Atzīmējot Plaušu veselības gadu un Pasaules spirometrijas dienu, aicinās pievērst uzmanību plaušu veselībai
Šis gads ir pasludināts par Plaušu veselības gadu, kura moto ir "Dzīvo. Mācies. Elpo", un šodien visā pasaulē pirmo reizi tiek atzīmēta Pasaules Spirometrijas diena, kad ikviens cilvēks tiek aicināts pārbaudīt veselību, veicot īpašu mērījumu – spirometriju.
Kā Spirometrijas dienas atklāšanas preses konferencē stāstīja Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas vadītājs Alvils Krams, spirometrija ir nesāpīgs un lēts mērījums, kas ilgst līdz desmit vai 15 minūtēm. Pārbaudes laikā tiek mērīts ieelpotā un izelpotā gaisa daudzums, kā arī ieelpas un izelpas ātrums. Ar spirometrijas palīdzību parasti var diagnosticēt bronhiālās astmas vai hroniskas obstruktīvās plaušu slimības klātbūtni, skaidroja Krams.
Ar šo mērījumu gan nevarot noteikt, vai cilvēks ir slims ar plaušu vēzi, taču pēc spirometrijas, konstatējot kādas novirzes no normas, var nozīmēt citas pārbaudes.
Plaušu slimību speciālisti uzskata, ka līdz šim plaušu un respiratorajām slimībām nav pievērsta pietiekama uzmanība. Plaši runā par to, ka galvenais nāves cēlonis pasaulē ir sirds un asinsvadu slimības, bet tiek aizmirsts, ka otrajā vietā ir tieši respiratorās slimības, uzsvēra Krams.
Tā, piemēram, 2009. gadā ar pneimoniju Latvijā miruši 282 cilvēki, ar obstruktīvo plaušu slimību - 197, ar plaušu vēzi - 1017 cilvēki.
Pētījumi liecinot, ka saslimstība ar dažādām elpošanas slimībām pieaug. Tā, pasaulē ar bronhiālo astmu slimo ap 300 miljoni cilvēku, bet Latvijā – 2% līdz 5% cilvēku, taču saslimstības rādītāji varētu pieaugt, ņemot vērā cilvēku dzīves apstākļus, piesārņojumu un ieradumu maiņu, kā arī citus apstākļus.
Turklāt plaušu vēzis ir viena no agresīvākajām onkoloģiskajām saslimšanām – piecus gadus nodzīvo mazāk nekā 15% saslimušo. Speciālisti arī uzsver, ka plaušu vēzim neeskistē lētas un agrīnas diagnostikas iespējas, tāpēc vienīgā iespēja izvairīties ir atsacīšanās no smēķēšanas. Vidēji katrs otrais smēķētājs mirst priekšlaicīgi dažādu smēķēšanas izraisītu slimību rezultātā, brīdina mediķi.
Krams arī norāda, ka katram smēķētājam, kā arī cilvēkiem, kuri strādā kaitīgos apstākļos, spirometrija jeb plaušu pārbaude būtu jāveic reizi piecos gados.
Pēc viņa sacītā, patlaban šādi aparāti esot pieejami praktiski visās ambulatorajās iestādēs, tikai jautājums ir par to, vai tie tiek pietiekami noslogoti. Parasti šos mērījumus veic vai nu pie ģimenes ārsta, vai arī pie plaušu slimību speciālista vizītes laikā. Turklāt pagaidām šim mērījumam nav noteiktas kvotas, kas nozīmē, ka tas ir pieejams.
Lai iepazīstinātu ar šo mērījumu metodi, šodien no plkst.11 līdz 14 plaušu mērījumus būs iespējams veikt tirdzniecības centrā "Origo".
Ilze Mežniece