Augu maģiskās un ārstnieciskās īpašības latviešu tautas ticējumos
Simbolizē sievišķīgo maigumu un skaistumu, ģimenes laimi un mīlestību. Senos laikos kāzās irbenes ziedu pušķis vai zariņs ar ogām simbolizēja līgavas nevainību. Irbenes ogu sulā mazgājās, lai nezaudētu skaistumu. Iestādīta pagalmā irbene piesaista pozitīvo enerģiju, ģimenes laimi un labklājību.
Galvenā iedarbīgā viela ir glikozīds viburnīns. Tautas medicīnā lieto mizu, ogas kā sviedrējošu līdzekli saaukstēšanās slimību ārstēšanai, hronisku aizsmakumu, kuņģa - zarnu trakta spazmām, dažādu sieviešu slimību ārstēšanai, īpaši pret asiņošanu un kā veselību veicinošu līdzekli vispār.
Majpuķīte
Pēc baltu tautu ticējumiem tā ir mīlestības un laimes puķe. Iestādīta dārzā, tā attīra apkārtni no negatīvām un agresīvām enerģijām.
No šī auga farmācijas rūpnīcās iegūst sirds glikozīdu konvalotoksīnu, kuru lieto sirds mazspējas ārstēšanai. Tautas medicīnā gatavo 1% tinktūru no lakstiem un ziediem sirds mazspējas, tūskas un ascīta ārstēšanai.
Ozols
Tiek uzskatīts par koku karali, par Pērkona koku, tas simbolizē vīriško enerģiju. Druīdi pulcējās ozolu birzīs, ar ozola malku kurināja ugunskurus un upurēja dieviem, dedzinot augļus, vīnu un dažreiz arī dzīvniekus. Ozollapu vainags piešķir valkātājam spēku, varu, izcilību. Ozola zīļu vai lapu amulets aizsargā, dod ilgus dzīves gadus, fizisku spēku un sekmē panākumus visās dzīves jomās.
Ieteicams stādīt pagalmā, tas piesaista pozitīvas vibrācijas un enerģiju.
Ir novērots, ka ozola vainags pakārts gultas galvgalī, samazina asinsspiedienu.
Tautas medicīna ozola mizas novārījumu lieto, mutes dobuma, barības vada un kuņģa iekaisuma gadījumā, kā arī pret caureju. Miza satur ļoti daudz miecvielu.
Novārījums palīdz arī pret pēdu svīšanu.
Bērzs.
Simbolizē sievišķo enerģiju, auglību, tiek izmantots arī mūsdienās rotājumiem vasarassvētkos, Līgo svētkos, kāzās, kristībās. No bērza jātaisa bērna šūpuli un arī zārku. Rada miera atmosfēru ap māju, līdzsvaro visas enerģijas, tomēr labāk stādīt aiz žoga.
Satur alkaloīdu betaīnu, kas ir lielisks adsorbents gan lietots no ārpuses, gan iekšēji. Tautas medicīnā kopš seniem laikiem un mūsdienās tiek lietots nieru slimību ārstēšanai, gan pret iekaisumu, gan nieru darbības stimulēšanai. Lieliski palīdz aknu slimību gadījumos, arī pie vīrusu hepatīta.
Lieto pumpurus, sulu, lapas, mizu, darvu. Lapu uzlējuma pagatavošanai ņem saujiņu lapu, aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, ļauj lai ievelkas 10-15 minūtes un izdzer dienas laikā, labāk pirms ēšanas.
Literatūrā ir ziņas par bērza tāss novārījuma efektivitāti kuņģa audzēja gadījumā.
Kapmirte.
Augs, ko tiešām bieži stāda uz kapu kopiņām, kur tas izskatās diezgam dekoratīvs un ir zaļš arī ziemā.
Satur alkaloīdus vinkristīnu un vinkapānu, kas paplašina asinsvadus un samazina asinsspiedienu, vinkristins bremzē ļaundabīgu šūnu dalīšanos un tā ekstraktu lieto leikozes ķīmijterapijā.
Pēc tautas ticējumiem, šim augam ir maģiskas īpašības. Amulets, pagatavots no kapmirtes lapotiem zariņiem, aizdzen nešķīsto garu, sargā no destruktīvas rīcības, palīdz saglabāt jaunību. Ja nēsā līdzi pušķīti kapmirtes zariņu, tad velna kārdinājumam pār cilvēku nav varas, tas pasargā no azarta spēļu atkarības, izlaidības, dzeršanas, attur no negodīgas rīcības, zagšanas un melošanas.
Neļķe.
Viens no labākajiem mīlestības talismaniem. Sargā no ievainojumiem un nāves. Jānēsā līdzi, dodoties smagos pārgājienos un kara aizejot. Neļauj sliktām enerģijām iedarboties uz cilvēku.
Rudzupuķe.
Izdzen no cilvēka dēmonus un ļaunos garus, tā stāv stāv pretī nobūrumam un aizsargā no ļaunas acs un vides nelabvēlīgās iedarbības, neļauj graujošām enerģijām un vibrācijām iekļūt cilvēka aurā un izjaukt biolauka līdzsvaru.
Satur glikozīdu centaurīnu, cianīnu un daudzas citas aktīvas vielas. Tautas medicīnā lieto kā vieglu diurētisku un pretiekaisuma līdzekli pie urīnpūšļa un urīnceļu iekaisuma. Pie acu asarošanas un iekaisuma, arī drudža gadījumā.
Pēc grieķu mitoloģijas stāstiem kentaurs Hīrons ar rudzupuķu ziediem sadziedēja brūces Herkulesam, kuras bija gūtas cīņā ar pazemes valstības sargsuni Cerberu, kura kodieni tika uzskatīti par nāvējošiem indīgo siekalu dēļ.
Paparde.
Kā amulets ir izcili spēcīgs augs. Neitralizē negatīvās enerģijas un vibrācijas, harmonizē magnētisko lauku un piesaista pozitīvo enerģiju.. spēcīgāk darbojas, ja to vāc saulgriežu naktī. Pēc tautas ticējuma paparde pasargā no nešķīstā gara, aizdzen murgus, novērš zibeni, krusu. Nēsājot uz kailas miesas aizsargā no lāstiem, nobūruma un ļaunas acs. Nes laimi, dod spēku un veiksmi.
Senos laikos melnās papardes sakni lietoja zarnu parazītu, cērmju un lenteņu izdzīšanai. Mūsdienās augus šim mērķim vairs nelieto, jo terapeitiskais diapasons ir šaurs, var saindēties un nodarīt ļaunumu veselībai.
Tautas medicīnā papardes lapas lieto ārīgi reimatisma un muguras sāpju gadījumā.
Apse.
Pildīta ar dzīves enerģiju. Maģijā tiek uzskatīta par īpaši efektīgu līdzekli cīņai ar pašu nelabo. Apses krusts palīdzot aizbaidīt mošķus. Aizsargā no burvjiem, raganām, ļaunas acs nobūruma. Ar apses mietu varot sadurt un aizdzīt vampīrus. Apse sekmē iekšējo veselības spēku aktivizēšanos, atvirza nāvi. Ja mājā bieži ienāk nelaime, vajag uz visiem pagalma stūriem iedzīt apses mietiņus, tad negatīvās vibrācijas nevarēs iekļūt mājā.
Tautas medicīnā apses pumpurus, jaunas lapas, mizu lieto saaukstēšanās gadījumā, pie infekcijas slimībām, pret klepu, gastrītu, caurejas, prostatīta un prostatas adenomas gadījumā.
Vislabāk 20% pumpuru tinktūru pa 20 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas.
Artūrs Tereško,
Ārsts – fitoterapeits
Tālr. 29484457
http://www.fitoterapija.lv/