Atlēta pēda: Cēloņi, simptomi, ārstēšana
Atlēta pēda (tinea pedis) ir sēnīšu infekcijas slimība, kas skar pēdas augšējo ādas slāni. Sēne inficē ādu gadījumā, ja ir tai piemēroti apstākļi – silta un mitra vide, piemēram, apavu iekšpuse. Infekcijas skartā kāja izskatās tā, it kā būtu pārpūlēta fiziskā treniņā vai pēc ilgstošas staigāšanas apavos: uz ādas starp kāju pirkstiem var parādīties apsārtums, āda var šķist pietūkusi un niezēt. Dažiem cilvēkiem parādās arī ādas lobīšanās.
Atlēta pēda ir visizplatītākais sēnīšu infekcijas veids, turklāt ir diezgan lipīga; to gan parasti var ārstēt ar bezrecepšu zālēm.
Cēloņi
Atlēta pēda ir dermatofīts, ar ko varat inficēties publiskās ģērbtuvēs, staigājot basām kājām, dažkārt arī manikīra vai pedikīra procedūras laikā, vai pat nēsājot sasvīdušas kurpes. Sēnīšu infekcija var izplatīties cilvēka ādā, arī nagos. Kamēr āda ir sausa un tīra, sēnītes vairošanās ir ierobežota, tomēr mitros un siltos apstākļos tā strauji vairojas.
Viens no biežākajiem infekcijas perēkļiem ir biezi, cieši noslēgti apavi, jo tie saspiež kāju pirkstus kopā, radot ideālus apstākļus sēnītes attīstībai. Sintētiska materiāla apavi, kas neelpo, svīst, kā arī visvairāk silda pēdas, biežāk ir Atlēta pēdas iemesls, nekā tie, kas izgatavoti no dabīgiem materiāliem, piemēram, ādas vai auduma. Arī gadījumā, kad zeķes ir mitras un kājas ir siltas, pastāv lielāks risks saslimt ar šo dermatofīta veidu.
Atlēta pēda var tikt nodota tieša un netieša kontakta ceļā. Piemēram, tieši saskaroties ādai ar ādu (vesela cilvēka āda nokļūst saskarsmē ar inficēta cilvēka skarto ādas zonu), arī netieša kontakta ceļā (sēnīte var inficēt cilvēkus caur infekcijas skartām virsmām, apģērbu – zeķēm, apaviem, palagiem un dvieļiem).
Atlēta pēda izplatās, apmeklējot peldbaseinus, arī koplietošanas dušās – šīs vietas parasti ir mitras un siltas. Jāņem vērā, ka cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu ir jutīgāki pret Atlēta pēdas attīstību.
Simptomi
Uz pēdu ādas, īpaši starp pirkstiem, parādās nieze, durstīšanas vai dedzināšanas sajūta. Āda var kļūt sausa, plēkšņaina, apsārtusi vai pat sarkana, zvīņaina. Dažreiz āda saplaisā, tā pietūkst, var parādīties niezoši pūslīši un veidoties čūlas. Ja Atlēta pēda ir smagā formā un rada atklātas čūlas ādā, tas padara to neaizsargātāku pret baktērijām, proti, dažkārt var paralēli attīstīties arī bakteriālas infekcijas.
Ja Atlēta pēdu neārstē, pastāv risks, ka infekcija izplatīsies no vienas kājas uz otru. Pēdu sānos un apakšā var veidoties izsitumi. Retos gadījumos pēdas sēnīte var izplatīties uz rokām (tinea manuum). Šajā gadījumā simptomi ir ļoti līdzīgi augšminētajiem. Ja slimnieks saskrāpē sēnītes skarto zonu un pieskaras citām ķermeņa daļām, pastāv risks, ka infekcija izplatīsies. Ir svarīgi ārstēt pēdas sēnīti, tiklīdz parādās simptomi.
Ārstēšana
Pēc pieskaršanās inficētajai ādas zonai ir svarīgi rūpīgi nomazgāt rokas ar ziepēm un siltu ūdeni. Ir būtiski, lai Atlēta pēda tiktu ārstēta, jo tā rada diskomfortu un ir lipīga. Vairumā gadījumu Atlēta pēdas simptomi ir viegli, infekcija ir sekmīgi ārstējama mājas apstākļos un nav nepieciešams apmeklēt ārstu. Bezrecepšu medikamentus, kas efektīvi tiek galā ar infekciju, var iegādāties aptiekās. Smagos gadījumos ārsts var izrakstīt spēcīgākus pretsēnīšu medikamentus (tabletes, pulveri, šķidrumi, aerosoli, ziedes).