Austrumu slimnīca aicina uz valstiskiem risinājumiem, kāpinot onkoloģisko pacientu ģenētiskos izmeklējumus personalizētai ārstēšanai
2024. gada 10. oktobrī, uzstājoties Precīzijas medicīnas tīklošanās forumā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs aicināja klātesošos dažādu nozaru pārstāvjus meklēt valstiskus un stratēģiski tālredzīgus risinājumus un veicināt sadarbību, lai onkoloģisko slimību pacientiem nodrošinātu nepieciešamos ģenētiskos izmeklējumus un īstenotu personalizētu ārstēšanu jeb mērķterapiju, līdzīgi kā tas jau notiek Austrumu slimnīcā. Patlaban Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienesta kapacitāte, tehnoloģiskās iespējas un cilvēkresursu kompetences ļauj būtiski kāpināt ģenētisko izmeklējumu apjomu.
Latvijā katru gadu vairāk nekā aptuveni 11 000 pacientu diagnosticē onkoloģisku slimību. Austrumu slimnīcā kopumā ārstējas 80% visu Latvijas onkoloģisko slimību pacientu.
Ņemot vērā Austrumu slimnīcas nozīmīgo lomu onkoloģisko slimību ārstēšanā, slimnīca nepārtraukti meklē jaunus risinājumus un iespējas, lai esošā finansējuma ietvaros un izmantojot precīzijas medicīnas pieeju, efektīvi diagnosticētu un ārstētu onkoloģisko slimību pacientus.
Viens no būtiskākajiem slimnīcas risinājumiem ir ģenētisko un molekulāro izmeklījumu nodrošināšana pacientiem, kas tiek veikta Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienesta Patoloģijas centrā un Sekvencēšanas daļā jau kopš 2021. gada oktobra. Pagājušajā gadā Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienestā tika veikti 1715 ģenētiskie izmeklējumi un no tiem 282 bija onkogēnu sekvencēšanas izmeklējumi.
Lai gan lielāko daļu ģenētisko izmeklējumu apjoma – 80% – veido Austrumu slimnīcas pacientiem veiktie izmeklējumi, tie ir pieejami un tiek nodrošināti visiem pieaugušajiem Latvijas pacientiem, tajā skaitā citu slimnīcu pacientiem: Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas pacientiem – 17% no kopējā apjoma – un reģionālajām slimnīcām – 3% no kopējā apjoma.
Uzstājoties Precīzijas medicīnas tīklošanās forumā, Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs uzsvēra: “Mūsu slimnīcas Laboratorijas dienesta Patoloģijas centra un Sekvencēšanas daļas speciālistu zināšanas, kapacitāte un mūsdienu tehnoloģiju nodrošinājums ļauj mums tiekties pēc ambicioza mērķa – kļūt par vadošo laboratoriju ģenētisko izmeklējumu jomā pieaugušo onkoloģijas pacientiem. Kritiski svarīgi, ka ģenētisko izmeklējumu pakalpojumi onkoloģijas jomā tiek koncentrēti un attīstīti vienuviet, kur ir pietiekami resursu, kas garantē augstāku pakalpojumu kvalitāti un attīstības potenciālu.”
Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienesta tehnoloģiskās iespējas ļauj veikt dažādas sarežģītības ģenētiskās testēšanas uzdevumus, sākot ar biežāk sastopamo klīniski nozīmīgo mutāciju noteikšanu vienā gēnā līdz pilna genoma sekvencēšanai. Pašlaik Laboratorijas dienestā iespējams veikt diagnostikas izmeklējumus gan no audu paraugiem, gan šķidruma biopsijām, piemēram, asinīm vai pleiras punktāta.
Lai nodrošinātu visaptverošu diagnostikas un ārstēšanas pieeju onkoloģijas pacientiem, Austrumu slimnīcā ir izveidota Molekulārās vēža diagnostikas komanda. Tajā ietilpst dažādu medicīnas nozaru speciālisti, tostarp patologi, onkologi ķīmijterapeiti, ķirurgi, ģenētiķi, radiologi, staru terapeiti, laboratorijas ārsti un bioinformātiķi. Šīs komandas starpdisciplinārā sadarbība ir būtiska precīzai diagnozes noteikšanai un personalizētas terapijas piemērošanai katram pacientam.
Austrumu slimnīcas Sekvencēšanas daļas darbība fokusējas trīs virzienos: uz onkoloģijas, mikrobioloģijas un pētniecības pasūtījumu izpildi. Austrumu slimnīcas iespējas palīdzēt pacientiem, veicot ģenētiskos izmeklējumus, ir lielākas par aktuālo pieprasījumu, ko apmaksā valsts. Tāpēc nepieciešamības gadījumā izmeklējumi var tikt veikti par maksu, un arī sadarbības partneriem Austrumu slimnīca var nodrošināt specifisku sekvencēšanas procesu posmu izpildi.
Kā apliecinājums tam ir veiksmīgi uzsāktā sadarbība ar Tartu Universitāti, Rīgas Stradiņa universitāti un citiem sadarbības partneriem, piemēram, organizāciju “Colossal Biosciences”, pēc kuras pasūtījuma Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienestā tika veikta pilna genoma sekvencēšana kādreiz Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā no 1968. līdz 2003. gadam mītošajam zilonim Radžam, lai zinātnieki mūsdienās, pētot izmirstošo dzīvnieku sugas, meklētu un spētu atrast risinājumus šīs tendences apturēšanai.
Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienesta Sekvencēšanas daļa veic ģenētiskos izmeklējumus ar jaunākās paaudzes sekvencēšanas metodi, un patlaban šie izmeklējumi ir valsts apmaksāti astoņu onkoloģisko diagnožu pacientiem – plaušu vēža, resnās zarnas vēža, olnīcu ļaundabīgo audzēju, melanomas, hroniskas limfoleikozes, retroperitoneālo audu un vēderplēves ļaundabīgā audzēja, neprecizētiem sieviešu dzimumorgānu ļaundabīgiem audzējiem un krūts vēža audzējiem. Savukārt Patoloģijas centrā tiek noteikta virkne klīniski nozīmīgu ģenētisko marķieru ar PCR (polimerāzes ķēdes reakcija) un FISH (fluoriscentā in situ hibridizācija) metodēm.
Šie ģenētiskie izmeklējumi tiek veikti ar mērķi precīzi noteikt izmaiņas konkrētos gēnos, lai varētu pacientam pielietot atbilstošu valsts apmaksātu mērķterapiju, nodrošinot efektīvu onkoloģisko slimību ārstēšanu.
“Kāpēc ir svarīgi veikt ģenētiskos izmeklējumus, sākot ar izmaiņu jeb mutāciju noteikšanu vienā gēnā līdz cilvēka pilna genoma sekvencēšanai, atbilde ir vienkārša: veicot izmeklējumus ar sekvencēšanas metodi, tiek precīzi noteiktas izmaiņas noteiktos gēnos, kuri ietekmē onkoloģiskās saslimšanas attīstību un progresiju, un tādājādi ir iespējams izvēlēties visefektīvāko terapijas taktiku – arī ordinējot mērķterapiju” – skaidro Normunds Staņēvičs.
Austrumu slimnīcā tiek īstenoti arī divi Nacionālā veselības dienesta inovāciju laboratorijas pilotprojekti. Tie paredz jaunu augsti efektīvu molekulārās patoloģijas diagnostikas metožu un pakalpojumu ieviešanu precīzijas medicīnas attīstīšanai onkoloģijas jomā Latvijā.
Diskusijas noslēgumā Normunds Staņēvičs uzsvēra, ka universitātes līmeņa slimnīcām ir jāturpina kalpot par inovāciju un kompetenču centriem, kur tiek ieviestas jaunas diagnostikas un ārstēšanas metodes, lai pacientiem nodrošinātu visefektīvāko terapiju.