Austrumu slimnīcā 12. decembrī – izglītojošs pasākums par anēmijas nelabvēlīgo ietekmi uz sievietes veselību
Lai vairotu sabiedrības izpratni par svarīgu sievietes veselības problēmu — anēmiju, kas var nelabvēlīgi ietekmēt dzīves kvalitāti un darba spējas, 2024. gada 12. decembrī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) vadošie Ginekoloģijas klīnikas, Hematoloģijas klīnikas, Uztura un dietoloģijas centra un Anestezioloģijas klīnikas eksperti kopā ar Austrumu slimnīcas Mācību centru rīko izglītojošu pasākumu ginekologiem, vecmātēm, ģimenes ārstiem un medicīnas jomas speciālistiem. Anēmija visbiežāk ir aktuāla sievietēm reproduktīvajā vecumā, tāpēc ir būtiski iedrošināt sievietes vērsties pie sava ginekologa vai ģimenes ārsta, lai kopīgi apzinātu anēmijas iemeslus un novērstu riska faktorus.
Izglītojošā pasākumā ginekologiem, vecmātēm, ģimenes ārstiem, māsām un medicīnas jomas speciālistiem 12. decembrī Austrumu slimnīcā būs iespēja noklausīties lekcijas un prezentācijas par anēmiju izraisošiem faktoriem un to dažādām ārstēšanas stratēģijām un iespējām, ko piedāvā Austrumu slimnīcas specializēto klīniku vadītāji.
Eiropas Hematologu asociācija iesaka veikt dzelzs deficīta anēmijas skrīningu – pilnas asins ainas analīzi – cilvēkiem ar riska faktoriem: sievietēm ar menstruālo asiņošanu, bērniem, pusaudžiem, sportistiem, asins donoriem, vecākiem cilvēkiem ar hroniskām slimībām, cilvēkiem pēc bariatriskām operācijām.
Austrumu slimnīcas Hematoloģijas klīnikas vadītāja profesore Sandra Lejniece: “Dzelzs deficīta anēmija ir tipiska problēma sieviešu populācijā. To visbiežāk izraisa palielināts asins zudums menstruāciju laikā vai palielināts dzelzs patēriņš grūtniecības laikā. Dzelzs deficīta anēmija ļoti būtiski ietekmē dzīves kvalitāti – ir nogurums, nespēks, samazinās darba spējas. Sievietes anēmijai parasti labi pielāgojas (adaptējas), tāpēc gan viņas pašas, gan viņu ģimenes ārsti to neuzskata par problēmu, kas jārisina. Bieži sievietes ar dzelzs deficīta anēmiju slimo 10 – 15 gadus, bet problēma nav atrisināta. Ja kardiologi lieto saukli ”Zinu savu skaitli!”, domājot par holesterīnu, mums sievietēm būtu jāsaka “Zini savu skaitli! Feritīnu!”, īpaši gados jaunajām sievietēm, kas plāno grūtniecību. Konferencē plānojam runāt par problēmas aktualitāti un ceļiem, kā to diagnosticēt un ārstēt.”
Austrumu slimnīcas vadošie ārsti hematologi, ginekologi un uztura speciālisti vērš sabiedrības uzmanību, aicinot sievietes sekot hemoglobīna un feritīna analīžu rādījumiem un nebaidīties, bet gan vērsties pie speciālistiem. “Ja ir konstatēta anēmija, sievietei būtu jāsaņem multidisciplināras ārstu konsultācijas, risinot veselības problēmas kompleksi. Ginekologs iztaujās un nosūtīs uz papildu izmeklējumiem, tādējādi risinot sieviešu veselības problēmas kompleksi,” skaidro Austrumu slimnīcas ginekoloģijas un dzemdniecības galvenā speciāliste profesore Dace Rezeberga.
“Savā praksē esmu novērojusi, ka sievietes sadzīvo ar anēmiju, paaudžu paaudzēs tiek uzskatīts, ka stipra menstruālā asiņošana un mazasinība ir “normāla” parādība sievietei. Tomēr tā nav patiesība – anēmija būtiski ietekmē sievietes dzīves kvalitāti un darba spējas, tāpēc ir svarīgi apzināties anēmijas sastopamību, riska faktorus, diagnostikas principus, kā arī anēmijas un to izraisošo faktoru korekcijas iespējas,” uzsver Austrumu slimnīcas Ginekoloģijas klīnikas vadītāja asociētā profesore Jana Žodžika.
Visizplatītākais anēmijas veids ir dzelzs deficīta anēmija. To visbiežāk konstatē tieši reproduktīvā vecuma sievietēm. Ir zināms, ka dzelzs trūkums organismā ir vienai no piecām reproduktīvā vecuma sievietēm. Dzelzs deficīta anēmiju bieži konstatē tieši grūtniecības laikā un arī pusaudzēm. Sievietēm dzelzs deficīta anēmijas cēlonis visbiežāk ir stipra menstruāla asiņošana. Tai par iemeslu var būt gan dzemdes patoloģijas, gan arī lielāks asiņošanas apjoms bez zināmas patoloģijas. Sievietes pašas bieži objektīvi nenovērtē, ka ikmēneša menstruālā asiņošana ir stiprāka, nekā tai vajadzētu būt, tāpēc jebkuras specialitātes ārstiem ir svarīgi rūpīgi ievākt anamnēzi par sievietes menstruālo ciklu. Savukārt, ja tiek konstatēta anēmija, pacients ir rūpīgi jāizmeklē, lai precizētu, vai anēmijas iemesls nav ginekoloģiska patoloģija. Tādā gadījumā būs nepieciešama ginekoloģiska apskate, ultrasonogrāfija un histeroskopija.
Dzelzs deficīta anēmija var rasties arī situācijās, kad dzelzs netiek pietiekami uzņemts ar uzturu. Tas var attiekties uz pusaudzēm, sievietēm, kas ievēro diētu, tostarp vegānēm, grūtniecēm, īpaši, ja ir daudzaugļu grūtniecība vai gadījumos, kad otra grūtniecība iestājas uzreiz pēc bērniņa dzemdībām. Cits iemesls ir nepietiekama dzelzs uzsūkšanās no kuņģa un zarnu trakta, piemēram, pēc operācijas kuņģa un zarnu traktā, arī bariatriskās oparācijas vai pacientēm ar iekaisīgām zarnu slimībām, celiakiju, H. pylori infekciju vai samazinātu skābes daudzumu kuņģī. Dzelzs tiek pastiprināti zaudēts arī gadījumos, ja ir asiņošana no kuņģa un zarnu trakta. “Tāpēc uztura speciālista konsultācija nepieciešama, lai koriģētu un sabalansētu pacientes ēdienkarti ārstēšanas laikā, bet pats svarīgākais — veicinātu veselīga uztura un dzīvesveida izmaiņu uzlabojumus ilgtermiņā,” ir pārliecināta Austrumu slimnīcas Uztura un dietoloģijas centra vadītāja asociētā profesore Laila Meija. Konstatējot anēmiju, svarīga ir dzelzs nepietiekamības iemeslu novēršana, pareiza dzelzs terapijas lietošana, kā arī atbilstošs uzturs gan ārstēšanas laikā, gan arī preventīvi.
Savā pieredzē Austrumu slimnīcas speciālisti secinājuši, ka sievietes bieži vien sadzīvo ar ginekoloģisko patoloģiju, jo ir bail no ķirurģiskas ārstēšanas, tāpēc vizīte pie ārsta vairākkārt tiek atlikta. Ginekoloģisku iemeslu anēmija var būt faktors arī multiorgānu bojājumiem.
Mūsdienu pieejas ārstēšanai ir ļoti dažādas, bet Austrumu slimnīca piedāvā multidisciplināru pieeju. “Austrumu slimnīcas speciālisti piedāvā neinvazīvas un minimāli invazīvas ginekoloģisko slimību ārstēšanas iespējas – stipras menstruālās asiņošanas nehormonālu un hormonālu terapiju, saudzējošu endoskopisku endometrija, miomu ārstēšanu, lāzerķirurģiju un embolizāciju. Vēlos iedrošināt un aicināt neatlikt vizīti pie ginekologa vai sava ģimenes ārsta. Mūsu slimnīcas speciālisti noteikti palīdzēs rast saudzīgāko ārstēšanas metodi un sniegs vērtīgus ieteikumus veselīga dzīvesveida izmaiņām,” aicina asociētā profesore Jana Žodžika.
Informācija par anēmijas konferenci pieejama šeit.