medicine.lv skaitļos

Lietotāji online218
Aktīvie uzņēmumi12196
Nozares raksti1446
Ekspertu atbildes21477
Atbildīgās amatpersonas diskusijā dod cerību apjomīgam finansējumam onkoloģijai : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Atbildīgās amatpersonas diskusijā dod cerību apjomīgam finansējumam onkoloģijai

Jauno līdzekļu piešķīrumu, kas tiks novirzīts onkoloģijas plāna īstenošanai, nedrīkst paredzēt līdzšinējā apjomīgā daudzu miljonu deficīta segšanai, vakar apvienības “Onkoalianse” rīkotajā diskusijā “Onkoloģijas pacientu nevienlīdzīgās izredzes uz dzīvi Baltijas valstīs – ko nu?” sacīja Veselības ministrijas (VM) parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis. Viņš arī apliecināja, ka nepieciešamības gadījumā onkoloģisko vajadzību risināšanai plānots vērsties pēc līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

I. Dūrītis apstiprināja, ka VM ir pieprasījusi vairāk nekā 101 miljonu eiro onkoloģijai, un budžeta sarunas patlaban turpinās. Viņš atzina, ka, lai arī vairākas ieceres ir īstenotas (piemēram, “zaļais koridors”, ātrāks ceļš uz diagnostiku), Latvijā joprojām nav izveidots Vēža reģistrs, kas darbojas visās ES valstīs, tāpat būtiski jāuzlabo vēža skrīninga jautājums.

Savukārt Saeimas deputāte, Saeimas deputātu grupas onkoloģijas pacientu atbalstam priekšsēdētāja Evita Zālīte-Grosa sacīja, ka “dzīvs cilvēks ir prioritāte, bet bez Covid ir arī citas diagnozes, un redzēsim, kas ir šīs valdības prioritātes. Es ticu, ka mēs dabūsim stipri vairāk finansējuma!” 

Kā diskusijā norādīja apvienības “Onkoalianse” vadītājs Helmuts Bēķis, piemēram, medikamentozajai ārstēšanai Latvijā uz vienu iedzīvotāju patlaban tiek tērēti vien 13 eiro, bet Eiropā vidēji – 61 eiro uz vienu iedzīvotāju. Tas tiešā veidā rezultējas augstos saslimstības un mirstības rādītājos, salīdzinot ar Eiropas vidējiem rādītājiem. Savukārt no inovatīvajiem medikamentiem Latvijā vēža pacientu ārstēšanai valsts kompensē 34, Igaunijā – 49, bet Lietuvā – 60 medikamentus.

Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes priekšsēdētāja Dr. Aija Geriņa-Bērziņa apstiprināja, ka jaunāko inovatīvo medikamentu pieejamība būtiski ietekmē vēža pacientu dzīvildzi, piebilstot, ka “katra diena, ko var uzdāvināt pacientam, ir svarīga”.

Eiropas Vēža misijas padomes loceklis prof. Mārcis Leja sacīja, ka viena no 13 ES Vēža misijas rekomendācijām ir nevienlīdzības uzveikšana attiecībā uz pieejamību, aprūpi, ārstēšanu, skrīningu, Vēža reģistru un medikamentiem, proti, iespējām Vācijā ir jābūt tādām pašām kā Latvijā, vienlaikus novēršot nevienlīdzību vienas valsts ietvaros sociālo grupu un teritoriālā līmenī. M.Leja arī uzsvēra, ka Eiropas Savienības līmenī par veselības aprūpes prioritāti šobrīd ir izvirzīta tieši cīņa pret vēzi.

Onkoloģijas pacientu ārstēšanā Latvija atpaliek ne tikai atvēlēto budžeta līdzekļu un valsts kompensējamo inovatīvo medikamentu skaita ziņā, nepiedodami lielai daļai cilvēku audzēji tiek diagnosticēti vēlīnās stadijās, kad palīdzība jau ir nokavēta, bet ārstēšanas izmaksas ir nesalīdzināmi lielākas. Latvijā ik gadu no vēža mirst vidēji 6000 cilvēku, kas ir ap 20% jeb katra piektā nāve valstī. Vidēji uzskaitē patlaban ir 82 000 vēža pacientu.

Tādēļ apvienība “Onkoalianse” aicina valdību apstiprināt Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānu 2022.-2024.gadam un Saeimu piešķirt līdzekļus visos tā rīcības virzienos.

Lai aktualizētu jautājumu par vēža pacientu neapskaužamo stāvokli, kas izpaužas nevienlīdzīga attieksmē, salīdzinot ar citām Baltijas un ES valstīm, Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība Onkoalianse 20. septembrī rīkoja diskusiju, kuru vadīja Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes eksperts, medicīnas zinātņu doktors Romualds Ražuks.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Kas jāzina par fluorīdu zobu pastas sastāvā

Kas jāzina par fluorīdu zobu pastas sastāvā

Zobu pasta ir svarīga labas mutes dobuma higiēnas sastāvdaļa. Plaši pieejamajā klāstā var būt grūti noteikt, kura no izvēlēm būs pareizā. Noskaidrosim, kādi ir plusi un mīnusi fluorīdu saturošai zobu pastai un zobu pastai bez fluorīda!

Aktuālie piedāvājumi

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

5 veidi, kā alveja var tev palīdzēt

5 veidi, kā alveja var tev palīdzēt

Pateicoties plašajai iedarbībai uz organisma veselību, labsajūtu un skaistumu, alveja tiek dēvēta par dabas aptieku vienā augā. Izvēlies pārbaudītu kvalitāti ar drošu sirdi – www.alveja.lv! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Testa rezultāti: Fermentēts probiotiskais dzēriens ZOE

Testa rezultāti: Fermentēts probiotiskais dzēriens ZOE

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Veselības veikals" piedāvāja testēt fermentētu probiotisko dzērienu ZOE – ar smiltsērkšķiem vai ar medu.

Testa rezultāti: "Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Testa rezultāti:

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar "Green Wing Paleo Skincare" piedāvāja izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".