medicine.lv skaitļos

Lietotāji online310
Aktīvie uzņēmumi12083
Nozares raksti1505
Ekspertu atbildes21477
Atpazīsti depresiju laikus! : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Atpazīsti depresiju laikus!

Foto: unplugged photography / flickr.com

Skumjas un nomāktība ir emocijas, savukārt depresija – nopietna slimība, kam nepieciešama ārstēšana. Uzzini, kā atpazīt depresiju un palīdzēt sev vai tuviniekiem.

Depresija ir viena no mūsu laikmeta biežākajām saslimšanām, taču bieži vien tā netiek diagnosticēta un ārstēta. Pacienti nevēršas pēc palīdzības pie speciālista, neatpazīst šo postošo saslimšanu vai arī neievēro mediķu norādījumus, kā rezultātā slimība nopietni ietekmē cilvēka ikdienu un darbaspējas. Neārstētas depresijas iznākums var būt letāls – pasliktinās ķermeņa fiziskais stāvoklis, nereti klīniska depresija var novest pie pašnāvības.

Depresija var rasties pēc ilgstošas nomāktības, taču tā var parādīties arī pēkšņi – pēc psiholoģiskas traumas, stresa vai gluži ikdienišķām sadzīves problēmām.

Ir svarīgi ņemt vērā, ka ikvienam cilvēkam depresijas simptomi var būt atšķirīgi – tie var variēt un to intensitātes pakāpe mainīties. Ja atpazīsti izplatītākos depresijas simptomus un tie turpinās ilgāk par divām nedēļām, parūpējies par sevi vai tuvinieku un laikus vērsies pie speciālista.

Pastāvīga nomāktība, skumjas, nemiers, "tukšuma" sajūta

Šis simptoms nereti var tikt sajaukts ar sliktu garastāvokli, taču, atšķirībā no slikta garastāvokļa, tas nemainās un nemazinās. Tu pastāvīgi jūties nomākts, ir zudusi interese par dzīvi, šķiet, tu nespēj just vai izrādīt pozitīvas emocijas. Tu vari izjust tukšumu vai pastāvīgu apātiju, nejūtīgumu pret notiekošo.

Nereti pacienti neapzinās, ka šāds stāvoklis ir ieildzis. Pamēģini rast atbildi uz jautājumu, kad tu pēdējo reizi esi juties laimīgs.

Bezcerība, bezpalīdzība, nevērtīguma apziņa

Nemitīgi nomāktais garastāvoklis neizbēgami rada virkni negatīvu domu. Tev var šķist, ka itin viss apkārt notiekošais ir nepareizs un pie tā esi vainojams tu. Tu nevaino situāciju, bet gan pats sevi – savu rīcību un rakstura iezīmes, personību.

Pārņemts ar šīm sajūtām, tu nespēj saskatīt situāciju pozitīvo pusi, un tev šķiet, ka nespēj kontrolēt situāciju vai pat pats savu izvēli. Iespēja pastāvīga sajūta, ka notiks kas slikts, un tu nespēj izdarīt neko, lai to novērstu. Tāpat iespējama koncentrēšanās uz pagātnē pieļautām kļūdām.

Paaugstināts uzbudinājums un nemiers

Daļai depresijas slimnieku raksturīgs pastāvīgs uzbudinājums un nemiers – tu nekādi nespēj atslābināties, nemitīgi izjūti nepieciešamību kustēties, nespēj nosēdēt uz vietas un tev var būt problēmas kontrolēt emocijas, piemēram, dusmas un aizkaitinājumu.

Gluži ikdienišķas problēmas pēkšņi šķiet nepārvaramas un dramatiskas, tu sāc izfantazēt dažādas iespējamās problēmas un katastrofas, kā rezultātā tevi pārņem vēl spēcīgākas emocijas – nomāktība, bailes, paranoja.

Nogurums un enerģijas trūkums

Daļai cilvēku depresija izpaužas gluži pretēji – tu vari kļūt neparasti lēnīgs un nemitīgi justies miegains. Tu pastāvīgi vari justies noguris, nespēj paveikt ierastos darbus un visas tavas darbības šķiet palēlinātas – tu lēnāk kusties, runā un pat domā. Tāpat raksturīga apātija – ne tikai saskarsmē ar citiem, bet arī mīmikā un kustībās.

Tāpat var parādīties grūtības koncentrēties un atcerēties informāciju – tu aizmirsti lietas, kas bija jāpaveic, personu vārdus vai citu svarīgu informāciju, nespēj paveikt sarežģītākus uzdevumus.

Intereses zudums

Tu vairs nespēj just prieku par lietām un nodarbēm, kas agrāk tev sagādāja gandarījumu. Iespējams, tu vairs netiecies ar ģimeni un draugiem, atsaki, kad tevi kāds kaut kur aicina. Smagākos gadījumos depresijas slimnieki pat nepamet iekštelpas.

Miega traucējumi

Miega traucējumi nereti saistāmi ar depresiju – šī slimība var izpausties kā bezmiegs, regulāra mošanās naktī vai gluži otrādi – pastāvīga vēlme gulēt un nogurums.

Depresija ietekmē bioloģisko ritmu un smadzeņu darbību, tāpēc neatstāj bez ievērības to, ka guli pārāk daudz vai maz.

Apetītes trūkums vai pārēšanās

Depresija ir cieši saistīta ar dažādiem ēšanas traucējumiem – personai ar ēšanas traucējumiem ir risks saslimt ar depresiju, savukārt personai ar depresiju ir risks sasirgt ar ēšanas traucējumiem.

Personai, kas sirgst ar depresiju, var pilnīgi izzust interese par ēdienu – tu vari izlaist maltītes vispār, sākt melot apkārtējiem par to, ka esi ēdis, tev vairs negaršo tavi iecienītie ēdieni, un tavs svars var ievērojami kristies.

Tāpat iespējama otra galējība – tu pastāvīgi jūti izsalkumu un nepieciešamību pēc ēdiena, cenšoties "apēst" negatīvās emocijas.

Pastāvīgas, sāpes, krampji, galvassāpes, gremošanas problēmas, kas nepakļaujas ārstēšanai

Depresija rada stresu, savukārt hronisks stress var izraisīt ne tikai miega un apetītes problēmas, bet arī dažādas nopietnas veselības problēmas. Tu vari sākt izjust sāpes locītavās, galvassāpes, gremošanas traucējumus, krampjus un citas veselības problēmas, kam šķietami nav pamata un izskaidrojuma.

Parādoties šādām sajūtām, cilvēki, kas sirgst ar depresiju, nereti atsakās doties pie ārsta, bet cenšas atbrīvoties no sāpēm pašu spēkiem – izmantojot pretsāpju medikamentus, alkoholu vai nepamatoti lietojot recepšu medikamentus.

Tāpat depresijas ietekmē var saasināties dažādu hronisku slimību simptomi – ja ciet no kādas saslimšanas, sāpes var šķist izteiktākas.

Domas un izteikumi par nāvi vai pašnāvību

Klīniska neārstēta depresija ir viens no biežākajiem pašnāvību cēloņiem. Aptuveni 70–90% pašnāvību veic cilvēki ar smagu depresiju, narkotiku vai alkohola atkarību, vai abiem, liecina pētījumi. Ir svarīgi laikus atpazīt šo postošo slimību, lai novērstu tās iespējamās sekas.
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Psihoterapija / psihiatrija":

Nedēļas tēma

Noderīgi padomi, kā justies labāk, baudot vasaras aktivitātes

Noderīgi padomi, kā justies labāk, baudot vasaras aktivitātes

Vasara ir dažādu aktivitāšu laiks, tāpēc ideāls veids, kā rūpēties par kāju veselību, saglabāt labu asinsriti un novērst pietūkumu, ir valkāt kompresijas zeķes, turklāt kompresijas zeķes ir noderīgas arī ilgstošas stāvēšanas gadījumos, kā arī esot augstpapēžu kurpēs, piemēram, koncertos, kāzu ceremonijās, izlaidumos un citos pasākumos, kas ir neiztrūkstoša vasaras sastāvdaļa. 

Aktuālie piedāvājumi

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Mūsdienās ne visi zina, ka safrāns var ne tikai uzlabot pazīstamu ēdienu garšu, bet arī palīdzēt cīņā pret vairākām slimībām gan kā pretiekaisuma līdzeklis, gan kā viela, kas uzlabo garīgās spējas, mieru, miegu un jaunību. 

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Rūpes par kājām sākas tieši ar apavu izvēli, taču ne visi tam pievērš uzmanību. Pareizi un ērti profesionālie apavi ir veselu kāju garantija, ietekmē vispārējo fizisko stāvokli un samazina saistīto slimību attīstības risku. 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"Safrino" stresa mazināšanai un smadzeņu darbības veicināšanai

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā testēt "Safrino", kurā apvienots patentēts Irānas safrāna ekstrakts un mioinozitols. Produkta iedarbība ir vērsta uz stresa mazināšanu, miera un nosvērtības sekmēšanu un smadzeņu darbības, fokusa un koncentrācijas spēju uzlabošanai.

Testa rezultāti: RUUTe® Melleņu cilmes šūnu koncentrāts ādas aizsardzībai un atjaunošanai

Testa rezultāti: RUUTe® Melleņu cilmes šūnu koncentrāts ādas aizsardzībai un atjaunošanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt Melleņu cilmes šūnu koncentrātu ādas aizsardzībai un atjaunošanai.

Testa rezultāti: “Assimilator” gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: “Assimilator” gremošanas sistēmas atbalstam

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja izmēģināt veselības produktu gremošanas procesu atbalstam “Assimilator”. Šis unikālais enzīmu komplekss, kurā ietilpst A un D vitamīni, paredzēts, lai veicinātu uzturvielu uzsūkšanos un palīdzētu samazināt diskomfortu kuņģī un zarnās.

Testa rezultāti: HealthAid Brainvit® smadzeņu darbības veicināšanai

Testa rezultāti: HealthAid Brainvit® smadzeņu darbības veicināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Brainvit®" smadzeņu darbības veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Imunosil Sambucus" imunitātes veicināšanai no "Lotos Pharma": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Bērniem trūkst tieši iegūtās imunitātes, kuru organisms attīsta dzīves laikā, tādēļ uzņēmība pret infekcijām ir augstāka. Mainoties gadalaikiem un laikapstākļiem, palielinās arī iespēja saslimt ar kādu no vīrusu infekcijām, ko visbiežāk saucam vienkārši par saaukstēšanos.

Mentālā veselība ar "Sedanorm" no SIA "Lotos Pharma": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mentālā veselība ar

Kā rūpēties par mentālo veselību? Lai mazinātu stresu, ievies savam organismam draudzīgu dienas kārtību – plāno to, atrodi balansu starp darbu un atpūtu, socializējies un regulāri tiecies ar draugiem, ja lasi ziņas, tad ierobežo tam veltīto laiku.