības direktors Juris Nikolajenko un Ukrainas vēstniecības Latvijas Republikā pārstāvji Natālija Bereza (Natalia Bereza) un Jevgens Jankovskis (Evgen Jankovsky).
Pacientus Austrumu slimnīcā, kā parasti, uzņēma multidisciplināra mediķu komanda – dažādu specialitāšu ārsti un aprūpes personāls no Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas (NMPUK).
Karā cietušo pacientu ārstēšana Austrumu slimnīcā vienmēr tiek īstenota kā kopdarbs, kurā iesaistās daudzu profilu ārsti – traumatologi, ķirurgi, mikroķirurgi, infektologi, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsti, fizioterapeiti, ergoterapeiti, radiologi un laboratorijas speciālisti. Kopš Krievijas kara pret Ukrainu, kas realitātē sākās jau 2014. gadā, cietušo kara traumu ārstēšanā aktīvi iesaistās arī mikroķirurgi.
“Pacientiem tiek veiktas dažādas sarežģītības pakāpes un lokalizācijas nervu bojājumu operācijas, kā arī kaulu un mīksto audu defektu slēgšanas, aizvietošanas un rekonstrukcijas operācijas, pielietojot mikrovaskulārus audu lēverus. Kopumā no kara sākuma 2014. gadā Latvijas Mikroķirurģijas centrā jau veikts vairāk nekā 150 rekonstruktīvo operāciju ukraiņu karavīriem,” stāsta Latvijas Mikroķirurģijas centra vadītājs Dr. med. Uldis Krustiņš.
Visiem pacientiem, kas ieradās no Ukrainas, NMPUK tika veikta vispusīga veselības stāvokļa novērtēšana, tajā skaitā dažādi laboratoriskie izmeklējumi, kā arī testēšana uz multirezistento infekciju iespējamo klātbūtni, jo kara apstākļos tās strauji uzliesmo un izplatās. Vairākiem cietušajiem Neatliekamās radioloģijas nodaļas speciālisti veica papildu radioloģiskos izmeklējumus ievainojumu stāvokļa precizēšanai.
Austrumu slimnīcas specializētajās klīnikās šoreiz ārstēsies četri ļoti smagus kara ievainojumus guvuši karavīri. Viens cietušais ārstēsies Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikā ķirurgu Andra Vikmaņa un Zangus Pīlapa vadībā, bet pārējie trīs karavīri ārstēsies mikroķirurģijas profilā — mikroķirurgu Mārtiņa Kapicka, Ulda Krustiņa un Jāņa Zariņa vadībā. Karavīriem tiks veiktas vairākas sarežģītas un secīgas ķirurģiskas operācijas vairākos posmos. Pēc šīm komplicētajām un smagajām kara traumu operācijām ar cietušajiem karavīriem strādās fizioterapeiti, ergoterapeiti, rehabilitologi un funkcionālie speciālisti.
Savukārt pārējie cietušie pēc izmeklējumu veikšanas NMPUK atkarībā no traumu seku specifikas dosies uz citām Latvijas ārstniecības iestādēm. Plānots, ka trīs pacienti turpinās ārstēšanu Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, trīs pacientus pārvedīs uz Nacionālo rehabilitācijas centru “Vaivari”, bet astoņus pacientus – uz rehabilitācijas centru “Jaunķemeri”.
Ukrainas karā cietušie pacienti uz Austrumu slimnīcu tiek atgādāti, pateicoties labdarības projekta “M-Help.com” dibinātāju Arvja Reketa un Mārtiņa Medinieka privātai iniciatīvai. Savukārt Georgija Logvinska labdarības fonds, kas darbojas Ukrainā, ir aprīkojis un pārbūvējis autobusu, ar kuru tiek nodrošināta šo pacientu transportēšana.