Aspergiloze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Aspergiloze ir sēnītes ierosināta infekcija; infekcijas izraisītās slimības parasti ietekmē elpošanas sistēmu, taču to pazīmes un smaguma pakāpe mēdz atšķirties. Pelējuma sēnīte var būt sastopama gan iekštelpās, gan ārpus tām, un, lai arī lielākā daļa no tās paveidiem nav kaitīgi, daži var izraisīt nopietnas slimības, kas jo sevišķi bīstamas ir cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu, plaušu slimību vai astmu.
Dažiem cilvēkiem sēnītes sporas izraisa alerģisku reakciju, citiem attīstās vieglākas vai smagākas formas plaušu infekcijas. Visnopietnākā aspergilozes forma – invazīvā aspergiloze – rodas tad, kad infekcija izplatās asinsvados.
Simptomi
Aspergilozes pazīmes un simptomi mainās atkarībā no slimības veida. Visbiežākā forma ir plaušu aspergiloze, bet var attīstīties arī ādas, deguna sienu aspergiloze vai arī smagākā gadījumā diseminēta aspergiloze.
Alerģiska reakcija. Dažiem cilvēkiem ar astmu vai cistisko fibrozi ir alerģiska reakcija uz "Aspergillus" pelējuma sēni. Simptomi ietver drudzi, klepu ar asins izdalījumiem, astmas pasliktināšanos.
Aspergiloma. Noteiktas hroniskas plaušu slimības, piemēram, emfizēma, tuberkuloze vai sarkoidoze var izraisīt dobumu veidošanos plaušās. Inficējoties ar sēnīti, tās sporas var nokļūt šajos dobumos un veidot aspergilomas. Sākotnēji aspergilomas var neierosināt simptomus vai arī izraisīt tikai vieglu klepu, tomēr laika gaitā un bez ārstēšanas tās var pasliktināt plaušu stāvokli un, iespējams, izraisīt klepu ar asins izdalīšanos (hemoptīze), sēkšanu, elpas trūkumu, svara zudumu, nogurumu.
Invazīvā aspergiloze. Šī ir vissmagākā aspergilozes forma. Šajā gadījumā infekcija ātri izplatās no plaušām uz smadzenēm, sirdi, nierēm vai ādu. Invazīva aspergiloze var veidoties tikai cilvēkiem, kuru imūnsistēma ir ļoti novājināta ķīmijterapijas onkoloģisku saslimšanu gadījumā dēļ, kaulu smadzeņu transplantācijas vai imūnsistēmas slimības rezultātā. Neārstēta šī aspergilozes forma var būt letāla. Pazīmes un simptomi ir atkarīgi no tā, kuri orgāni tiek ietekmēti, tas var būt drudzis un drebuļi, hemoptīze, elpas trūkums, sāpes krūtīs vai locītavās, galvassāpes.
Cēloņi
"Aspergillus" pelējuma sēnīte apkārtējā vidē sastopama trūdošajās lapās un kompostā, kā arī augos, kokos un graudaugos, un citur. Parasti cilvēkiem ar veselu imūno stāvokli šī sēne nav bīstama. Ieelpojot pelējuma sporas, normāli funkcionējošas imūnsistēmas šūnas tās iznīcina.
Bet cilvēkiem, kam imūnsistēma ir novājināta slimību vai, piemēram, imūnsupresantu dēļ, ir mazāk šūnu, kas cīnās pret infekcijām: tas ļauj sēnītei nostiprināties. Aspergiloze nav lipīga.
Ārstēšana
Aspergilozes ārstēšana var atšķirties atkarībā no slimības veida. Vieglākām formām bieži vien nav nepieciešama ārstēšana, taču, ja stāvoklis pasliktinās, var tikt nozīmēti pretsēnīšu medikamenti.
Gadījumā, kad pretsēnīšu medikamenti nepilnīgi iekļūst aspergilomā, sēnītes noņemšanai var būt nepieciešama operācija.