"Attīstībai/Par!" aicina koalīciju apturēt Veselības aprūpes finansēšanas likumu
Rīga, 15.maijs, LETA. Partiju apvienība "Attīstībai/Par!" nosūtījusi vēstuli valdības koalīcijas partiju Saeimas frakcijām ar aicinājumu apturēt Veselības aprūpes finansēšanas likumu, aģentūru LETA informēja politiskā spēka preses sekretāre Laila Spaliņa.
Vēstulē Zaļo un zemnieku savienības, "Vienotības" un nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK frakcijām "Attīstībai/ Par!" aicina nekavējoties iesniegt grozījumus, paredzot likuma juridiskā spēka apturēšanu līdz laikam, kad būs nodrošināta iespēja visiem Latvijas iedzīvotājiem zināt, vai tās ir vai nav "apdrošinātas" likuma izpratnē.
Politiskajā spēkā norāda, ka pēdējo nedēļu laikā publiskajā telpā vairākkārt nonākusi informācija, kas liecina par Ministru kabineta un Veselības ministrijas "pilnīgu gatavības trūkumu" ieviest šo likumu. "Bažas, ko šā likuma pieņemšanas laikā pauda daudzi nozares eksperti, tikai apstiprinās - valsts rīcībā nav datu, kas ļautu noteikt, cik personas nav "apdrošinātas" likuma izpratnē (..), turklāt joprojām nav nodrošinātas iespējas iedzīvotājam noskaidrot, vai tas ir vai nav "apdrošināts"," akcentē "Attīstībai/Par!" pārstāvji.
2018.gada maija sākumā Veselības ministrijas prognožu par "neapdrošināto" personu skaitu detalizācijas līmenis joprojām esot no 100 000 līdz 300 000 cilvēku, kas nozīmējot prognožu neskaidrību par vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju, pauž politiskā spēkā.
"Šādā situācijā faktiski nevienai valsts institūcijai, veselības aprūpes iestādēm un to personālam nav juridisku iespēju izpildīt likuma prasības. Vienlaikus valsts nav nodrošinājusi labas pārvaldības un tiesiskuma principa ievērošanu, pakļaujot simtus tūkstošus Latvijas iedzīvotāju neziņai par to tiesībām tik sociāli jutīgā jomā kā tiesības uz veselības aprūpi. Turklāt šī neziņa un neskaidrība turpināsies vēl ilgstoši, jo nav skaidrs, kad Veselības ministrija būs gatava likumu pildīt," norādīts partiju apvienības paziņojumā.
Politiskais spēks uzsver, ka šāda situācija ir antikonstitucionāla, norādot uz konkrētu Satversmes normu neievērošanu.
Apvienības "Attīstībai/Par!" valde atgādina, ka maija sākumā pieprasīja veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) demisiju un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājas Aijas Barčas (ZZS) atkāpšanos no komisijas vadītājas amata, tādējādi uzņemoties atbildību par pašu radīto haosu veselības aprūpes sistēmā, ņemot vērā bezatbildīgo neskaidrību, kas joprojām pastāv saistībā ar pagājušajā gadā pieņemto Veselības aprūpes finansēšanas likumu.
Jau ziņots, ka likums paredz no nākamā gada ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu, tajā skaitā nosakot sasaisti starp veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu, proti, sociālo iemaksu nemaksātāji vairs nevarēs bez maksas saņemt pilnu valsts apmaksāto medicīnisko pakalpojumu klāstu.
Valsts apmaksātajā medicīniskās palīdzības minimumā, kuru saņems visi iedzīvotāji neatkarīgi no veikto sociālo iemaksu apmēra, ietilps neatliekamā palīdzība, dzemdību palīdzība, ģimenes ārsta pakalpojumi un ārstēšanai paredzētās zāles un medicīniskās ierīces, kas tiek kompensētas no valsts budžeta.