Atopiskais dermatīts – slimība, kas nenogalina, bet atņem dzīvei kvalitāti
Atopiskais dermatīts ir hroniska ādas iekaisuma saslimšana. Viens no galvenajiem simptomiem ir ādas apsārtums, kurš niez un ilgstoši nedzīst. Ja pacients nedodas pie ārsta un cenšas tikt galā paša spēkiem, iekaisumam ir tendence izplatīties. Sekas neārstētam un ilgstošam ādas kairinājumam var būt slimības skarto vietu izplatīšanās ne tikai pa ķermeni, bet arī pa kakla ādu un seju, radot hronisku diskomfortu un dzīves kvalitātes pazemināšanos.
Kā izpaužas atopiskais dermatīts?
Atopiskais dermatīts ir 1–3% pieaugušo un 10–20% bērnu. Saslimstība ar šo nelāgo slimību pēdējo gadu laikā ir pieaugusi aptuveni 400 reižu, jo īpaši industriāli attīstītajās valstīs. Izteiktākās pazīmes šai ādas saslimšanai ir, pirmkārt, ādas stāvokļa izmaiņas.
Bērniem šī slimība izpaužas kā niezoši, pacelti, sārti izsitumi ādas krokās, uz roku un kāju atloku virsmām, kā arī uz sejas; slimība rada arī miega traucējumus, kas savukārt var veicināt augšanas hormonu izstrādes samazinājumu.
Pieaugušajiem izsitumi var veidoties pa visa ķermeņa ādu, bet pārsvarā lokalizējas pa seju, kaklu un uz elkoņiem un pacelēm. Slimībai ir raksturīga izteikta nieze, kas ne tikai traucē pilnvērtīgi funkcionēt ikdienā.
Atopiskais dermatīts var sākties pilnīgi nevainīgi. Uz ādas rodas neliels, niezošs apsārtums, kuram ir tendence nepāriet. Tādēļ ir ļoti svarīgi laicīgi apmeklēt dermatologu, kurš konstatēs niezes un apsārtuma cēloni un izstrādās katram pacientam individuālu ārstēšanas kursu.
Kas izraisa atopisko dermatītu?
Atopiskais dermatīts 80 procentos gadījumu sākas bērnībā, parasti pirmajā dzīves gadā. Šī saslimšana ir ģenētiski determinēta, tāpēc ar to nereti slimo vairāki ģimenes locekļi. Ja viens no vecākiem slimo ar atopisko dermatītu, tad pastāv 50% varbūtība, ka slimos arī bērns. Ja slimo abi vecāki, varbūtības saslimšana bērnam būtiski palielinās.
Īstais cēlonis šai saslimšanai joprojām līdz galam nav izdibināts. Līdz šim veiktie klīniskie pētījumi liecina, ka, izņemot ģenētiku, slimību izraisa smaržvielas, ziepes un citi mazgāšanas un skalošanas līdzekļi, centrālā apkure, cukura diabēts, gaisa kondicionieris, pelējuma sēnīte, putekļu ērcītes, saskarsme ar vilnu vai, gluži pretēji, sintētiskiem materiāliem, u.tml.
Savlaicīgi uzsākta ārstēšana – viens no būtiskākajiem izārstēšanās faktoriem
Pozitīvs rezultāts ir 50 līdz 70 procentos gadījumu, ja ārstēšanas kursu uzsāk savlaicīgi. Atopiskā dermatīta gadījumā ārkārtīgi svarīga ir ādas kopšana. Viens no ārstēšanas pamatprincipiem ir ādas barjerfunkcijas saglabāšana, un šai procesā ļoti svarīga ir sadarbība ar profesionālu speciālistu. Ārstēšanai atkarībā no pacienta vecuma, slimības smaguma pakāpes un ilguma jābūt kompleksai.
Pieredzējis dermatologs – pirmais priekšnoteikums izveseļošanās procesā
Dermatologs ar vairāk nekā 40 gadu pieredzi profesors Jānis Ķīsis atzīst: "Mūsu ādas stāvoklis ne tikai atspoguļo veselības stāvokli, bet arī ietekmē to, kā jūtamies un redzam sevi sabiedrībā." Viņa vadītajā dermatoloģijas klīnikā darbojas profesionālākie un pieredzējušākie speciālisti dažādās jomās – dermatologi, bērnu dermatologi, dermatovenerologi, podologi, uztura speciālisti un mūzikas terapeiti. Pats klīnikas vadītājs prof. J. Ķīsis ir stažējies ASV, Kanādā, Šveicē, Itālijā, Vācijā un regulāri piedalās apmācības kursos un starptautiskos kongresos.
Atopiskā dermatīta klīniskie pētījumi
Prof. J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnika nodarbojas ne tikai ar pacientu ārstēšanu, bet arī veic klīniskus pētījumus, lai, veicinot izpratni par saslimstības būtību, spētu pēc iespējas efektīvāk un ar pārliecinošiem rezultātiem palīdzēt pēc iespējas plašākai auditorijai.
Šobrīd klīnikā tiek veikts klīniskais pētījums par atopiskā dermatīta zāļu tablešu formas drošuma un efektivitātes novērtējumu salīdzinājumā ar placebo, ārstējot šo saslimšanu. Dalībai pētījumā aicinām sazināties ar klīniku, rakstot uz info@dermatologs.com vai zvanot uz 28699111.