Austrumu slimnīca iezīmē Latvijas medicīnas ceļu robotizētās ķirurģijas tehnoloģiju virzienā: tās ir nepieciešamas jau šodien!
Robotu ķirurģijas tehnoloģijas Latvijas kontekstā ir absolūta nepieciešamība jau šodien, jo, neieviešot inovatīvās tehnoloģijas, Latvijā pacientiem netiks nodrošināta ar citām Eiropas Savienības valstīm līdzvērtīga, augsta līmeņa ārstniecību. Ar šādiem secinājumiem pēc Rīgā 2025. gada janvārī notikušās starptautiskās konferences par robotizētās ķirurģijas tehnoloģijām dalās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) speciālisti.
Robotu tehnoloģijas pasaulē zināmas jau vairāk nekā 20 gadu: kā jebkurai inovatīvai tehnoloģijai, ir jāpaiet noteiktam laikam, lai iegūtu pieredzi un pierādījumus, ka šī metode ir tiešām efektīvāka par tradicionālajām metodēm. Pašlaik attīstīto valstu klīnikās daudzos operāciju veidos robotu tehnoloģiju pielietojums jau faktiski ir standarts. Tā kā ar robotizētās ķirurģijas tehnoloģiju palīdzību iespējams palīdzēt ļoti plašam pacientu lokam, šo tehnoloģiju ieviešanai universitāšu līmeņa slimnīcās ir jābūt valsts līmeņa projektam, kura ieviešanā Austrumu slimnīca kā valstī lielākā ārstniecības organizācija ir gatava uzņemties vadošo lomu, uzsver slimnīcas speciālisti.

Foto: Austrumu slimnīcas valdes loceklis, ķirurģijas galvenais speciālists profesors Haralds Plaudis; publicitātes foto
“Patlaban attīstītajā pasaulē virknē disciplīnu — uroloģijā, ginekoloģijā, krūšu kurvja un vēdera dobuma ķirurģijā — robotu tehnoloģijas ir pirmā līmeņa izvēle. Sarežģītās operācijās šīs tehnoloģijas sniedz tiešām ļoti būtisku efektu, no kura iegūst visi: gan ķirurgs, gan, protams, visvairāk pacients. Droši varam teikt, ka robotu ķirurģijas tehnoloģijas nav nekāda nākotne, tā ir jau šodiena, un, domājot Latvijas kontekstā, tā nav kaprīze, bet absolūta nepieciešamība. Neieviešot inovatīvās tehnoloģijas, mēs jau pēc neilga laika nonāksim tālu aizmugurē attīstīto valstu medicīnai un nevarēsim pacientiem piedāvāt mūsdienīgu augsta līmeņa ārstniecību,” saka Austrumu slimnīcas valdes loceklis, ķirurģijas galvenais speciālists profesors Haralds Plaudis.
Robotu ķirurģija būtībā ir atsevišķs ķirurģijas novirziens, kas radikāli atšķiras no vaļējās ķirurģijas, kad tiek veikts plašs atvērums, vai laproskopiskās ķirurģijas, kad operācijas veic caur nelieliem maziem griezieniem, izmantojot speciālus instrumentus. Ķirurģijā robotu tehnoloģijām ir ievērojamas priekšrocības, kas sniedz pavisam cita līmeņa medicīnu, nodrošinot ķirurgam īpaši precīzu audu triju dimensiju vizualizāciju ar iespēju pietuvināt pat vissīkākos objektus. Ķirurgam ir grūti ar rokām vai speciāliem instrumentiem piekļūt ļoti šaurām, anatomiski neparocīgām vietām, kas savukārt ir viegli paveicams, izmantojot robotizētās tehnoloģijas.
“Robotu tehnoloģijas pacientam spēj nodrošināt sevišķi augstu operācijas drošību un tās iznākumu. Ir operācijas, kas no ķirurga un visas iesaistītās komandas prasa, ja tā var teikt, pārcilvēcisku darbu daudzu stundu garumā. Pielietojot robotu tehnoloģijas, šis process nekļūst vienkāršāks, taču daudzkārt vieglāks un ērtāks. Pat ārkārtīgi smagu operāciju gadījumos pacientam samazinās nepieciešamība pēc operācijas atrasties intensīvajā terapijā, kas novērš būtiskus riskus pacientam un samazina ārstniecības ilgumu. Tomēr visbūtiskākais ieguvums pacientam ir fakts, ka paātrinās atlabšanas laiks – brīdis, kad pacients var atgriezties savā ierastajā dzīvē. Pacientam nesāp tik daudz un nav jālieto tik daudz dažādu medikamentu kā izmantojot parasto ķirurģiju,” skaidro profesors Haralds Plaudis.

Foto: Austrumu slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs profesors Vilnis Lietuvietis; publicitātes foto
“Robotizētās ķirurģijas tehnoloģijas spēs palīdzēt ļoti plašam pacientu lokam, tāpēc ir pēdējais laiks šo tehnoloģiju ieviešanai universitāšu līmeņa slimnīcās un tam ir jābūt valsts līmeņa projektam. Pasaulē notiek nemitīga cīņa par to, kā ārstēt mazāk invazīvi, maksimāli saglabājot veselos audus. Izmantojot klasiskās metodes ķirurģijā, nenoliedzami cieš arī veselie orgāni, kas tiek izslēgts, izmantojot robotu ķirurģiju. Piemēram, priekšdziedzera vēža operācijās, pielietojot robotu, tiek iegūti maksimāli labi rezultāti un saglabājas pacienta dzīves kvalitāte. Tas ir milzīgs ieguvums,” akcentē Austrumu slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs profesors Vilnis Lietuvietis.
Austrumu slimnīca kā valsts lielākā ārstniecības iestāde ir gatava uzņemties vadošo lomu robotizētās ķirurģijas ieviešanā un apmācību īstenošanā. Robotizētās ķirurģijas ieviešanā svarīgs posms ir arī personāla apmācība, kas būtu daudzkārt vieglāk īstenojama ja tiek ieviesta vienota tehnoloģija visās universitāšu līmeņa slimnīcās.