Austrumu slimnīcā ierodas vairāk nekā 30 ievainotie ukraiņu karavīri – kopumā uzņemti 537 smagi cietušie no Ukrainas
Vakar, 2025. gada 22. maijā, vēlu vakarā Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (Austrumu slimnīca) jau 26. reizi, sadarbojoties labdarības projektā “M-Help.com”, uzņēma Krievijas uzsāktajā karā smagi cietušos Ukrainas karavīrus. Ceļu līdz Latvijas lielākajai slimnīcai šoreiz mēroja 33 karā cietušie. Kopumā Austrumu slimnīcā kopš kara sākuma uzņemti jau 537 no Ukrainas atvestie pacienti.
Autobusu ar Ukrainas karavīriem sagaidīja Ukrainas pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā Anatolijs Kutsevols (Anatolii Kutsevol), kā arī citi slimnīcas un vēstniecības pārstāvji.
Pacientus Austrumu slimnīcā arī vēlā vakara stundā, kā parasti, uzņēma multidisciplināra mediķu komanda – dažādu specialitāšu ārsti un aprūpes personāls no Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas (NMPUK).
Karā cietušo pacientu ārstēšana Austrumu slimnīcā tiek īstenota kā kopdarbs, kurā iesaistās daudzu profilu ārsti – traumatologi, ķirurgi, mikroķirurgi, infektologi, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsti, fizioterapeiti, ergoterapeiti, radiologi un laboratorijas speciālisti. Kopš Krievijas kara pret Ukrainu, kas realitātē sākās jau 2014. gadā, cietušo kara traumu ārstēšanā aktīvi iesaistās arī mikroķirurgi, kas Austrumu slimnīcas operāciju zālēs multidisciplinārā mediķu komandā veikuši jau vairāk nekā 150 rekonstruktīvo operāciju ukraiņu karavīriem.
Visiem pacientiem, kas ieradās no Ukrainas, NMPUK veikta vispusīga veselības stāvokļa novērtēšana, tajā skaitā dažādi laboratoriskie izmeklējumi, kā arī testēšana uz multirezistento infekciju iespējamo klātbūtni, jo kara apstākļos tās strauji uzliesmo un izplatās. Vairākiem cietušajiem Neatliekamās radioloģijas nodaļas speciālisti veica papildu radioloģiskos izmeklējumus ievainojumu stāvokļa precizēšanai.
Ļoti smagus kara ievainojumus guvis karavīrs tālāk ārstēsies Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikā ķirurgu Andra Vikmaņa un Kristiāna Alpes vadībā.
Pēc izmeklējumu veikšanas NMPUK atkarībā no traumu seku specifikas pacienti tiks nogādāti arī uz citām Latvijas ārstniecības iestādēm: Nacionālo rehabilitācijas centru “Vaivari”, rehabilitācijas centru “Jaunķemeri” un uz rehabilitācijas centru “Līgatne” ilgstošai rehabilitācijai.
Ukrainas karā cietušie pacienti uz Austrumu slimnīcu tiek atgādāti, pateicoties labdarības projekta “M-Help.com” dibinātāju Arvja Reketa un Mārtiņa Medinieka privātai iniciatīvai. Savukārt Georgija Logvinska labdarības fonds, kas darbojas Ukrainā, ir aprīkojis un pārbūvējis autobusu, ar kuru tiek nodrošināta šo pacientu transportēšana.