Atopiskais dermatīts – slimība, kas nenogalina, bet atņem dzīvei kvalitāti

atopiskais_dermati_ts__medicine.lv

Atopiskais dermatīts ir hroniska ādas iekaisuma saslimšana. Viens no galvenajiem simptomiem ir ādas apsārtums, kurš niez un ilgstoši nedzīst. Ja pacients nedodas pie ārsta un cenšas tikt galā paša spēkiem, iekaisumam ir tendence izplatīties. Sekas neārstētam un ilgstošam ādas kairinājumam var būt slimības skarto vietu izplatīšanās ne tikai pa ķermeni, bet arī pa kakla ādu un seju, radot hronisku diskomfortu un dzīves kvalitātes pazemināšanos.

Kā izpaužas atopiskais dermatīts? 
Atopiskais dermatīts ir 13% pieaugušo un 1020% bērnu. Saslimstība ar šo nelāgo slimību pēdējo gadu laikā ir pieaugusi aptuveni 400 reižu, jo īpaši industriāli attīstītajās valstīs. Izteiktākās pazīmes šai ādas saslimšanai ir, pirmkārt, ādas stāvokļa izmaiņas. 

Bērniem šī slimība izpaužas kā niezoši, pacelti, sārti izsitumi ādas krokās, uz roku un kāju atloku virsmām, kā arī uz sejas; slimība rada arī miega traucējumus, kas savukārt var veicināt augšanas hormonu izstrādes samazinājumu. 

Pieaugušajiem izsitumi var veidoties pa visa ķermeņa ādu, bet pārsvarā lokalizējas pa seju, kaklu un uz elkoņiem un pacelēm. Slimībai ir raksturīga izteikta nieze, kas ne tikai traucē pilnvērtīgi funkcionēt ikdienā.

Atopiskais dermatīts var sākties pilnīgi nevainīgi. Uz ādas rodas neliels, niezošs apsārtums, kuram ir tendence nepāriet. Tādēļ ir ļoti svarīgi laicīgi apmeklēt dermatologu, kurš konstatēs niezes un apsārtuma cēloni un izstrādās katram pacientam individuālu ārstēšanas kursu.

Kas izraisa atopisko dermatītu?
Atopiskais dermatīts 80 procentos gadījumu sākas bērnībā, parasti pirmajā dzīves gadā. Šī saslimšana ir ģenētiski determinēta, tāpēc ar to nereti slimo vairāki ģimenes locekļi. Ja viens no vecākiem slimo ar atopisko dermatītu, tad pastāv 50% varbūtība, ka slimos arī bērns. Ja slimo abi vecāki, varbūtības saslimšana bērnam būtiski palielinās.

Īstais cēlonis šai saslimšanai joprojām līdz galam nav izdibināts. Līdz šim veiktie klīniskie pētījumi liecina, ka, izņemot ģenētiku, slimību izraisa smaržvielas, ziepes un citi mazgāšanas un skalošanas līdzekļi, centrālā apkure, cukura diabēts, gaisa kondicionieris, pelējuma sēnīte, putekļu ērcītes, saskarsme ar vilnu vai, gluži pretēji, sintētiskiem materiāliem, u.tml.

Savlaicīgi uzsākta ārstēšana – viens no būtiskākajiem izārstēšanās faktoriem
Pozitīvs rezultāts ir 50 līdz 70 procentos gadījumu, ja ārstēšanas kursu uzsāk savlaicīgi. Atopiskā dermatīta gadījumā ārkārtīgi svarīga ir ādas kopšana. Viens no ārstēšanas pamatprincipiem ir ādas barjerfunkcijas saglabāšana, un šai procesā ļoti svarīga ir sadarbība ar profesionālu speciālistu. Ārstēšanai atkarībā no pacienta vecuma, slimības smaguma pakāpes un ilguma jābūt kompleksai.

Pieredzējis dermatologs – pirmais priekšnoteikums izveseļošanās procesā
Dermatologs ar vairāk nekā 40 gadu pieredzi profesors Jānis Ķīsis atzīst: "Mūsu ādas stāvoklis ne tikai atspoguļo veselības stāvokli, bet arī ietekmē to, kā jūtamies un redzam sevi sabiedrībā." Viņa vadītajā dermatoloģijas klīnikā darbojas profesionālākie un pieredzējušākie speciālisti dažādās jomās – dermatologi, bērnu dermatologi, dermatovenerologi, podologi, uztura speciālisti un mūzikas terapeiti. Pats klīnikas vadītājs prof. J. Ķīsis ir stažējies ASV, Kanādā, Šveicē, Itālijā, Vācijā un regulāri piedalās apmācības kursos un starptautiskos kongresos.

Atopiskā dermatīta klīniskie pētījumi
Prof. J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnika nodarbojas ne tikai ar pacientu ārstēšanu, bet arī veic klīniskus pētījumus, lai, veicinot izpratni par saslimstības būtību, spētu pēc iespējas efektīvāk un ar pārliecinošiem rezultātiem palīdzēt pēc iespējas plašākai auditorijai. 

Šobrīd klīnikā tiek veikts klīniskais pētījums par atopiskā dermatīta zāļu tablešu formas drošuma un efektivitātes novērtējumu salīdzinājumā ar placebo, ārstējot šo saslimšanu. Dalībai pētījumā aicinām sazināties ar klīniku, rakstot uz info@dermatologs.com vai zvanot uz 28699111.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Mūsdienu tehnoloģijas ādas jaunības saglabāšanai 

Mūsdienu tehnoloģijas ādas jaunības saglabāšanai 

Sievietes un vīrieši, kas rūpējas par savu ārieni un vēlas saglabāt sejas jaunību un skaistumu, noteikti ir dzirdējuši par šo metodiku – HIFU liftingu bez ķirurģiskas iejaukšanās, rehabilitācijas perioda un blakus efektiem. Tā ir procedūra, kuras efekts ir redzams jau pēc pirmā seansa. Turklāt HIFU efekts pakāpeniski palielinās vairākus mēnešus pēc procedūras.

Aktuālie piedāvājumi

MFD Veselības grupa: No ceļojuma līdz rūpēm par veselību Māmiņu kongresā 2019

MFD Veselības grupa: No ceļojuma līdz rūpēm par veselību Māmiņu kongresā 2019

Arī šogad MFD Veselības grupa atbalsta kā ģenerālsponsors Māmiņu kongresu 2019, piedāvājot lielisku iespēju saņemt dažādu speciālistu konsultācijas

Dzemdes mioma un tās ārstēšanas iespējas, saglabājot dzemdi

Dzemdes mioma un tās ārstēšanas iespējas, saglabājot dzemdi

Dzemdes mioma (fibroma, mezgls) ir visbiežāk sastopamais labdabīgais dzemdes veidojums sievietēm. Ja mezgls rada sūdzības, ir nepieciešama ārstēšana, un tās veida izvēle ir īpaši svarīga sievietēm, kas plāno grūtniecību. Šādos gadījumos izvēles ārstēšanas metode ir laparoskopiska vai histeroskopiska mezgla izņemšana jeb miomektomija. Laparoskopisku un histeroskopisku miomektomiju, kas ir dzemdi saglabājoša operācija, Dr. Juris Vītols veic jau kopš 1998. gada.

Video

Lauž stereotipus par priekšlaikus dzimušiem bērniem (VIDEO)

Lauž stereotipus par priekšlaikus dzimušiem bērniem (VIDEO)

Par godu priekšlaikus dzimušo bērnu mēnesim, ir izveidots video, atspoguļojot priekšlaikus dzimušu bērnu aprūpi un mediķu atbildīgo darbu. "Joprojām daļa sabiedrības uzskata, ka priekšlaikus dzimuši bērni ir invalīdi, taču tā nebūt nav. Ar video palīdzību mēs parādām dažādos dzīves scenārijus. Katram bērnam ir savs stāsts, kas maina vecāku domāšanu un liek izvērtēt dzīves vērtības," komentē idejas autore.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Dr. Pakalns Select Easy Breathe"

Testa rezultāti: "Dr. Pakalns Select Easy Breathe"

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "Dr. Pakalns Select" piedāvāja testēt produktus, kas ir noderīgi saaukstēšanās gadījumā - "Easy Breathe" pulveri karstā dzēriena pagatavošanai un "Easy Breath Oterino Ointment" ziedi ar eikaliptu un piparmētru elpceļu labsajūtai.

Testa rezultāti: "Pharmaceris H-Sensitonin" – nomierinošs micelārais šampūns jutīgai galvas ādai

Testa rezultāti: "Pharmaceris H-Sensitonin" – nomierinošs micelārais šampūns jutīgai galvas ādai

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA "G.Miežis Ārsts" piedāvāja testēt nomierinošu šampūnu jutīgai galvas ādai "Pharmaceris H-Sensitonin".

"Gold-Vit® D3 4000 Fast" mutē šķīstošas tabletes ar ābolu garšu

"Gold-Vit® D3 4000 Fast" mutē šķīstošas tabletes ar ābolu garšu

Oktobrī un novembrī medicine.lv sadarbībā ar vitamini.lv piedāvā testēt jaunākās paaudzes D3 vitamīnu mutē šķīstošu tablešu veidā – "Gold Vit® D3 4000 Fast".

Uzņēmējs runā